romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V rámci Romského týdne EU vyhlásila Evropská komise vítěze ceny udělované Evropskou unií za integraci Romů na Západním Balkáně a v Turecku

5.10.2021 11:30
Vítězové ceny Evropské unie za integraci Romů na Západním Balkáně a v Turecku (FOTO: EU Award for Roma Integration 2021)
Vítězové ceny Evropské unie za integraci Romů na Západním Balkáně a v Turecku (FOTO: EU Award for Roma Integration 2021)

Evropská komise 29. září 2021 vyhlásila 14 vítězů čtvrtého ročníku ceny Evropské unie za integraci Romů na Západním Balkáně a v Turecku. Letošní cena byla udělena výjimečným osobnostem za podporu rovnosti v zaměstnání. Oceňovány jsou soukromé i veřejné iniciativy, které veřejně poukazují na nezaměstnanost romských komunit, především romských žen, nabízejí jim praktickou pomoc a podporují pozitivní vzorové příklady úspěšných romských jedinců.

Z 67 přihlášených projektů byl vybrán například Institut romské kultury v Albánii, Centrum romských žen v Srbsku nebo municipalita Konak v západním Turecku.

Úsilí těchto organizací a společností při potírání romské nezaměstnanosti pomocí finanční podpory, školení a praktické podpory zlepšilo ekonomické vyhlídky stovek romských mužů, žen a mladých lidí, a zároveň také napomohlo integraci Romů do většinové společnosti.

Toto ocenění Evropské unie má za cíl podpořit politický závazek a podporu romské inkluze na Západním Balkánu a Turecku, přičemž je každým rokem zaměřeno na jinou oblast inkluze. Ocenění je financováno Evropskou unií a je realizováno organizací Roma Active Albania.

Jak prohlásil Olivér Várhelyi, komisař pro sousedství a rozšíření EU, “… chopili jste se odvážného úkolu překonat předsudky a podpořit zaměstnanost Romů… ukázali jste, že pokrok v oblasti zaměstnávání Romů je možný. Doufám, že toto ocenění vám pomůže rozvinout dále vaši iniciativu na podporu vyššího zaměstnávání Romů a tím i k větší rovnosti a spravedlnosti v naší společnosti.“

Slavnostní ceremoniál se konal v rámci 55. Romského týdne EU, který byl pořádán ve dnech 27. – 30. září 2021. Letošní ročník byl zaměřen na potírání anticiganismu, pokračující strukturální diskriminaci Romů a na zefektivnění strategie romské inkluze.

SEZNAM VÝHERCŮ

Přečteno: 600x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ocenění, Integrace, EU, Turecko, BalkánHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo