romea - logo
27. října 2020 (úterý)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Řecku demonstrovali příznivci fašistické politické strany Zlatý úsvit

Atény , 29.10.2013 11:03, (ROMEA)
Ilkustrační foto (Zdroj: http://atenecalling.blogspot.cz)
Ilkustrační foto (Zdroj: http://atenecalling.blogspot.cz)

Více než tisícovka příznivců řeckého krajně pravicového Zlatého úsvitu včera v centru Atén demonstrovala proti zatčení a soudnímu stíhání jeho čelných představitelů. V reakci na tyto protesty se konala rovněž demonstrace odpůrců fašismu, které se podle agentury AP zúčastnil zhruba stejný počet lidí.

Řecká justice proti krajně pravicové parlamentní straně Zlatý úsvit tvrdě zasáhla po vraždě levicového aktivisty stoupencem neonacistů z poloviny září. Čelní funkcionáři Zlatého úsvitu, včetně předsedy Nikolaose Michaloliakose, byli v následujících týdnech zatčeni. Minulý týden již zbavil parlament třetinu poslanců této strany imunity.

Před několika dny také parlament rozhodl o odebrání státní finanční podpory straně kvůli tomu, že je podle justice zapojena do kriminální činnosti.

Mluvčí Zlatého úsvitu během protestu uvedl, že byl pověřen, aby požadoval okamžité propuštění Michaloliakose a dalších dvou zadržených zákonodárců.

Zlatý úsvit, jehož členové byli namočeni do desítek násilných činů zejména proti přistěhovalcům a jiným menšinám, se označuje za oběť politické perzekuce.

Uskupení získalo v loňských volbách ve 300 členném parlamentu 18 křesel, když těžilo z odporu Řeků proti úsporným protikrizovým opatřením a z protiimigrantských nálad.
brf, ČTK
Přečteno: 660x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Fašismus, Vražda, Xenofobie, Řecko, Zlatý úsvit, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo