romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Romské osadě Bystrany končí karanténa. Podle Igora Matoviče jsou místní Romové vzorem pro celé Slovensko

26.4.2020 20:26
Testování v romských osadách na onemocnění COVID-19 (FOTO: Ministerstvo obrany SR)
Testování v romských osadách na onemocnění COVID-19 (FOTO: Ministerstvo obrany SR)

Hygienici zrušili v sobotu karanténu kvůli onemocnění COVID-19 v romské osadě Bystrany v okrese Spišská Nová Ves. Důvodem je, že se tam nevyskytl další případ COVID-19 a devět dříve pozitivně testovaných se vyléčilo. Podle premiéra Slovenské republiky Igora Matoviča (OĽaNO) se romská osada stala příkladem v disciplinovanosti.

"Můžeme potvrdit pozitivní zprávu. Před 16 dny jsme byli nuceni dát do karantény pět romských osad a dnešním dnem první - Bystrany - můžeme otevřít a uvolnit z karantény," uvedl v sobotu na tiskovém brífinku v Bystranech hlavní hygienik Ján Mikas.

Zároveň poděkoval všem, kteří pomáhali lidem v osadě, jakož i její obyvatelům za disciplinovanost. Věří, že v nejbližších dnech budou pozitivní zprávy i z osad v Krompachách. "Ještě máme uzavřenou osadu v Žehre, tato však bude muset být zavřená ještě minimálně týden, ne-li více, protože ještě včera (v pátek 24. 4.) se tam potvrdil další případ nového koronaviru," doplnil Mikas.

VIDEO

Podle premiéra Matoviče se romská osada v Bystranech stala vzorem pro celé Slovensko. "Vzhledem k tomu, že ti lidé si řekli, že budou zodpovědní, dodržovali pravidla a neměli u domů vojáky, policisty, kteří by je drželi doma, dokázali se viru jako společenství zbavit. Když si vezmeme vzor z obyčejné romské osady my jako Slovensko a budeme se chovat stejně zodpovědně, dokážeme úplně stejný malý zázrak, jaký dokázali v samotných Bystranech," uvedl premiér.

Obyvatele Bystran a všechny, kteří k zvládnutí nepříjemné situace přispěli, ocenila i zplnomocněnkyně slovenské vlády pro romskou menšinu Andrea Bučková. "Děkuji všem lidem, kteří karanténu vydrželi, všem, kteří v tom pomáhali - pracovníkům pomáhajících profesí, armádě SR a policejnímu sboru, nevládním organizacím a v neposlední řadě i mým kolegům, kteří byli v terénu každý den, bez ohledu na pracovní dobu. Díky patří i všem ostatním, kteří z vlastní vůle rozhodli obětovat svůj čas a prostředky a pomohli těm, kteří zůstali uzavření," uvedla Andrea Bučková.

"Je to zároveň i závazek, aby se všechna nezbytná opatření dodržovala nadále. Pravidla, která vydává hlavní hygienik, platí pro všechny i nadále, na to nezapomínejme," dodala Bučková.

Člen permanentního krizového štábu a europoslanec Peter Pollák (OĽaNO) je přesvědčen o tom, že cíleným testováním lidí v romských osadách zachránili množství životů. "Dodnes jsme otestovali přibližně 6000 lidí v romských komunitách. V 23 se nový koronavirus vyskytl. Jsem rád, že jsme obec Bystrany identifikovali jako jednu z prvních, čímž se nám podařilo zachránit i mnohé ostatní lidí, kteří se mohli nakazit," řekl Pollák.

"Zvládli jsme to, ukázali jsme, že i Romové jsou disciplinovaní a umí se postarat o sebe a své děti. Myslím si, že velmi mnoho práce udělala místní občanská pořádková služba (MOPS), sociální pracovníci a ostatní lidé," dodal starosta obce Bystrany František Žiga.

Přečteno: 1549x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Peter Pollák, COVID-19, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo