romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Romské osadě Bystrany končí karanténa. Podle Igora Matoviče jsou místní Romové vzorem pro celé Slovensko

26.4.2020 20:26
Testování v romských osadách na onemocnění COVID-19 (FOTO: Ministerstvo obrany SR)
Testování v romských osadách na onemocnění COVID-19 (FOTO: Ministerstvo obrany SR)

Hygienici zrušili v sobotu karanténu kvůli onemocnění COVID-19 v romské osadě Bystrany v okrese Spišská Nová Ves. Důvodem je, že se tam nevyskytl další případ COVID-19 a devět dříve pozitivně testovaných se vyléčilo. Podle premiéra Slovenské republiky Igora Matoviča (OĽaNO) se romská osada stala příkladem v disciplinovanosti.

"Můžeme potvrdit pozitivní zprávu. Před 16 dny jsme byli nuceni dát do karantény pět romských osad a dnešním dnem první - Bystrany - můžeme otevřít a uvolnit z karantény," uvedl v sobotu na tiskovém brífinku v Bystranech hlavní hygienik Ján Mikas.

Zároveň poděkoval všem, kteří pomáhali lidem v osadě, jakož i její obyvatelům za disciplinovanost. Věří, že v nejbližších dnech budou pozitivní zprávy i z osad v Krompachách. "Ještě máme uzavřenou osadu v Žehre, tato však bude muset být zavřená ještě minimálně týden, ne-li více, protože ještě včera (v pátek 24. 4.) se tam potvrdil další případ nového koronaviru," doplnil Mikas.

VIDEO

Podle premiéra Matoviče se romská osada v Bystranech stala vzorem pro celé Slovensko. "Vzhledem k tomu, že ti lidé si řekli, že budou zodpovědní, dodržovali pravidla a neměli u domů vojáky, policisty, kteří by je drželi doma, dokázali se viru jako společenství zbavit. Když si vezmeme vzor z obyčejné romské osady my jako Slovensko a budeme se chovat stejně zodpovědně, dokážeme úplně stejný malý zázrak, jaký dokázali v samotných Bystranech," uvedl premiér.

Obyvatele Bystran a všechny, kteří k zvládnutí nepříjemné situace přispěli, ocenila i zplnomocněnkyně slovenské vlády pro romskou menšinu Andrea Bučková. "Děkuji všem lidem, kteří karanténu vydrželi, všem, kteří v tom pomáhali - pracovníkům pomáhajících profesí, armádě SR a policejnímu sboru, nevládním organizacím a v neposlední řadě i mým kolegům, kteří byli v terénu každý den, bez ohledu na pracovní dobu. Díky patří i všem ostatním, kteří z vlastní vůle rozhodli obětovat svůj čas a prostředky a pomohli těm, kteří zůstali uzavření," uvedla Andrea Bučková.

"Je to zároveň i závazek, aby se všechna nezbytná opatření dodržovala nadále. Pravidla, která vydává hlavní hygienik, platí pro všechny i nadále, na to nezapomínejme," dodala Bučková.

Člen permanentního krizového štábu a europoslanec Peter Pollák (OĽaNO) je přesvědčen o tom, že cíleným testováním lidí v romských osadách zachránili množství životů. "Dodnes jsme otestovali přibližně 6000 lidí v romských komunitách. V 23 se nový koronavirus vyskytl. Jsem rád, že jsme obec Bystrany identifikovali jako jednu z prvních, čímž se nám podařilo zachránit i mnohé ostatní lidí, kteří se mohli nakazit," řekl Pollák.

"Zvládli jsme to, ukázali jsme, že i Romové jsou disciplinovaní a umí se postarat o sebe a své děti. Myslím si, že velmi mnoho práce udělala místní občanská pořádková služba (MOPS), sociální pracovníci a ostatní lidé," dodal starosta obce Bystrany František Žiga.

Přečteno: 1646x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Peter Pollák, COVID-19, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo