romea - logo
1. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Igor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V romské osadě poblíž Prešova cvičí psy na profesionální úrovni

Jarovnice u Prešova, 26.3.2014 15:15, (ROMEA)

Romové z Jarovnice u Prešova, největší romské osady ve střední Evropě, se dokázali vlastní aktivitou a dovednostmi postavit osudu obyvatel podobných osad vyloučených ze "řádné" společnosti a bojovat proti nezaměstnanosti a chudobě. Věnují se výcviku psů takřka na profesionální kynologické úrovni a někteří psi vychovaní v osadě se dostali dokonce k policejnímu sboru, píše o tom Radiožurnál Českého rozhlasu.

Cvičitelé ale podle informací Radiožurnálu neradi o svých kynologických úspěších, které oceňuje i místní policie, mluví. Důvodem je, že to není legální. Znalosti výcviku psů přinesl do osady před 35 lety jeden z tamních Romů, který se s kynologickým oborem seznámil na vojně v Čechách. Od té doby výcvik psů v Jarovnicích zapustil kořeny a zdejší psi se prodávají i do západní Evropy.

Celý příspěvek si můžete přečíst nebo poslechnout ZDE.

voj, server Rozhlas.cz
Přečteno: 741x
 

Kam dál:

Štítky:  

Osada, Slovensko, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo