romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Rumunsku dnes pohřbí romského krále Florina Cioabu

Bukurešť, 23.8.2013 10:59, (ROMEA)
Florin Cioabă (FOTO: Mezinárodní romská unie)
Florin Cioabă (FOTO: Mezinárodní romská unie)

Romský král a prezident Mezinárodní romské unie Florin Cioaba zemřel minulý týden během své dovolené v turecké Antalyi po srdečním záchvatu. Dnes krále rumunští Romové pohřbí.

Florin Cioaba se celosvětovým králem Romů v roce 1997 po smrti svého otce Iona, který kdysi uvažoval i o kandidatuře na rumunského prezidenta. Nyní na trůn míří jeho nejstarší syn Dorin.

Členové romské komunity po celý čtvrtek proudili do domu bývalého krále, aby vyjádřili upřímnou soustrast pozůstalým. "Je to obrovská ztráta. Byl to velmi dobrý muž. Staral se a pomáhal romské komunitě. Zapojil jí do rumunské společnosti, posílal děti do školy. Rumunsku pomohl v mnohém," uvedl pro Českou televizi jeden z pozůstalých Ion Rudaru.

Rodině kondoloval i rumunský prezident Traian Besescu, se kterým měl Cioaba dobré vztahy. Pohřbu se mají zúčastnit stovky lidí.

„Byl známý také na mezinárodní úrovni. Jel do Francie, Itálie a Velké Británie kvůli vyhošťování Romů zpátky do Rumunska. Jeho vzkazy lidem byly vždy umírněné a rozumné. Říkal také, že pokud jsou tam mezi Romy zloději, musejí jít za mříže. A pokud jsou tam žebráci, i s nimi je nutné něco udělat," řekl podle ČT24 o zesnulém králi sociolog a historik Ciprian Necula.

bau, ČT24
Přečteno: 572x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Florin Cioaba , romský král, Pohřeb, RumunskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo