romea - logo
15. září 2019 (neděle)
svátek má Jolana
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Rumunsku dnes pohřbí romského krále Florina Cioabu

Bukurešť, 23.8.2013 10:59, (ROMEA)
Florin Cioabă (FOTO: Mezinárodní romská unie)
Florin Cioabă (FOTO: Mezinárodní romská unie)

Romský král a prezident Mezinárodní romské unie Florin Cioaba zemřel minulý týden během své dovolené v turecké Antalyi po srdečním záchvatu. Dnes krále rumunští Romové pohřbí.

Florin Cioaba se celosvětovým králem Romů v roce 1997 po smrti svého otce Iona, který kdysi uvažoval i o kandidatuře na rumunského prezidenta. Nyní na trůn míří jeho nejstarší syn Dorin.

Členové romské komunity po celý čtvrtek proudili do domu bývalého krále, aby vyjádřili upřímnou soustrast pozůstalým. "Je to obrovská ztráta. Byl to velmi dobrý muž. Staral se a pomáhal romské komunitě. Zapojil jí do rumunské společnosti, posílal děti do školy. Rumunsku pomohl v mnohém," uvedl pro Českou televizi jeden z pozůstalých Ion Rudaru.

Rodině kondoloval i rumunský prezident Traian Besescu, se kterým měl Cioaba dobré vztahy. Pohřbu se mají zúčastnit stovky lidí.

„Byl známý také na mezinárodní úrovni. Jel do Francie, Itálie a Velké Británie kvůli vyhošťování Romů zpátky do Rumunska. Jeho vzkazy lidem byly vždy umírněné a rozumné. Říkal také, že pokud jsou tam mezi Romy zloději, musejí jít za mříže. A pokud jsou tam žebráci, i s nimi je nutné něco udělat," řekl podle ČT24 o zesnulém králi sociolog a historik Ciprian Necula.

bau, ČT24
Přečteno: 510x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Florin Cioaba , romský král, Pohřeb, RumunskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo