romea - logo
19. června 2019 (středa)
svátek má Leoš
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Rumunsku dnes pohřbí romského krále Florina Cioabu

Bukurešť, 23.8.2013 10:59, (ROMEA)
Florin Cioabă (FOTO: Mezinárodní romská unie)
Florin Cioabă (FOTO: Mezinárodní romská unie)

Romský král a prezident Mezinárodní romské unie Florin Cioaba zemřel minulý týden během své dovolené v turecké Antalyi po srdečním záchvatu. Dnes krále rumunští Romové pohřbí.

Florin Cioaba se celosvětovým králem Romů v roce 1997 po smrti svého otce Iona, který kdysi uvažoval i o kandidatuře na rumunského prezidenta. Nyní na trůn míří jeho nejstarší syn Dorin.

Členové romské komunity po celý čtvrtek proudili do domu bývalého krále, aby vyjádřili upřímnou soustrast pozůstalým. "Je to obrovská ztráta. Byl to velmi dobrý muž. Staral se a pomáhal romské komunitě. Zapojil jí do rumunské společnosti, posílal děti do školy. Rumunsku pomohl v mnohém," uvedl pro Českou televizi jeden z pozůstalých Ion Rudaru.

Rodině kondoloval i rumunský prezident Traian Besescu, se kterým měl Cioaba dobré vztahy. Pohřbu se mají zúčastnit stovky lidí.

„Byl známý také na mezinárodní úrovni. Jel do Francie, Itálie a Velké Británie kvůli vyhošťování Romů zpátky do Rumunska. Jeho vzkazy lidem byly vždy umírněné a rozumné. Říkal také, že pokud jsou tam mezi Romy zloději, musejí jít za mříže. A pokud jsou tam žebráci, i s nimi je nutné něco udělat," řekl podle ČT24 o zesnulém králi sociolog a historik Ciprian Necula.

bau, ČT24
Přečteno: 507x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Florin Cioaba , romský král, Pohřeb, RumunskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo