romea - logo
21. října 2021 (čtvrtek)
svátek má Brigita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Rumunsku začal filmový festival o lidských právech. Letos je věnován Václavu Havlovi

Bukurešť , 12.3.2013 16:32, (ROMEA)
Václav Havel s Romy. Ilustrační foto. (FOTO: archiv Emila Ščuky)
Václav Havel s Romy. Ilustrační foto. (FOTO: archiv Emila Ščuky)

V Bukurešti dnes začal mezinárodní festival dokumentárních filmů věnovaný lidským právům One World Romania. Letošní, šestý ročník je věnován památce bývalého českého prezidenta Václava Havla, pod jehož záštitou festival vznikl.

Tuto přehlídku filmové tvorby organizátoři zamýšlejí jako "protijed proti nenávisti" ve světě poznamenaném rostoucí netolerancí. Festival, jeden z nejdůležitějších tohoto druhu ve východní Evropě, věnuje podle pořadatelů zvláštní pozornost holocaustu - "nejjedovatějšímu projevu nenávisti soudobých dějin" - s cílem odhalit zhoubné důsledky netolerance.

Festival zahájil film Šoa režiséra Claudea Lanzmanna, který tak byl vůbec poprvé promítnut v Rumunsku. Holocaust a odpovědnost tehdejšího pronacistického režimu maršála Iona Antoneska za spáchané zločiny je v této balkánské zemi stále velice citlivým tématem.

Během druhé světové války bylo podle agentury AFP na teritoriu ovládaném Rumunskem zabito přes 280.000 Židů a Ukrajinců a 11.000 Romů.

One World Romania je sesterskou akcí festivalů Jeden svět, pořádaných i v dalších zemích, včetně České republiky a Slovenska. Podle webové stránky českého festivalu je jich zatím 12, záměrem pořadatelů je ale pomáhat vzniku dalších takovýchto lidskoprávních filmových přehlídek ve východní Evropě a Střední Asii.

Přečteno: 480x
 

Kam dál:

Štítky:  

One World Romania, festival, lidská práva, Václav HavelHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo