romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V USA obvinili ze spiknutí členy krajně pravicové neofašistické skupiny Proud Boys. Skupina se podílela na lednovém útoku na Kapitol

13.2.2021 11:27
Proud Boys během protestu v Raleighu v Severní Karolíně v listopadu 2020 (FOTO: Anthony Crider, Flicr, Wikimedia Commons)
Proud Boys během protestu v Raleighu v Severní Karolíně v listopadu 2020 (FOTO: Anthony Crider, Flicr, Wikimedia Commons)

Ze zločinného spiknutí bylo v USA obviněno pět členů krajně pravicové neofašistické skupiny Proud Boys, která se podílela na lednovém útoku na Kapitol. Vyplývá to ze soudních spisů, které byly podle agentury Reuters zveřejněny ve čtvrtek. Na sídlo Kongresu 6. ledna zaútočili příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa, kteří uvěřili jeho tvrzení o zmanipulovaných prezidentských volbách a snažili se zastavit formální potvrzení výsledku.

Útok skončil smrtí pěti lidí a Senát nyní projednává ústavní žalobu podanou na Trumpa za podněcování ke vzpouře.

Federální prokurátoři ve čtvrtek poskytli detaily plánu další skupiny s názvem Oath Keepers (Strážci přísahy). Počítala s tím, že 6. ledna bude mít k dispozici "oddíl rychlého nasazení" mimo Washington a že jej v případě Trumpova příkazu nasadí do "boje".

V souvislosti s událostmi ze 6. ledna bylo v USA obviněno asi 200 lidí. Demokraté, kteří žalují Trumpa, tvrdí, že osnovatelé útočných plánů vycházeli z Trumpova tvrzení o ukradených volbách a z jeho výzvy, aby tvrdě bojovali a zastavili volební krádež.

Ve čtvrtek agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v Kentucky zatkli dva členy pravicových milicí a obvinili je z navádění k násilí na sociálních sítích. Jedním z nich je John Subleski, který vyprovokoval nepokoje, jež se konaly souběžně s útokem na Kapitol ve městě Louisville v Kentucky. Subleski a jeho kolegové tam mířili zbraněmi na motoristy a zablokovali několik silnic. Další zatčený Adam Turner byl obviněn z ohrožování policistů. Reuters píše, že obvinění vznesená v Louisville dokazují rozsah vlny krajně pravicového extremismu, která se v USA šíří od loňských voleb.

Adam Turner a John Subleski
Adam Turner a John Subleski

Americké ministerstvo spravedlnosti zvažuje, zda členy těchto skupin obžaluje na základě federálního zákona o vydírání a korupci (RICO), který se využívá většinou v kauzách organizovaného zločinu.

V případě členů skupiny Proud Boys (Hrdí hoši) je pět lidí obviněno ze spiknutí s cílem zabránit Kongresu potvrdit výsledek listopadových voleb. Právě kvůli tomu se 6. ledna sešly obě komory Kongresu a útok Trumpových stoupenců jejich jednání přerušil.

Enrique Tarrio, vůdce Proud Boys (FOTO: Anthony Crider, Flicr, Wikimedia Commons)

Podle obvinění se tato skupina mobilizovala už v prosinci a její vůdce Enrique Tarrio členy vyzýval, aby se 6. ledna rozjeli do Washingtonu. Sám Tarrio byl zatčen dva dny před útokem na Kapitol a obviněn byl z vlastnictví zásobníků do vysokokapacitních pušek a ze zapálení transparentu hnutí Na černošských životech záleží při demonstraci Trumpových příznivců. Mezi dosud zadrženými v souvislosti s nepokoji je 18 lidí z Proud Boys.

Enriquo Tarrio byl v roce 2020 kandidátem v republikánských primárních volbách do 27. okrsku na Floridě, ale stáhl se. Afrokubánec Tarrio působil také jako vůdce floridské místní organizace Latinos pro Trumpa. V lednu 2021 přinesla média zprávu, že Tarrio byl dříve tajným informátorem státních a federálních bezpečnostních složek.

Ve zprávě, kterou ve čtvrtek zveřejnila prokuratura, je podrobný popis výcviku a koordinace členů skupiny Oath Keepers po loňských prezidentských volbách. Dokument se zmiňuje o Jessice Watkinsové, která je podle žalobců v čele ohijských milicí napojených na Oath Keepers. Prezidenta Joea Bidena má za nebezpečí a proto prý organizovala puč.

"Jakožto Američané máme povinnost za svá práva bojovat, zabíjet i umřít," uváděla podle prokuratury. Organizovala k 6. lednu záložní "oddíl rychlé reakce", který měl být připraven se zbraněmi zasáhnout. "Můžeme mít slzný plyn, spreje i pendreky," napsala kolegům. Oddíl se střelnými zbraněmi měl být u Washingtonu a "vstoupit do města na základě Trumpova povolení". Watkinsová čeká v cele na soud a k vině se zatím nevyjádřila.

Přečteno: 533x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Donald Trump, Neonacismus, Xenofobie, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo