romea - logo
25. listopadu 2020 (středa)
svátek má Kateřina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V USA proběhl pohřeb George Floyda, který zemřel po brutálním zákroku policie

10.6.2020 10:18
(FOTO: Singlespeedfahrer, Wikimedia commons)
(FOTO: Singlespeedfahrer, Wikimedia commons)

V americkém státu Texas se konal pohřeb George Floyda, jehož smrt spustila v USA vlnu největší protestů proti rasismu a policejní brutalitě za několik posledních desetiletí a vyvolala silnou odezvu i v mnoha dalších zemích. Floyd je pohřben vedle své matky na jednom z předměstí Houstonu, napsala agentura AP.

Obřadu se zúčastnily desítky členů Floydovy rodiny, členové Kongresu zastupující oblast Houstonu, starosta tohoto nejlidnatějšího texaského města, šéf místní policie či rapper Trae tha Truth, který minulý týden zorganizoval pochod na Floydovu počest, jehož se zúčastnilo na 60 000 lidí. Přítomni byli rovněž Floydovi spolužáci ze střední školy, kde byl známý jako hráč amerického fotbalu, a další jeho blízcí. Celkem se v kostele sešlo několik stovek lidí, které reverend Remus Wright nabádal, aby si po dobu obřadu nesundávali ústní roušky kvůli obavě z koronaviru. Řada lidí přednesla krátkou řeč nebo zazpívala píseň.

Ačkoliv byl pohřeb soukromý, sešlo se nejméně 50 lidí i před kostelem. Veřejné vzpomínkové akce na Floydovu počest začaly ve Spojených státech již před šesti dny. První z nich se konala v Minneapolisu, kde Floyd 25. zemřel poté, co mu bělošský policista Derek Chauvin klečel při zatýkání téměř devět minut na krku i poté, co zatýkaný přestal jevit známky života. Podle videa pořízeného na mobilní telefon náhodným kolemjdoucím Floyd opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a prosil strážníka, aby jej nezabíjel.

Další pietní shromáždění se konalo o víkendu ve městě Raeford v Severní Karolíně poblíž Floydova rodiště. V pondělí pak přišlo několik tisíc lidí na rozloučení s Floydovým tělem, které bylo několik hodin veřejně vystaveno v kostele v Houstonu.

Záznam z incidentu kolující na sociálních sítích se stal popudem pro statisíce lidí, aby vyšli do ulic nehledě na pandemii covidu-19, která na některých místech země stále není zcela pod kontrolou. Ačkoliv byla většina protestů v posledních dnech poklidná, zejména v prvních dnech po Floydově smrti se demonstrace na mnoha místech zvrhly v násilné střety s policií, žhářství a rabování. Na 40 měst zavedlo dočasné zákazy nočního vycházení, policie zatkla po celé zemi přes 10 000 lidí.

V USA se podle AP daly kvůli kauze do pohybu procesy, jež byly ještě před dvěma týdny v podstatě nemyslitelné. Na mnoha místech byly odstraněny památníky a sochy upomínající na osobnosti Konfederace, která během americké občanské války z let 1861 až 1865 hájila otroctví. Řada měst rovněž diskutuje o zásadních reformách policejních sborů a celkového pojetí toho, jak v některých obcích zajistit bezpečnost bez přehnaného používání donucovací síly.

Kauza rovněž zasáhla do nadcházejících prezidentských voleb. Podpora Donalda Trumpa, který usiluje o znovuzvolení, se nachází na jedné z nejnižších úrovní od začátku jeho prezidentství. Podle jednoho nedávného výzkumu se osm z deseti Američanů domnívá, že se jejich země ubírá špatných směrem.

"Je to břemeno. Břemeno, které je od nynějška vaším smyslem, a to změnit svět k lepšímu," řekl Trumpův demokratický protikandidát Joe Biden v poselství Floydově rodině nahraném na video. "Až se dosáhne spravedlnosti pro George Floyda, budeme skutečně na cestě k dosažení rasové spravedlnosti v Americe," dodal někdejší viceprezident v administrativě Baracka Obamy, který se již v pondělí osobně setkal s rodinou zemřelého.

V souvislosti s Floydovou smrtí byli zatčeni čtyři policisté, kteří také přišli o místo ve sboru města Minneapolis. Místní radnice přitom uvedla, že se chystá tamní městskou policii rozpustit úplně. Zasahující policista Chauvin čelí obvinění z vraždy. Jeho tři kolegové přítomní u zásahu podle vyšetřovatelů vraždě napomáhali. Všem hrozí až 40leté vězení.

Přečteno: 551x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Rasismus, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo