V USA začal soud s organizátory neonacistického protestu v Charlottesville. Neonacista tehdy zabil jednu z odpůrkyň neonacismu, další zranil

U soudu v americkém městě Charlottesville začal v pondělí výběr poroty v procesu s organizátory neonacistického protestu z roku 2017, při němž najel jeden z radikálů autem do pokojných odpůrců shromáždění, z nichž jednoho zabil a dalších asi deset poranil. Nevládní organizace založená v reakci na protest zažalovala přední stoupence americké krajně pravicové scény a tvrdí, že přišli s "pečlivě naplánovaným spiknutím", jehož cílem byly násilnosti proti černochům, židům a dalším skupinám Američanů na základě jejich etnického původu.
V srpnu roku 2017 se do Charlottesville sjely stovky pravicových extremistů a vyznavačů bělošské nadřazenosti, kteří se svolali na protest proti plánu radnice na odstranění sochy konfederačního generála Roberta E. Leea. Mezi účastníky tehdy byli známí popírači holocaustu, antisemité, stoupenci Ku Klux Klanu, někteří lidé nosili nacistické symboly a řada z nich měla konfederační vlajky, které Liga proti hanobení (ADL) považuje za nenávistný symbol.
Protestující se střetli s odpůrci krajně pravicového shromáždění a obrázky z Charlottesville otřásly americkou veřejností. Situaci tehdy podle řady médií ještě vyhrotil tehdejší prezident Donald Trump, když prohlásil, že na obou stranách sporu stáli "dobří lidé".
Řidič automobilu, který najel do davu protestujících a sám sebe prohlásil za obdivovatele Adolfa Hitlera, si odpykává doživotí trest za vraždu a zločiny z nenávisti. Nevládní organizace Integrity First for America však nyní míří na organizátory protestu a snaží se dokázat, že by za smrt a násilnosti rovněž měli nést odpovědnost. Zastupuje přitom čtyři odpůrce krajně pravicové demonstrace, kteří přišli při střetech ke zraněním.
"Je to jediný případ, který skutečně míří na vedení a organizátory hnutí za bělošskou nadřazenost," uvedla hlavní právnička žaloby Karen Dunnová.
Mezi žalovanými je mimo jiné Jason Kessler, hlavní organizátor demonstrace, který sám sebe nazývá lídrem hnutí za bělošská občanská práva. Dále Richard Spencer, který přišel s termínem "alt-right" pro souhrnné označení různých krajně pravicových a neonacistických skupin. Žalobě čelí také Christopher Cantwell, jehož už soud uznal v souvislosti s protestem vinným z násilného napadení.
Žaloba předloží soudu jako důkazní materiál velké množství internetových konverzací a příspěvků na sociálních sítích, v nichž žalovaní používají rasistická přízviska a diskutují o plánech na demonstraci, včetně toho, jaké si s sebou vzít zbraně. Žaloba tvrdí, že organizátoři opakovaně před protestem vyzývali k násilnostem, přičemž jeden z nich například napsal, že je připraven "drtit lebky".
Spencer, který zastupuje v procesu sám sebe, řekl agentuře AP, že žádné násilnosti neplánoval a že celý proces považuje jen za snahu najít obětního beránka.
Hlavní žalobkyně Elizabeth Sinesová tvrdí, že ji události z Charlottesville poznamenaly na celý život. "Organizátoři demonstrace Unite the Right (sjednoťte pravici) mě zbavili schopnosti cítit se bezpečně, bez rizika, v klidu - to dokonce i u mě doma," uvedla. Společně s dalšími žalujícími požaduje po organizátorech blíže neurčené finanční kompenzace a uznání soudu, že krajně pravicoví aktivisté porušili jejich ústavní práva.
Nepřehlédněte:
- Neonacista a rasista, který zabíjel automobilem, dostal další doživotí a 419 let k tomu
- Neonacista Fields dostal doživotí za masakr v Charlottesvillu
- Americký rasista, který najel do davu a zabil jednu ženu, se dnes dozví výši trestu
- Trump tvrdí, že média zkreslila jeho slova k násilí bělošských extremistů. Za jeho reakci ho přitom kritizují i jeho republikáni
- Trumpovy výroky o rasistech vyvolaly v USA i ve světě pozdvižení
- Stovky Američanů vzdaly hold ženě zavražděné v Charlottesville
- Předseda pražské DSSS oslavuje smrt ženy po teroru v USA. Rasistických demonstrací se zúčastnil Matthew Heimbach, kterého DSSS zve do ČR
- Trump se nedokáže rozhodnout o Charlottesville. Po odsudku rasismu mluví znovu o levicovém terorismu
- FOTOGALERIE: Pietní shromáždění za oběť teroristického útoku mladého neonacisty v USA
- Donald Trump po silném tlaku odsoudil bělošské extremisty a neonacisty
- Starosta z Charlottesville označil sobotní událost za teroristický útok. Případ vyšetřuje FBI
- VIDEO: Teroristický útok neonacistů v USA. Automobil najel do protirasistických demonstrantů. 1 mrtvý, 19 zraněných
Kam dál:
- Rasistické řádění a vnitřní terorismus. Prezident Biden odsoudil střelbu v Buffalu, motivovanou „bělošskou nadřazeností“. Útočník zavraždil 10 lidí
- V bílinské základní škole na bezpečnost dětí i učitelů dohlíží bezpečnostní agentura. Pomoc nabídla organizace ROMEA
- Miloš Zeman označil 2 tisíce romských uprchlíků z Ukrajiny za ekonomické migranty
- Schvaloval ruskou invazi a přál si válku, ve které by mohl kohokoliv zabít. Kulturistu Grznára stíhá policie
- EU se dohodla na pravidlech regulace obsahu na sociálních sítích
- Bývalý poslanec SPD Rozner dostal půlroční podmínku kvůli výroku o koncentračním táboře v Letech u Písku
- Emmanuel Macron byl znovuzvolen francouzským prezidentem. Podle prvních projekcí obhájil mandát s asi 58 procenty hlasů
- Berlínský soud uložil rok vězení 93leté popíračce holokaustu Haverbeckové
- Bulharský poslanec dostal za hajlování v Evropském parlamentu pokutu. Podle Zdechovského je slabým varováním
- Vůdce proruských separatistů z Doněcka vyznamenal za boje o Mariupol ruského vojáka s nacistickými symboly na uniformě
- Obří zátah proti neonacistům v Německu. Zadrženy čtyři osoby, padesát lidí bylo obviněno
- Peter Pollák: Fašistu Kotlebu převychová jen basa. Rozsudek je nepochopitelný