romea - logo
16. května 2022 (pondělí)
svátek má Přemysl

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

PŘÍMÝ PŘENOS: V USA začíná proces s policistou obviněným z vraždy černocha George Floyda

29.3.2021 15:39

Úvodními prohlášeními začíná proces s bývalým americkým policistou Derekem Chauvinem, který čelí obviněním z vraždy a zabití černocha George Floyda. Floydova smrt spustila masivní protirasistické protesty v desítkách amerických měst. Celý proces bude živě streamován na internet.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co se jej snažila v Minneapolisu zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělanou bankovkou. Podle policie se Floyd strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. Na videu zachyceném kolemjdoucím nic takového však není vidět, je vidět policista, který Floydovi klečí na krku, zatýkaný se přitom v tu chvíli nebrání zatčení a opakovaně říká, že nemůže dýchat. Po chvíli ztratil vědomí a přivolaní záchranáři naložili jeho bezvládné tělo na nosítka. O několik okamžiků později zemřel v blízké nemocnici.

Na proces v Minneapolis se upírá pozornost amerických i světových médií již od výběru poroty, během kterého byli někteří kandidáti vyřazeni kvůli jejich možné předpojatosti. Jména 12 vybraných porotců jsou neveřejná, tři další členové poroty jsou připraveni jako náhradníci.

Americký soudce Peter Cahill minulý týden odmítl odložit či přesunout proces s Chauvinem, jehož právníci podali žádost kvůli nedávnému rozhodnutí města Minneapolis vyplatit 27 milionů dolarů (593 milionů Kč) Floydově rodině jako vyrovnání civilní žaloby. Obhajoba tvrdila, že dohoda ovlivní rozhodování poroty.

Chauvin čelí obvinění ze zabití a z vraždy druhého stupně, za niž mu hrozí až 40 let za mřížemi. Tento měsíc soudce obnovil obvinění i z vraždy třetího stupně. Podle expertů je vraždu třetího stupně, která se pojí s mírnějším trestem než vražda druhého stupně, jednodušší u soudu dokázat. Podle zákona ve státě Minnesota za vraždu třetího stupně hrozí trest až 25 let vězení.

Kapacita soudní síně bude omezena kvůli opatřením spojeným s pandemií covidu-19. Soud proto rozhodl, že proces s Chauvinem se uskuteční dříve než se třemi dalšími bývalými policisty, kteří se zatýkání Floyda zúčastnili a jsou obžalováni z napomáhání vraždě. Veřejnost nebude do soudní síně připuštěna, proces však budou živě přenášet kamery, což je v USA neobvyklé.

Přečteno: 1026x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Soud, Rasismus, Georg FloydHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo