romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V USA zadrželi vůdce neonacistů Roberta Runda

25.10.2018 10:08
Do davu protirasistických demonstrantů v USA najelo 12. 8. 2017 auto a později narazilo do dalšího. Útok si vyžádal smrt jedné ženy a na třicet zraněných. (Koláž: Romea.cz)
Do davu protirasistických demonstrantů v USA najelo 12. 8. 2017 auto a později narazilo do dalšího. Útok si vyžádal smrt jedné ženy a na třicet zraněných. (Koláž: Romea.cz)

Ve Spojených státech zadrželi vůdce skupiny radikálních stoupenců nadřazenosti bělošské rasy. Robert Rundo byl zatčen uplynulou neděli na letišti v Los Angeles a obviněn z podněcování nepokojů. Obvinění bylo vzneseno i proti dalším třem osobám, dva muži byli zadrženi tento týden ve středu, po jednom z nich policie stále pátrá, informovala dnes britská BBC.

Čtveřice byla obviněna mimo jiné v souvislosti se svou účastí na několika akcích v Kalifornii a rovněž na násilnostech ve městě Charlottesville ve Virginii. Loni v srpnu byli mezi několika stovkami zastánců bělošské nadřazenosti, kteří ve virginském univerzitním městě nejprve protestovali proti chystanému odstranění sochy konfederačního generála Roberta Leeho. Když se jim do cesty postavila skupina odpůrců rasismu, začali na ně někteří útočit a jeden z přítomných neonacistů do nich najel autem. Jednu ženu zabil a dvě desítky lidí zranil. Akce vyvolala celonárodní odsouzení rasismu a prezident Donald Trump se stal terčem kritiky za to, že přičítal vinu za násilnosti oběma stranám.

Podle listu The New York Times osmadvacetiletý Rundo odjel do Mexika, byl ale "poslán zpátky" do USA a zadržen v neděli na letišti v Los Angeles. Ve středu byli zatčeni i další členové jeho hnutí Robert Boman (25) a Tyler Laube (22). Aaron Eason (38) stále policii uniká. Podle obvinění jednali "se záměrem podněcovat, organizovat a podporovat nepokoje a podílet se na nich". Na březnové akci v Kalifornii Rundo údajně napadl dva z lidí, kteří proti nim protestovali. Laube pak údajně udeřil do obličeje novináře.

Robert Rundo spolu s dalšími dvěma spoluobviněnými odcestoval letos i do Evropy, aby tam oslavili narozeniny Adolfa Hitlera.

Přečteno: 749x
 

Kam dál:

Štítky:  

USA, Extremismus, nepokoje, obviněníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo