romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V USA znovu propukly debaty o pozitivní diskriminaci

Washington, 12.10.2012 12:56, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Ve Spojených státech se znovu rozhořela debata kolem problému "pozitivní diskriminace", jak je označována podpora sociálně či rasově znevýhodněných skupin ve školství a veřejném životě. Diskusi vyvolala praxe Texaské univerzity, která mezi podmínky usnadňující přijetí zařazuje i barvu pleti. Záležitostí se začal zabývat americký nejvyšší soud. Jeho rozhodnutí podle agentury AP může praxi "pozitivní diskriminace" omezit či úplně zrušit.

Skutečnost, že škola přihlíží při výběru posluchačů k jejich rasovému původu, je podle oponentů sporného programu nezákonnou diskriminací. Sama univerzita oponuje, že program se vztahuje jen na čtvrtinu studijních oborů a barva pleti je jen jedním z mnoha kritérií.

Texaskou univerzitu zažalovala bělošská studentka Abigail Fisherová, která nebyla na univerzitu přijata ke studiu v roce 2008. Soudce Anthony Kennedy během středečního jednání podle agentury AP přijal její argumentaci s pochopením a kriticky se naopak vyslovil k texaské univerzitní praxi.

Podle agentury Reuters ostře sledovaný proces zřejmě nepodpoří metody texaské univerzity zvýhodňující hispánské a afroamerické uchazeče. Pro jejich úplné zrušení se ale dostatečný počet soudců nevysloví.

Pozitivní diskriminací se už americký nejvyšší soud zabýval v roce 2003, když projednával praxi právnické fakulty Michiganské univerzity. Soud tehdy těsným poměrem hlasů pět ku čtyřem problematický způsob přijímání studentů schválil.

Texaská univerzita automaticky a bez vstupních testů přijímá ty absolventy texaských středních škol, kteří ukončili studium mezi desetinou nejlepších. Ostatní musejí podstoupit zkoušky, v nichž je rasová příslušnost jedním z mnoha kritérií.

Americké univerzity smějí ze zákona použít rasové hledisko při přijímání jen tehdy, pokud nelze "různorodost" posluchačů dosáhnout jinak. Žalující Fisherová soudí, že desetinová přijímací klauzule je dostatečnou zárukou.

Nejvyšší soud USA má čas do června příštího roku, aby vydal své rozhodnutí.

Přečteno: 1661x
 

Kam dál:

Štítky:  

Pozitivní diskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo