romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Žehre přibylo jen dalších 6 pozitivních na koronavirus. Část osady se otevírá

14.5.2020 10:19
V romské osadě Dreveník v Žehre vzniká karanténní středisko, kam budou umístěni nakažení a jejich blízcí (9. 5. 2020). (FOTO: Facebook Petera Polláka)
V romské osadě Dreveník v Žehre vzniká karanténní středisko, kam budou umístěni nakažení a jejich blízcí (9. 5. 2020). (FOTO: Facebook Petera Polláka)

V obci Žehra na Slovensku prokázalo plošné testování dalších šest osob s onemocněním COVID-19. Testy na nový koronavirus probíhaly v Žehre, která má přibližně 2,5 tisíc obyvatel, od pondělí do středy. Obec je od začátku dubna v přísné karanténě.

„Žehru jsme rozdělili na tři sektory podle geografického začlenění. V pondělí jsme testovali v sektoru jedna, necelých 300 lidí a z toho bylo 6 pozitivních, ty jsme přestěhovali do karanténního zařízení,“ uvedl Peter Pollák, člen permanentního krizového štábu a dlouhodobý expert OĽaNO.

V druhém sektoru bylo v úterý testováno 182 lidí a všichni měli negativni výsledky. Ve středu se testovalo 698 osob, výsledky budou známy zítra. „Na základě těchto testů jsme sektor jedna i dva otevřeli, přičemž s pozitivními lidmi jsme přestěhovali i jejich rodiny,“ přiblížil Pollák.

Testování na místě pokračuje ve čtvrtek i v pátek, zdravotníci se zaměřují na osoby, které už byly pozitivní, ale uplynula 14 denní karanténní lhůta. Pokud jejich testy budou negtivní, budou se moci vrátit do běžného života.

/

bau, TASR
Přečteno: 590x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Slovensko, Romské osadyHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo