romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Hurbanovu zastřelil strážník 3 Romy, další dva postřelil. Motiv zatím není znám

Hurbanovo, okres Komárno, Slovensko, 16.6.2012 19:15, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Ve slovenském městě Hurbanovo zastřelil 51letý městský policista tři Romy a postřelil další dva lidi. Zavraždil Gabriela L. († 45), jeho syna Mária L. († 19) a Júlia, jehož stáří ještě není známo. A postřelil i dalšího Gabrielova syna Kristiána (26) a jeho manželku Žanetu L. (26). Ženu střelil do stehna, muže do hrudníku. Obou převezli do nemocnice, kde je ihned operovali. Kristián je s průstřelem plic ve vážném stavu, ženin stav je stanilizovaný.

Pachatel si potom sedl poblíž místa činu s pistolí u hlavy a vyhrožoval sebevraždou. Na místo poté odrazili policisté v kuklách i policejní vyjednavač.

Muž, 51letý strážník, v době svého osobního volna vešel do dvora rodinného domu na Komárňajskej ulici a tam zastřelil tři Romy. Ozbrojený městský policista se pak přemístil na další ulici, kde vyhrožoval sebevraždou. Později se zbraní v ruce seděl na schodech do rodinného domu hurbanovské starostky Markéty Pozemkové. V domě však nikdo nebyl. Zahradníka, který byl v zahradě domu, policisté odvedli. "Nechci nikomu ublížit ..." tato slova řekl strážník vyjednávači. Střelec se po vyjednávání policii vzdal.

Ministr vnitra Róbert Kaliňák svolal mimořádný brífink, na kterém informoval o události a policejním zásahu. Mimo jiné potvrdil, že všechny oběti střelby spolu se zraněnými pocházejí z jedné rodiny. Také ocenil práci policie, které se po více než dvouhodinové akci podařilo střelce zadržet. Podle Kaliňáka policista přicházel s oběťmi do styku při výkonu svého povolání. Měl s nimi i stejnou národnost - maďarskou.

Oběti útoku nejsou podle něj policii neznámí, čtyři z pěti mají za sebou údajně kriminální minulost. Pachatel je policistou s krátkou přestávkou 20 let, působil v hurbanovská městské policii i v obecní policii v okolí Hurbanova. Jeho kolegové si na něm podle Kaliňákových slov žádného podezřelého chování v posledním období nevšimli.

Podle Kaliňáka pachatel střílel nelegálně drženou zbraní české výroby. Jednalo se o pistoli ČZ 52, kterou v minulosti hojně využívala československá armáda. Pachatel bude nejspíš stíhán za vraždu nebo úkladnou vraždu. Případ bude vyšetřovat úřad pro boj proti organizované kriminalitě. 

Příčiny střelby zatím nejsou známy. Policie zatím médiím mnoho informací neposkytla. Městská policie v Hurbanově se k případu zatím nevyjádřila. Nitranská policejní mluvčí Božena Bruchterová pouze konstatovala, že na místě zasahovala policie. "Zatím nevíme, jaký měl motiv," dodala mluvčí.

Střelec je podle Času.sk ze Svatého Petra (okres Komárno). "Nepochází z naší obce. Ve vesnici ho bylo vídat málo, protože většinou byl v práci. Byl jsem s ním na jednom plese a viděl jsem ho sedět v kruhu přátel. Dobře se bavil a nic nenasvědčovalo, že by mohl být agresivní, nebo se nějak špatně projevit, "řekl o střelci jeho soused.

Podobné případy

Střelba v Devínské Nové Vsi

V bratislavské Devínské Nové Vsi v srpnu 2010 Ľubomír Harman († 48) nejprve vstoupil do bytu, kde vystřílel celou romskou rodinu. Po zabití lidí v bytě zabil dalšího muže ze stejné rodiny. Na ulici zasáhl několik aut v okolí. Harman začal chodit po ulici a střílet do oken. Zasáhl ženu, která vyšla na balkon. Později zemřela. Policie dorazila dvě minuty po střelbě. Střelce zasáhl do hrudníku výstřel policisty a vzápětí Harman spáchal sebevraždu. Motiv činu, po kterém zemřelo osm lidí (včetně střelce) a bylo zraněno 15 lidí, zůstal neznámý.

Vražedná střelba v tupé

Drama v tupé (okres Levice) se odehrála v srpnu 2002. Tehdy 62-letý Štefan Gemer se dostal do sporu se svými romskými sousedy. Gemer sousedům prodával alkohol a půjčoval jim peníze. Spory vyústily v tragédii - Gemer začal střílet po sousedovi, přičemž po jeho vraždě zabil i mužovu ženu a ani ne ročního syna v kočárku. V běsnění pokračoval a střílel i po ostatních sousedech, přičemž dalších dva zranil. Uprchl do hor, kde ho policie po dvou a půl měsících zatkla u Banské Štiavnice. Gemer měl u sebe rozbušky, samostříl, pušku a jiné zbraně. Dostal doživotní trest.

Přečteno: 5452x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Násilí z nenávisti, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo