romea - logo
11. srpna 2020 (úterý)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)
Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.

Romani Rose Tree Memorial byl do parku umístěn 2. srpna letošního roku. Spolu s pamětní deskou byl v tomto místě zasazen i keř růží. „Jsme naprosto znechuceni tímto vandalismem. Nebudeme tolerovat rasistické, zastrašující a netolerantní projevy vůči Romům, ani vůči dalším lidem,“ napsali na svém facebookovém profilu lidé z organizace Romano Lav.

Tato organizace zdůrazňuje, jak je důležité bojovat proti rasismu a jak je důležité připomínat si oběti romského hoolokaustu. Právě 2. srpen je celosvětovým dnem romského holokaustu. „Uvedeme památník do původního stavu. Chceme vyzvat všechny naše sousedy přátelé a spojence, aby bojovali proti rasismu a nenávisti každý den,“ stojí v závěru facebookového příspěvku organizace.

Počet romských obětí během Druhé světové války se v různých zdrojích liší, ale celkově mohlo být během holokaustu zabito až milion Romů.

Přečteno: 787x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Skotsko, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo