romea - logo
5. prosince 2019 (čtvrtek)
svátek má Jitka
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)
Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.

Romani Rose Tree Memorial byl do parku umístěn 2. srpna letošního roku. Spolu s pamětní deskou byl v tomto místě zasazen i keř růží. „Jsme naprosto znechuceni tímto vandalismem. Nebudeme tolerovat rasistické, zastrašující a netolerantní projevy vůči Romům, ani vůči dalším lidem,“ napsali na svém facebookovém profilu lidé z organizace Romano Lav.

Tato organizace zdůrazňuje, jak je důležité bojovat proti rasismu a jak je důležité připomínat si oběti romského hoolokaustu. Právě 2. srpen je celosvětovým dnem romského holokaustu. „Uvedeme památník do původního stavu. Chceme vyzvat všechny naše sousedy přátelé a spojence, aby bojovali proti rasismu a nenávisti každý den,“ stojí v závěru facebookového příspěvku organizace.

Počet romských obětí během Druhé světové války se v různých zdrojích liší, ale celkově mohlo být během holokaustu zabito až milion Romů.

Přečteno: 647x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Skotsko, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo