romea - logo
1. dubna 2020 (středa)
svátek má Hugo
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)
Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.

Romani Rose Tree Memorial byl do parku umístěn 2. srpna letošního roku. Spolu s pamětní deskou byl v tomto místě zasazen i keř růží. „Jsme naprosto znechuceni tímto vandalismem. Nebudeme tolerovat rasistické, zastrašující a netolerantní projevy vůči Romům, ani vůči dalším lidem,“ napsali na svém facebookovém profilu lidé z organizace Romano Lav.

Tato organizace zdůrazňuje, jak je důležité bojovat proti rasismu a jak je důležité připomínat si oběti romského hoolokaustu. Právě 2. srpen je celosvětovým dnem romského holokaustu. „Uvedeme památník do původního stavu. Chceme vyzvat všechny naše sousedy přátelé a spojence, aby bojovali proti rasismu a nenávisti každý den,“ stojí v závěru facebookového příspěvku organizace.

Počet romských obětí během Druhé světové války se v různých zdrojích liší, ale celkově mohlo být během holokaustu zabito až milion Romů.

Přečteno: 784x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Skotsko, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo