romea - logo
19. ledna 2020 (neděle)
svátek má Doubravka
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)
Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.

Romani Rose Tree Memorial byl do parku umístěn 2. srpna letošního roku. Spolu s pamětní deskou byl v tomto místě zasazen i keř růží. „Jsme naprosto znechuceni tímto vandalismem. Nebudeme tolerovat rasistické, zastrašující a netolerantní projevy vůči Romům, ani vůči dalším lidem,“ napsali na svém facebookovém profilu lidé z organizace Romano Lav.

Tato organizace zdůrazňuje, jak je důležité bojovat proti rasismu a jak je důležité připomínat si oběti romského hoolokaustu. Právě 2. srpen je celosvětovým dnem romského holokaustu. „Uvedeme památník do původního stavu. Chceme vyzvat všechny naše sousedy přátelé a spojence, aby bojovali proti rasismu a nenávisti každý den,“ stojí v závěru facebookového příspěvku organizace.

Počet romských obětí během Druhé světové války se v různých zdrojích liší, ale celkově mohlo být během holokaustu zabito až milion Romů.

Přečteno: 746x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Skotsko, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo