Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Varoval opravdu maďarský ministr před tím, že se Romové mohou připojit k džihádistům v Sýrii?

02. listopadu 2015
Čtení na 4 minuty

O nebezpečí možné radikalizace Romů, kteří by se mohli stát příštími džihádisty v Sýrii údajně mluvil maďarský ministr spravedlnosti László Trócsányi na nedávné konferenci v Bruselu. Uvedl to alespoň bruselský server Euobserver. Co přesně ale Trócsanyi řekl a jak to myslel je předmětem pokračujících spekulací a diskusí. Například několik maďarských deníků tvrzení, se kterým přišel EUobserver, dementovalo už následující den, jiné umístily senzační výrok rovnou do titulku.

Marné snahy o interpretaci

Romský server Romnet.hu tak přišel s článkem s titulkem „Trócsányi: Romové se mohou připojit k džihádistům v Sýrii“. Další internetový deník určený Romům, Romasajtokozpont.hu v titulku přemítá, zda se „ministr spravedlnosti o Romy bojí, nebo je uráží“.

„Jeho slova lze interpretovat tak, že ze strany Romů hrozí radikalizace a představují proto hrozbu, ale také tak, že evropské komunity Romů se mohou stát snadným cílem radikálů. Tato interpretace však postrádá smysl; proč by se měli cílem teroristů stát právě Romové?“, uvádí Romasajtokozpont.

Taktéž internetový deník 444.hu spekuluje o kontextu, v jehož rámci Trócsányiho tvrzení zazněla a upozorňuje na fakt, že slova o nebezpečí radikalizace maďarských Romů byla pronesena ve chvíli, kdy se téma konference stočilo právě k radikální podobě islámu a s ní spojeným hrozbám.

„Celá armáda analytiků se dosud marně pokouší o interpretaci senzaci vyvolávajících Trócsányiho slov spojující Romy s radikalizací,“ komentuje situaci maďarský zpravodajský server 24.hu.

O jasném Trócsányiho vzkazu je přesvědčen místopředseda Demokratické koalice Péter Niedermüller. Ve svém vyjádření vyzval ministra spravedlnosti, aby se veřejně omluvil a přestal dále stigmatizovat ty, kteří nejenže nejeví žádné známky radikalizace, ale jsou už nyní dostatečně diskriminováni napříč celou Evropou.

Dementi ministerstva a tajemný mluvčí

V reakci na bouřlivé debaty v médiích vydalo maďarské ministerstvo spravedlnosti oficiální prohlášení, v němž označilo článek EUobserveru za „nehoráznou provokaci“. Jeho redaktor si prý „doplnil Trócsányiho slova podle vlastní fantazie“. Vysvětlení, které Trócsányi prostřednictvím ministerstva poskytl, ve své vágnosti mnoho světla do incidentu nevneslo.

"Zřetelně jsem oddělil osud romské komunity od bojovníků zmíněných v první části příspěvku, jakož i od tématu radikalizace probíhající v nápravných zařízeních. Romy jsem zmínil ve zcela nových, nezávislých souvislostech, například ve spojení s jejich ohrožeností pramenící z faktu, že jsou více vydání všanc. Má slova se týkala naplňování evropské rámcové strategie pro Romy, která byla Evropskou unií přijata během předsednictví Maďarska v roce 2011."

V souvislosti s výše řečeným je zajímavý fakt, že se Trócsányi už dříve několikrát vyjádřil v tom smyslu, že lidé žijící v ghettech a chudobě jsou snadněji náchylní k tomu, aby podlehli „pomýleným ideologiím“. Také ve svém rozhovoru pro maďarskou stanici Inforádió.hu z letošního května hovořil o uprchlické problematice, a znovu učinil pojítko mezi uprchlíky a maďarskými Romy, když zdůraznil, že jedním z údajných důvodů, proč Maďarsko není schopné přijmout tzv. ekonomické uprchlíky, je ten, „že se musí postarat o integraci svých vlastních 800.000 Romů“.

Co přesně tedy na konferenci zaznělo? V méně než dvou minutách, které měl maďarský ministr spravedlnosti k dispozici, zpočátku uvedl, že ačkoli se v současné chvíli na maďarském území žádní radikální bojovníci nenacházejí, zůstává Maďarsko tranzitní zemí, které bývá přestupní stanicí například do Istanbulu. Uvedl v této souvislosti, že je třeba dbát na funkčnost sytému kontroly pasažérů.

„Rád bych ale upozornil ještě na jiný aspekt," navázal dále ministr bez zjevné souvislosti. Nebezpečí radikalizace může postihnout také jiné skupiny. V Evropě máme zhruba 10-10 milionů Romů. Během našeho předsednictví EU pro nás byla jednou z priorit rámcová strategie pro Romy. Také oni by se mohli stát obětí (v simultánním překladu do angličtiny byl termín „oběť“ přeložen jako „target“, tedy „cíl“ či „objekt" pozn. AG) radikalizace."

Podle výše řečeného se zdá – a lze to jednoznačně přičíst na konto serveru EUobserver – že tvrzení, že Trócsányi hovořil o romských džihádistech, je nepravdivé. Podle většiny maďarského tisku měli novináři EUobserveru po konferenci položit doplňující dotaz „nejmenované(mu) tiskové(mu) mluvčí(mu) oficiální maďarské reprezentace v Bruselu“, který/á jim měl/a říci, že Romové jsou kvůli své chudobě sociálně deprivovaní a tím pádem také více vystaveni radikálním vlivům a zdůraznit, že se jedná o pouhou hypotézu, která ovšem „nemá být smetena ze stolu“.

Těžko říci, zda mohla být onou tiskovou mluvčí Dora Bókayová, jíž zmiňuje EUobserver jako osobu, kterou měl kontaktovat po incidentu a která měla „v dlouhém telefonickém rozhovoru i písemně“ potvrdit, že nejednoznačné vyjádření ministra mělo skutečně znamenat vyjádření obavy z možného rekrutování nových džihádistů z řad maďarských Romů. Následná výzva serveru EUobserver, aby se Trócsányi vyjádřil přímo pro něj, však zůstala bez odpovědi.

Ztraceno v překladu

Co tedy měl László Trócsányi přesně na mysli, když učinil onen nenadálý tématický manévr. Proč vlastně hovořil o Romech na konferenci o soudnictví a radikalitě? Co přesně mínil tím, že Romové mohou být "obětí radikalizace"? Jakým způsobem má radikalizace Romy postihnout? A jak se to má s neromskými chudými?

Není snadné posoudit, jakým způsobem souvisí plán romské integrace s hlavním tématem konference, jedno však zůstává jisté: ať už se ministr omylem „uřekl" nebo šlo jen o nešikovnou formulaci, téma migrace je novodobým vosím hnízdem Evropy. 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon