romea - logo
12. července 2020 (neděle)
svátek má Bořek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ve finském Hanasaari proběhla 4. Mezinárodní konference romských žen

Praha, 24.9.2013 10:38, (ROMEA)
4. Mezinárodní konference romských žen, Finsko 16.-17.9.2013. Foto: Gabriela Hrabaňová
4. Mezinárodní konference romských žen, Finsko 16.-17.9.2013. Foto: Gabriela Hrabaňová

Gabriela Hrabaňová (ERGO Network) a Martina Horváthová (Slovo 21) se zúčastnily ve dnech 16. a 17.9.2013 4. Mezinárodní konference romských žen ve finském Hanasaari, kde European Roma and Travellers Forum (ERTF) a the International Roma Women's Network (IRWN) společně prezentovaly Prohlášení  "Jednejme nyní za rovnou budoucnost". Konferenci organizovala finská vláda a Rada Evropy. Prohlášení bylo výsledkem diskuzí pracovních skupin Romských žen a starších/ Roma Women and Elderly (založena v roce 2013) a Travellers Forum. ERTF a IRWN vyzývají romské ženy ke spolupráci na zlepšení jejich statusu ve společnosti a ve prospěch jejich komunity.

Jednání se zúčastnilo  celkem 100 romských žen z 36 zemí (celkový počet účastníků byl ca. 200). Na této mezinárodní konferenci promluvilo mnoho známých i neznámých romských žen, diskutovalo se a jednalo o nových základních principech a nových metodách spolupráce. Byla vytvořena iniciační skupina osmi žen, jíž je Gabriela Hrabaňová a Martina Horváthová součástí." I když konference vyvolávala mnoho otázek, protože iniciativa byla zprvu propagována Radou Evropy a ne samotnými romskými ženami", má G. Hrabáňová radost z toho, že se "podařilo nastartovat proces mobilizace romských žen a případné strategie zaměřené na romské ženy za jejich přímého zapojení". Prvním krokem, který bude následovat, je založení emailové skupiny obsahující 200 přihlášených žen na konferenci ke sdílení výsledků workshopů pořádaných na konferenci (zaměřených např. na oblast vzdělávání, podporu aktivního občanství, právo a genderové záležitosti) a k finalizaci podoby doporučení romských žen do prohlášení, jehož finální verze bude v blízké době prezentována veřejnosti a zástupcům zainteresovaných států.Přečteno: 535x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Finsko, EU, ženyHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo