romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ve finském Hanasaari proběhla 4. Mezinárodní konference romských žen

Praha, 24.9.2013 10:38, (ROMEA)
4. Mezinárodní konference romských žen, Finsko 16.-17.9.2013. Foto: Gabriela Hrabaňová
4. Mezinárodní konference romských žen, Finsko 16.-17.9.2013. Foto: Gabriela Hrabaňová

Gabriela Hrabaňová (ERGO Network) a Martina Horváthová (Slovo 21) se zúčastnily ve dnech 16. a 17.9.2013 4. Mezinárodní konference romských žen ve finském Hanasaari, kde European Roma and Travellers Forum (ERTF) a the International Roma Women's Network (IRWN) společně prezentovaly Prohlášení  "Jednejme nyní za rovnou budoucnost". Konferenci organizovala finská vláda a Rada Evropy. Prohlášení bylo výsledkem diskuzí pracovních skupin Romských žen a starších/ Roma Women and Elderly (založena v roce 2013) a Travellers Forum. ERTF a IRWN vyzývají romské ženy ke spolupráci na zlepšení jejich statusu ve společnosti a ve prospěch jejich komunity.

Jednání se zúčastnilo  celkem 100 romských žen z 36 zemí (celkový počet účastníků byl ca. 200). Na této mezinárodní konferenci promluvilo mnoho známých i neznámých romských žen, diskutovalo se a jednalo o nových základních principech a nových metodách spolupráce. Byla vytvořena iniciační skupina osmi žen, jíž je Gabriela Hrabaňová a Martina Horváthová součástí." I když konference vyvolávala mnoho otázek, protože iniciativa byla zprvu propagována Radou Evropy a ne samotnými romskými ženami", má G. Hrabáňová radost z toho, že se "podařilo nastartovat proces mobilizace romských žen a případné strategie zaměřené na romské ženy za jejich přímého zapojení". Prvním krokem, který bude následovat, je založení emailové skupiny obsahující 200 přihlášených žen na konferenci ke sdílení výsledků workshopů pořádaných na konferenci (zaměřených např. na oblast vzdělávání, podporu aktivního občanství, právo a genderové záležitosti) a k finalizaci podoby doporučení romských žen do prohlášení, jehož finální verze bude v blízké době prezentována veřejnosti a zástupcům zainteresovaných států.Přečteno: 529x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Finsko, EU, ženyHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo