romea - logo
21. října 2019 (pondělí)
svátek má Brigita
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ve finském Hanasaari proběhla 4. Mezinárodní konference romských žen

Praha, 24.9.2013 10:38, (ROMEA)
4. Mezinárodní konference romských žen, Finsko 16.-17.9.2013. Foto: Gabriela Hrabaňová
4. Mezinárodní konference romských žen, Finsko 16.-17.9.2013. Foto: Gabriela Hrabaňová

Gabriela Hrabaňová (ERGO Network) a Martina Horváthová (Slovo 21) se zúčastnily ve dnech 16. a 17.9.2013 4. Mezinárodní konference romských žen ve finském Hanasaari, kde European Roma and Travellers Forum (ERTF) a the International Roma Women's Network (IRWN) společně prezentovaly Prohlášení  "Jednejme nyní za rovnou budoucnost". Konferenci organizovala finská vláda a Rada Evropy. Prohlášení bylo výsledkem diskuzí pracovních skupin Romských žen a starších/ Roma Women and Elderly (založena v roce 2013) a Travellers Forum. ERTF a IRWN vyzývají romské ženy ke spolupráci na zlepšení jejich statusu ve společnosti a ve prospěch jejich komunity.

Jednání se zúčastnilo  celkem 100 romských žen z 36 zemí (celkový počet účastníků byl ca. 200). Na této mezinárodní konferenci promluvilo mnoho známých i neznámých romských žen, diskutovalo se a jednalo o nových základních principech a nových metodách spolupráce. Byla vytvořena iniciační skupina osmi žen, jíž je Gabriela Hrabaňová a Martina Horváthová součástí." I když konference vyvolávala mnoho otázek, protože iniciativa byla zprvu propagována Radou Evropy a ne samotnými romskými ženami", má G. Hrabáňová radost z toho, že se "podařilo nastartovat proces mobilizace romských žen a případné strategie zaměřené na romské ženy za jejich přímého zapojení". Prvním krokem, který bude následovat, je založení emailové skupiny obsahující 200 přihlášených žen na konferenci ke sdílení výsledků workshopů pořádaných na konferenci (zaměřených např. na oblast vzdělávání, podporu aktivního občanství, právo a genderové záležitosti) a k finalizaci podoby doporučení romských žen do prohlášení, jehož finální verze bude v blízké době prezentována veřejnosti a zástupcům zainteresovaných států.Přečteno: 530x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Finsko, EU, ženyHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo