romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ve slovenských Rankovcích si Romové staví domy sami, na Luníku IX o to zatím není zájem

14.7.2020 13:26
Luník IX (FOTO: Karolina Ryvolová)
Luník IX (FOTO: Karolina Ryvolová)

Na sídlišti Luník IX zbourali v posledních letech téměř všechny paneláky v Hrebendově ulici. Oficiálně již byly vybydlené a jejich rekonstrukce by byla neefektivní. Už před třemi lety přišla s iniciativou nezisková organizace ETP Slovensko, která na Luníku plánuje řešit bydlení v rodinných domech, jež by si svépomocí postavili obyvatelé. Dodnes však žádný z nových rodinných domů na sídlišti nestojí a starosta Luníku IX Šaňa (SRK) projekt nevidí reálně. Přílišný zájem podle něj nemají ani místní.

Podobný projekt už přitom ETP realizovala v Rankovcích (okres Košice), kde měl úspěch. Stanislav Hada (SRK) šéfuje samosprávě v Rankovcích už deset let. Projekt svépomocné výstavby domů si neumí vynachválit. "Je to super příležitost, jak dát rodinám šanci bydlet důstojně. Určitě bych to doporučoval všem obcím, "tvrdí Hada. Dodává, že v obci již proběhly tři etapy výstavby a nikdy neměli žádný výraznější problém.

"S výstavbou jsme začali již v roce 2012 první etapou ve spolupráci s ETP Slovensko. Šlo o čtyři domky na zkoušku, chtěli jsme vědět, jak to bude fungovat, "říká Hada. Klienty vybírali sociální pracovníci a podle starosty padla volba na čtyři rodiny, které neměly kde bydlet. Jedna žila dokonce v maringotce. Nejprve museli rok spořit po 50 eur měsíčně, aby Neziskovka viděla, že budou schopni splácet. Příští vlastníci použili prvotně naspořenou částku (600 eur) na odkoupení pozemku. Platili tři eura za metr čtvereční, kdo měl pozemek větší, doplatil.

Celkově v obci v rámci tří etap postavili v Rankova už 28 domů. V první etapě čtyři, v druhé jedenáct a v zatím poslední třináct. První dvě etapy realizovali s neziskovou organizací ETP Slovensko a třetí, zatím poslední, s neziskovou organizací Projekt DOM.ov, kterou založili Sdružení pro lepší život a slovenská pobočka Člověka v tísni.

Hada vysvětlil, že v domech žijí jen obyvatelé z Rankovec. Mnozí bydleli s rodiči a chtěli se osamostatnit.

V Česku se podobný projekt uskutečnil již na přelomu tisíciletí, kdy ostravské sdružení Vzájemné soužití vybudovalo Vesničku soužití. Stavěli ji sami budoucí obyvatelé, Romové, kteří přišli o bydlení kvůli povodním i sociálně slabí Češi.

Přečteno: 861x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Bydlení, Neziskový sektor, KošiceHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo