romea - logo
23. října 2020 (pátek)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ve slovenských Rankovcích si Romové staví domy sami, na Luníku IX o to zatím není zájem

14.7.2020 13:26
Luník IX (FOTO: Karolina Ryvolová)
Luník IX (FOTO: Karolina Ryvolová)

Na sídlišti Luník IX zbourali v posledních letech téměř všechny paneláky v Hrebendově ulici. Oficiálně již byly vybydlené a jejich rekonstrukce by byla neefektivní. Už před třemi lety přišla s iniciativou nezisková organizace ETP Slovensko, která na Luníku plánuje řešit bydlení v rodinných domech, jež by si svépomocí postavili obyvatelé. Dodnes však žádný z nových rodinných domů na sídlišti nestojí a starosta Luníku IX Šaňa (SRK) projekt nevidí reálně. Přílišný zájem podle něj nemají ani místní.

Podobný projekt už přitom ETP realizovala v Rankovcích (okres Košice), kde měl úspěch. Stanislav Hada (SRK) šéfuje samosprávě v Rankovcích už deset let. Projekt svépomocné výstavby domů si neumí vynachválit. "Je to super příležitost, jak dát rodinám šanci bydlet důstojně. Určitě bych to doporučoval všem obcím, "tvrdí Hada. Dodává, že v obci již proběhly tři etapy výstavby a nikdy neměli žádný výraznější problém.

"S výstavbou jsme začali již v roce 2012 první etapou ve spolupráci s ETP Slovensko. Šlo o čtyři domky na zkoušku, chtěli jsme vědět, jak to bude fungovat, "říká Hada. Klienty vybírali sociální pracovníci a podle starosty padla volba na čtyři rodiny, které neměly kde bydlet. Jedna žila dokonce v maringotce. Nejprve museli rok spořit po 50 eur měsíčně, aby Neziskovka viděla, že budou schopni splácet. Příští vlastníci použili prvotně naspořenou částku (600 eur) na odkoupení pozemku. Platili tři eura za metr čtvereční, kdo měl pozemek větší, doplatil.

Celkově v obci v rámci tří etap postavili v Rankova už 28 domů. V první etapě čtyři, v druhé jedenáct a v zatím poslední třináct. První dvě etapy realizovali s neziskovou organizací ETP Slovensko a třetí, zatím poslední, s neziskovou organizací Projekt DOM.ov, kterou založili Sdružení pro lepší život a slovenská pobočka Člověka v tísni.

Hada vysvětlil, že v domech žijí jen obyvatelé z Rankovec. Mnozí bydleli s rodiči a chtěli se osamostatnit.

V Česku se podobný projekt uskutečnil již na přelomu tisíciletí, kdy ostravské sdružení Vzájemné soužití vybudovalo Vesničku soužití. Stavěli ji sami budoucí obyvatelé, Romové, kteří přišli o bydlení kvůli povodním i sociálně slabí Češi.

Přečteno: 909x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Bydlení, Neziskový sektor, KošiceHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocněníCOVID-19 podvod, jak ta nemoc je smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo