romea - logo
22. ledna 2021 (pátek)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ve španělské chudinské čtvrti, kde je nyní počasí jak na sibiři, nefunguje elektřina. Madridská radnice tvrdí, že za to mohou pěstitelé marihuany

14.1.2021 17:15
La Cañada Real Galiana. Foto Wikipedie
La Cañada Real Galiana. Foto Wikipedie

Když velkou část Španělska zachvátily mrazivé teploty a rekordní sněžení, málokdo stál před takovou zkouškou jako tisíce obyvatel místa nazývaného La Cañada Real Galiana, rozsáhlé chudinské čtvrti za Madridem, které se řadí mezi největší slumy Evropy, napsala agentura AP.

Velká část městečka La Cañada Real byla bez elektřiny již několik měsíců, dávno před příchodem bouře Filomena. Španělští představitelé tvrdí, že je to kvůli pěstitelům marihuany, kteří odkláněli velkou část dodávek energie do vnitřních pěstíren, čímž přetěžovali rozvodnou síť. Dlouhodobý výpadek způsobil, že přes polovinu ze 7500 obyvatel městečka nemělo v drsném počasí, které by odpovídalo spíše Sibiři než Španělsku, k dispozici elektrickou energii.

"Je opravdu zima a nemáme ani světlo," posteskla si tento týden jedna z místních, Yolanda Herrerová poté, co teploty v okolí Madridu klesly na minus 16 stupňů Celsia. "Už skoro nemáme dřevo na podpal a kvůli sněhu nemůžeme jít pro další," dodala.

Provizorní domky a chatrče ve čtvrti La Cañada Real tvoří asi 14kilometrový pás za průmyslovými předměstími španělského hlavního města Madridu. La Cañada Real vznikala po několik desetiletí tím, že se chudí Španělé, španělští Romové a migranti z Maroka usazovali podél původní cesty, po níž se přepravoval dobytek. V lepších částech stojí běžně vyhlížející domy, jinde jsou ale jen chatrče postavené z neomítnutých cihel, kovových panelů a plátna.

Tamní lidé pracují na stavbách nebo vozí do výkupu kovy a další materiály. Lidé si také čtvrť dlouhodobě spojují s prodejem drog, hlavně kokainu a heroinu. V posledních letech se zdrojem financí některých místních stalo pěstování marihuany ve sklepích či garážích za použití silného umělého osvětlení.

Kvůli výpadku elektřiny je asi 4600 lidí včetně 1800 dětí závislých na plynových bombách a malých generátorech na benzín, které slouží k vytápění a vaření. Rada OSN pro lidská práva (UNHRC) vydala před Vánocemi prohlášení, v němž žádala o okamžité řešení situace. Rada poukázala také na fakt, že bez elektřiny není v domovech lidí ani teplá voda, což je při pandemii covidu-19 obzvlášť znepokojivé.

"Jsou to pro nás špatné časy," řekl 49letý Jesús Pérez, který ve čtvrti žije s manželkou a osmi dětmi. "Nikdo nám nepomáhá. Nepřijeli odklidit sníh, neřeší žádné problémy. Jsme tady opuštění. Neposlouchají nás, to je celé," zdůraznil Pérez.

Místní z výpadku viní jak energetickou společnost Naturgy, tak madridské vedení, které tvrdí, že za přerušením dodávek proudu stojí pěstitelé marihuany a že nejprve musí být podniknuty kroky proti nezákonným drogovým aktivitám ve čtvrti, než bude elektřina obnovena. "Dodávky elektřiny nikdy přerušeny nebyly," tvrdí Alfonso Adánez, mluvčí madridského regionu pro otázku bydlení. "Problém je, že pokaždé, když je elektřina zapnutá, dojde k výpadku kvůli náporu z pěstíren," podotkl Adánez.

Španělští představitelé i neziskové organizace se shodují, že policie musí důrazně zakročit proti marihuanovým pěstírnám. Zatím se ale zdá, že k tomu nedochází.

Přečteno: 547x
 

Kam dál:

Štítky:  

Španělsko, Ghetta, ChudobaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo