romea - logo
14. srpna 2022 (neděle)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ve středu budou předána ocenění Roma spirit 2021. Galavečer odvysílá slovenská televize. Šanci má i Pavel Berky z ČR

7.12.2021 12:10
FOTO: Roma Spirit 2021
FOTO: Roma Spirit 2021

Slavnostní vyhlášení slovenského ocenění Roma Spirit 2021 odvysílá ve středu 8. prosince slovenská televize na Dvojce od 20 hodin. Galavečer oceňování budou moci diváci zhlédnout i online a dozví se tak, kdo z jednadvaceti finalistů 13. ročníku nakonec získá ocenění. Zpravodajskému serveru Romea.cz to sdělila Michaela Miháliková z pořadatelské organizace Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC).

Diváci se mohou těšit na televizní premiéry a hudební zážitky v podání Cimbal souboru Eugena Vizváryho ml., dětského pěveckého sboru Ďevjatkakere čhave, ukázky původního romského muzikálu Čhaj, herce a muzikanta Dana Heribana či vystoupení zpěvaček Eriky Rein a Simi Magušinové..

Moderátorské role se zhostí ředitelka ACEC a producentka Roma Spirit Magdaléna Rothová a odborník na sociální inkluzi Stano Daniel. "Věřím, že kromě zábavy se divák bude i inspirovat," uvedl Stano Daniel. "Když si dovolíme vidět kolem nás dobro a vůli věci řešit, bude se nám všem žít o něco lépe," dodal.

Režisérem galavečera je Lukáš Zednikovič a hudebním dramaturgem Slavo Solovic.

Roma Spirit je veřejným oceněním a zviditelněním příběhů a aktivit, které přinášejí řešení výzev, kterým čelí Romové a celá naše společnost. Vítěze 13. ročníku ocenění Roma Spirit vybrala mezinárodní Odborná porota a Porota čin roku z 21 finalistů.

Odborná porota rozhodovala ve složení: filmová režisérka a scénáristka Sahraa Karimi, právnička, poslankyně dolní komory španělského parlamentu a prezidentka nadace Fundación Secretariado Gitano Sara Giménez, velvyslanec Irska na Slovensku J.E. Dermot MCGauran, velvyslankyně Nizozemského království na Slovensku J.E. Gabriella Sancis a aktivista a politik z Makedonie Tefik Mahmut.

Porota čin roku, složená z laureátů a finalistů minulých ročníků, zasedala ve složení: sociální pracovnice Erika Kušická, ředitelka Soukromého hudebního a dramatického konzervatoře v Rimavské Sobotě Gabriela Radičová, zakladatelka OZ-DAKUJEME "PALIKERAV" Renáta Pankievičová Viola a předsedkyně poroty Oli Džupinková, moderátorka zpravodajství rádia Expres.

VIDEO

FINÁLOVÉ NOMINACE ROMA SPIRIT 2021

Kategorie Nevládní organizace

Eduma, n.o., Bratislava
Nominace za dlouhodobou a komplexní činnost zaměřenou na vzdělávání ohrožených skupin, jednotlivců, ve veřejném a soukromém sektoru, cestou interaktivního vedení k senzibilitě, vnímavosti a reflexi. Zvláště za pořádání zážitkových workshopů a tréninků, kreativního a inovativního vzdělávání.

Návrat, o.z., Bratislava
Nominace za systematické a rozsáhlé aktivity orientované na dítě a jeho bezpečné vztahy, ať už ve vlastních nebo v náhradních rodinách. Zvláště za práci s dětmi, rodiči a rodinami, kterým poskytují odborné služby zaměřené zejména na náhradní rodinnou péči a pomoc rodinám, které se ocitly v ohrožení.

Spokojenost – centrum sociálních služeb, n.o., Prievidza
Nominace za ucelený přístup k inkluzi, realizaci nízkoprahových služeb a rozsah intervencí pro děti, mladistvé a dospělé, s aktivním zapojením samotných klientů. Zvláště za programy jako doprovázení mladých matek, terapie půdou nebo realizace Romského zastupitelského výboru.

Kategorie Společnost a zaměstnavatel

PASELL SLOVAKIA s.r.o., Poprad
Nominace za pozitivní přístup při dlouhodobém zaměstnávání, nediskriminaci a podpoře profesionálního rozvoje romských komunit ve městě Poprad a okolí. Zvláště za zvláštní přístup ke těžko použitelným zájemcům na trhu práce ve snaze zapojit je do pracovního a vzdělávacího procesu.

Základní škola s mateřskou školou Jurské, Jurské
Nominace za poskytování kvalitního vzdělávání pro děti z marginalizovaného prostředí, prosazování učení, v jehož centru je dítě a jeho potřeby. Zvláště za využívání inovativních vzdělávacích metod a zapojování rodičů, prarodičů a ostatních členů komunity do aktivit školy.

Střední odborná škola technická, Košice
Nominace za podporu studentů ve vzdělávání, realizaci druhošancového vzdělávání dětí z marginalizovaných komunit s praktickou částí výukových procesů a jejich následné uplatnění na trhu práce. Zvláště za experimentální ověřování přijetí dětí ze speciálních škol do hlavního proudu vzdělávání.

Kategorie Obec a město

Fiľakovo
Nominace za efektivní přístupy v řešení výzev romských komunit, dlouhodobou práci s největší integrovanou romskou komunitou na Slovensku a aktivní zapojování se do aktivit zaměřených na snižování nezaměstnanosti v regionu. Zvláště za inovativní řešení bytové politiky, bezpečnosti a soužití všech obyvatel.

Radnovce
Nominace za systematickou a komplexní práci s romskou majoritou a za podporu bezproblémového soužití obyvatel v obci, kde nenajdeme osadu. Zvláště za aktivní zapojování se do projektů jako výstavba základní školy, nájemních bytů, boj proti nezaměstnanosti, revitalizace a zkrášlení obce.

Vtáčkovce
Nominace za cílevědomé zlepšování kvality života obyvatel a realizaci činností zaměřených na rozvoj obce s programovitým zapojováním místních žen. Zvláště za zvyšování vzdělanostní úrovně v obci, budování infrastruktury v rámci celé obce a rozvoj sociálních služeb pro všechny obyvatele.

Kategorie Osobnost

Jana Pierová, Haligovce
Nominace za aktivní a následování hodnou pedagogickou práci a oddanost, trpělivost, laskavost s jakou naslouchá potřebám dětí a rozvíjí u nich jejich talenty. Zvláště za vedení dětí k divadlu, recitování a tvůrčímu čtení, ve kterých nacházejí motivaci a mají možnost pocítit úspěch a radost z úspěchu.

Jarmila Holubová, Spišské Podhradie
Nominace za dlouholetou práci ve prospěch sociální integrace a dobrého soužití ve Spišském Podhradí. Zvláště za schopnost pozitivně ovlivňovat a motivovat lidi ve svém okolí, pomoc stovkám lidí zaměstnat se a za komplexní přístup, kterým tvoří komunikační most mezi majoritou a romskou komunitou.

Vilém Tankó, Matúškovo
Nominace za inspirativní příběh sportovce, který díky systematické práci získal ve sportovním světě velké úspěchy. Zvláště za to, že jako mladý reprezentant SR v boxu na mezinárodní úrovni, motivuje mladé lidi posouvat svůj život vpřed, podporuje je při síťování a ozývání se hlasu mladých Romů a Romek.

Kategorie Média

Art Society s.r.o., Bratislava
Nominace za věcně a kvalitně zpracovaný internetový formát Projekt ROMALE. Výstupy jako talkshow, podcasty, či články se zaměřují na informování, vzdělávání a kulturu týkající se života romských komunit. Zvláště za cílené vyhledávání, formování a prezentování romských žurnalistů.

Denisa Havrľová, Bratislava
Nominace za dlouhodobou práci aktivistky, novinářky a influencerky. Její působení v profesionálním a mediálním prostoru má dopad na širokou veřejnost, stejně jako v romské i majoritní populaci, postřehy, odhodlaný boj za lidská práva a spravedlnost jsou inspirativní a pozitivním příkladem.

Jozef Šivák, Bratislava
Nominace za profesionální a dlouhodobou práci redaktora a moderátora, který se pravidelně věnuje i menšinovým tématům, včetně otázek integrace Romů na Slovensku v celostátním mediálním prostoru a popularizaci důležitých témat.

Kategorie Kultura

Pavel Berky, Praha, Česká republika
Nominace za uměleckou a osobitou činnost věnovanou módnímu designu a návrhářství, která rezonuje na domácí a mezinárodní scéně, jedinečné zpracování autorských kolekcí, přehlídek a výstav. Za unikátní spojení lásky k jídlu ak módě a využívání pozice influencera i pro popularizaci důležitých témat.

Rudolf Danihel alias Čavalenky, Holíč
Nominace za originální hudební tvorbu, která poukazuje na problémy politického systému, obnažuje společenská témata a vypráví příběhy z pouličního života na slovensko-českém pohraničí. Osobitý raper s typickým záhoráckým nářečím přináší nezaměnitelný rap s citem pro slova.

Nadežda Malčeková, Bratislava
Nominace básnířky a prozaičky píšící pod pseudonymem Nela Nezábudková za její autobiografický román Holčička z kláštera a jeho pokračování Jetelka, ve kterých přímočaře a autenticky přes svůj citový svět, zachycuje život vyloučených romských dětí, či hledání vzájemných cest, navzdory baru.

Kategorie Čin roku

Kolektiv Národnostního vysílání RTVS, Košice
Nominace za realizaci vzdělávacího programu S vámi doma (Tumence khere) pro děti bez internetového připojení během distančního vyučování v době pandemie. Pořad určený pro první stupeň ZŠ byl vysílán v českém a romském jazyce. K jednotlivým částem byly vydány i pracovní sešity a pracovní listy.

Martina Horňáková, Jičín, Česká republika
Nominace za přípravu a precizní zpracování romsko-slovenského frazeologického slovníku, který obsahuje více než 5 000 hesel. Publikace představuje jednu z mála publikací, které se věnují specificky romské frazeologii, poskytuje zdroj informací pro odborníky, širokou veřejnost a přibližuje kulturu a život Romů.

Alexander Mušinka, Velký Šariš
Nominace za zdokumentování a zpracování první ucelené části monografie o Eleně Lackové, významné romské spisovatelce. Více než dvousetstránková monografie obsahuje vědeckou studii o životě a díle autorky, výběr jejích děl a bibliografii jejích publikovaných prací spojených s romskými novinami Romano nevo ľil.

Přečteno: 1167x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Roma Spirit, Ocenění, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo