romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ve Švédsku otevřou první romskou knihovnu. Bude obsahovat literaturu v různých romských dialektech, psanou romskými autory a knihy o romské kultuře ve švédštině

30.10.2021 12:30
Ilustrační FOTO: Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Pixabay.com

Vůbec první romskou knihovnu ve Švédsku otevřou ve zdejším třetím největším městě Malmö. Nové zařízení, které čtenářům představí svět romské literatury a kulturní produkce, se otevře za rok na podzim. Město Malmö tak učinilo další krok k potvrzení své pověsti jako útočiště multikulturalismu. Informoval o tom server TheMayor.eu.

V Malmö a dalších knihovnách ve Švédsku již existuje několik romských čtenářských sekcí, ale plnohodnotná knihovna s romskou literaturou bude první svého druhu v zemi.

Knihovna bude obsahovat literaturu v různých romských dialektech, literaturu psanou romskými autory a knihy o romské kultuře ve švédštině. Literatura bude získána po konzultaci s jednotlivci a organizacemi se zkušenostmi s romskou kulturní problematikou.

„V Malmö jdeme proti proudu a investujeme do knihovnických aktivit, protože víme, že mají velký význam pro podporu čtení a podporu demokratické společnosti, zejména mezi dětmi a mládeží,“ uvedla podle serveru radní Frida Trollmyr, která je v Malmö zodpovědná za kulturu a volný čas.

"Jsem hrdá, že plánujeme otevřít první romskou knihovnu v zemi, je to jedinečná příležitost podpořit práva Romů a přispět ke zvýšení znalostí o romské kultuře a historii," dodala Trollmyr.

Romové do Švédska přišli asi před 500 lety. Rada Evropy odhaduje, že ve Švédsku žije přibližně 42 500 Romů (0,46 % z celkové populace). Švédsko v současné době realizuje strategii pro začleňování Romů, kterou vypracovalo na období let 2012 až 2032. Strategie zahrnuje čtyři klíčové oblasti - vzdělávání, zaměstnanost, zdraví a bydlení - a dvě další oblasti: kulturu a s jazykem a posilování romské občanské společnosti. Odpovědnost za provádění strategie spočívá z velké části na místních a regionálních orgánech. Cílem strategie je, aby Romové měli stejné životní příležitosti jako neromové.

Přečteno: 1290x
 

Kam dál:

Štítky:  

Literatura, Knihy, ŠvédskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo