romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ve třech romských komunitách v Krompachoch byla zrušena karanténa. Omezení pohybu zůstává už pouze v Žehre

1.5.2020 18:08
Karanténa tří romských osad v rámci obce Krompachy kvůli onemocnění COVID-19 byla zrušena 1. 5. 2020 ve 13 hodin (FOTO: Repro TV Joj)
Karanténa tří romských osad v rámci obce Krompachy kvůli onemocnění COVID-19 byla zrušena 1. 5. 2020 ve 13 hodin (FOTO: Repro TV Joj)

Karanténa tří romských osad v rámci obce Krompachy kvůli onemocnění COVID-19 byla dnes ve 13 hodin zrušena. Omezení pohybu tak skončilo pro téměř 2 tisíce obyvatel. V karanténě zůstávají pouze Romové ze Žehry. O otevření osad rozhodl Regionální úřad veřejného zdravotnictví (RÚVZ) ve Spišské Nové Vsi. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociální síti.

VIDEO

"Po dlouhých 22 dnech, během kterých byly tři osady v rámci Krompach v karanténě vzhledem k výskyt COVID-19, se Regionální úřad veřejného zdravotnictví v SNV rozhodl karanténu ukončit, protože riziko rozšíření nákazy už pominulo," uvedl premiér.

"Gratuluji vám, milí Krompašané, karanténu jste úspěšně zvládli a vydržely jste radikální opatření. Máte náš upřímný obdiv, jak jste snesli omezení svých osobních svobod," uvedla zplnomocněnkyně vlády SR pro romskou menšinu Andrea Bučková, která zároveň uvedla, že podala trestní oznámení kvůli útoku na romské děti právě v Krompachoch.

"Přeji vám v Krompachách, abyste byli zdraví, nadále obezřetní a chránili sebe i své okolí. Jsem optimistická a věřím, že po Bystranech a dnes Krompachách, bude v dohledném čase z karantény uvolněná i Žehra," dodala Bučková.

Primátorka města Krompachy Iveta Rušinová uvedla, že v karanténě byly tři ulice - Hornádska, Družstevná a Stará Máša. "Na těchto ulicích bývají nejen Romové, ale i neromští obyvatelé. Týká se to přibližně 1900 až 2000 lidí, kteří byli od 9. dubna v karanténě. Čekali jsme na všechny výsledky testů, které v pátek potvrdily, že obyvatelé zmíněných lokalit jsou v pořádku. Pro tyto lidi to bylo sice náročné, ale snesitelnější než pro ty, kteří jsou uzavření v bytech nebo na pokoji, "dodala Rušinová.

V souvislosti s výskytem nového koronaviru bylo karantenizováno několik osad na východě Slovenska. Tři z toho byly v Krompachách a po jedné v obcích Žehra a Bystrany v okrese Spišská Nová Ves. Karanténu už hygienici zrušili i v Bystranech.

Přečteno: 741x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Andrea Bučková, COVID-19, omezeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo