romea - logo
27. listopadu 2020 (pátek)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ve třech romských komunitách v Krompachoch byla zrušena karanténa. Omezení pohybu zůstává už pouze v Žehre

1.5.2020 18:08
Karanténa tří romských osad v rámci obce Krompachy kvůli onemocnění COVID-19 byla zrušena 1. 5. 2020 ve 13 hodin (FOTO: Repro TV Joj)
Karanténa tří romských osad v rámci obce Krompachy kvůli onemocnění COVID-19 byla zrušena 1. 5. 2020 ve 13 hodin (FOTO: Repro TV Joj)

Karanténa tří romských osad v rámci obce Krompachy kvůli onemocnění COVID-19 byla dnes ve 13 hodin zrušena. Omezení pohybu tak skončilo pro téměř 2 tisíce obyvatel. V karanténě zůstávají pouze Romové ze Žehry. O otevření osad rozhodl Regionální úřad veřejného zdravotnictví (RÚVZ) ve Spišské Nové Vsi. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociální síti.

VIDEO

"Po dlouhých 22 dnech, během kterých byly tři osady v rámci Krompach v karanténě vzhledem k výskyt COVID-19, se Regionální úřad veřejného zdravotnictví v SNV rozhodl karanténu ukončit, protože riziko rozšíření nákazy už pominulo," uvedl premiér.

"Gratuluji vám, milí Krompašané, karanténu jste úspěšně zvládli a vydržely jste radikální opatření. Máte náš upřímný obdiv, jak jste snesli omezení svých osobních svobod," uvedla zplnomocněnkyně vlády SR pro romskou menšinu Andrea Bučková, která zároveň uvedla, že podala trestní oznámení kvůli útoku na romské děti právě v Krompachoch.

"Přeji vám v Krompachách, abyste byli zdraví, nadále obezřetní a chránili sebe i své okolí. Jsem optimistická a věřím, že po Bystranech a dnes Krompachách, bude v dohledném čase z karantény uvolněná i Žehra," dodala Bučková.

Primátorka města Krompachy Iveta Rušinová uvedla, že v karanténě byly tři ulice - Hornádska, Družstevná a Stará Máša. "Na těchto ulicích bývají nejen Romové, ale i neromští obyvatelé. Týká se to přibližně 1900 až 2000 lidí, kteří byli od 9. dubna v karanténě. Čekali jsme na všechny výsledky testů, které v pátek potvrdily, že obyvatelé zmíněných lokalit jsou v pořádku. Pro tyto lidi to bylo sice náročné, ale snesitelnější než pro ty, kteří jsou uzavření v bytech nebo na pokoji, "dodala Rušinová.

V souvislosti s výskytem nového koronaviru bylo karantenizováno několik osad na východě Slovenska. Tři z toho byly v Krompachách a po jedné v obcích Žehra a Bystrany v okrese Spišská Nová Ves. Karanténu už hygienici zrušili i v Bystranech.

Přečteno: 803x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Andrea Bučková, COVID-19, omezeníHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo