romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ve třech romských komunitách v Krompachoch byla zrušena karanténa. Omezení pohybu zůstává už pouze v Žehre

1.5.2020 18:08
Karanténa tří romských osad v rámci obce Krompachy kvůli onemocnění COVID-19 byla zrušena 1. 5. 2020 ve 13 hodin (FOTO: Repro TV Joj)
Karanténa tří romských osad v rámci obce Krompachy kvůli onemocnění COVID-19 byla zrušena 1. 5. 2020 ve 13 hodin (FOTO: Repro TV Joj)

Karanténa tří romských osad v rámci obce Krompachy kvůli onemocnění COVID-19 byla dnes ve 13 hodin zrušena. Omezení pohybu tak skončilo pro téměř 2 tisíce obyvatel. V karanténě zůstávají pouze Romové ze Žehry. O otevření osad rozhodl Regionální úřad veřejného zdravotnictví (RÚVZ) ve Spišské Nové Vsi. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociální síti.

VIDEO

"Po dlouhých 22 dnech, během kterých byly tři osady v rámci Krompach v karanténě vzhledem k výskyt COVID-19, se Regionální úřad veřejného zdravotnictví v SNV rozhodl karanténu ukončit, protože riziko rozšíření nákazy už pominulo," uvedl premiér.

"Gratuluji vám, milí Krompašané, karanténu jste úspěšně zvládli a vydržely jste radikální opatření. Máte náš upřímný obdiv, jak jste snesli omezení svých osobních svobod," uvedla zplnomocněnkyně vlády SR pro romskou menšinu Andrea Bučková, která zároveň uvedla, že podala trestní oznámení kvůli útoku na romské děti právě v Krompachoch.

"Přeji vám v Krompachách, abyste byli zdraví, nadále obezřetní a chránili sebe i své okolí. Jsem optimistická a věřím, že po Bystranech a dnes Krompachách, bude v dohledném čase z karantény uvolněná i Žehra," dodala Bučková.

Primátorka města Krompachy Iveta Rušinová uvedla, že v karanténě byly tři ulice - Hornádska, Družstevná a Stará Máša. "Na těchto ulicích bývají nejen Romové, ale i neromští obyvatelé. Týká se to přibližně 1900 až 2000 lidí, kteří byli od 9. dubna v karanténě. Čekali jsme na všechny výsledky testů, které v pátek potvrdily, že obyvatelé zmíněných lokalit jsou v pořádku. Pro tyto lidi to bylo sice náročné, ale snesitelnější než pro ty, kteří jsou uzavření v bytech nebo na pokoji, "dodala Rušinová.

V souvislosti s výskytem nového koronaviru bylo karantenizováno několik osad na východě Slovenska. Tři z toho byly v Krompachách a po jedné v obcích Žehra a Bystrany v okrese Spišská Nová Ves. Karanténu už hygienici zrušili i v Bystranech.

Přečteno: 776x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Andrea Bučková, COVID-19, omezeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo