romea - logo
14. srpna 2022 (neděle)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vedle Westminsterského paláce v Londýně vznikne památník obětem holokaustu

30.7.2021 15:13
Návrh památníku obětem holokaustu vedle Westminsterského paláce v Londýně (FOTO: https://www.adjaye.com/)
Návrh památníku obětem holokaustu vedle Westminsterského paláce v Londýně (FOTO: https://www.adjaye.com/)

Britská vláda schválila plány na stavbu národního památníku obětem holokaustu vedle Westminsterského paláce, kde sídlí parlament. Kabinet premiéra Borise Johnsona odmítl námitky, že lokalita pro něj není vhodná, informovala agentura AP.

Záměr postavit památník v samotném srdci Londýna oznámil v roce 2016 bývalý britský premiér David Cameron. Výběr lokality v parku Victoria Tower Gardens, který leží mezi oběma komorami parlamentu a řekou Temží, se ale setkal se silnou kritikou. Skupina aktivistů uvedla, že stavba připraví centrum města o zeleň a změní podstatu parku, který má být místem pro relaxaci.

Vláda s odvoláním na loňské průzkumy veřejného mínění uvedla, že výhody lokality "převážily nad mírnou ztrátou volného prostranství".

Památník, který vyjde na 100 milionů liber (téměř 3 miliardy korun), navrhl britský architekt David Adjaye a izraelský průmyslový designér Ron Arad. Otevřít má v roce 2024 a vstup bude zdarma.

Monument se má stát ústředním místem britské připomínky šesti milionů Židů, kteří byli zavražděni během holokaustu, a všech dalších obětí nacistického pronásledování. Pomník má také poskytnout místo k zamyšlení nad oběťmi genocid v Kambodži, Rwandě, Bosně a Dárfúru.

Předsedkyně Výboru zástupců britských Židů (Board of Deputies of British Jews) Marie van der Zylová uvedla, že "umístěním památníku obětem holokaustu hned vedle sídla britské demokracie vznikne něco jedinečně silného". Místo podle ní připomene i nacisty pronásledované Romy, homosexuály a zdravotně postižené.

Přečteno: 729x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

památník, pietní místo, Londýn, Velká Británie, Historie, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo