romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Verhofstadt a Juncker varují před nacionalisty a populisty

15.9.2016 12:01
Jean-Claude Juncker (FOTO: Zinneke, Wikimedia Commons)
Jean-Claude Juncker (FOTO: Zinneke, Wikimedia Commons)

Řešením proti nekontrolované globalizaci a zhoubnému nacionalismu a populismu na starém kontinentu je nová, reformovaná a silnější Evropská unie. Řekl to ve středu předseda Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) Guy Verhofstadt. Reagoval na středeční projev o stavu unie, který přednesl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ten mimo jiné odsoudil sílící populismus v Evropě.

Otázky kolem EU podle šéfa čtvrté nejvýznamnější frakce Evropského parlamentu z celkových osmi rozdělují generace. "Mladí lidé chtějí světlou evropskou budoucnost, vidí možnosti, které EU nabízí. Imigrační vlny, daňové úniky velkých nadnárodních firem, terorismus a mezinárodní zločinnost ale u mnohých starších lidí vyvolaly pocit, že unie už není řešením. V takové situaci není divu, že lidé padají do pasti nacionalistů a populistů, kteří kážou falešný smysl bezpečnosti, návrat ke zdem a plotům," uvedl bývalý belgický premiér Verhofstadt.

Shodl se tak s Junckerem, který ve svém projevu rovněž kritizoval nacionalismus a populismus. "Populismus problémy neřeší, jen vytváří nové. Proti tomu se musíme bránit," prohlásil Juncker, který také odsoudil například nedávné útoky na polské občany v Británii. "Evropané v žádném případě nemohou nikdy přijmout, že jsou polští dělníci obtěžováni, biti a dokonce zavražděni v ulicích Essexu," prohlásil šéf Evropské komise.

Verhofstadt podpořil i Junckerův návrh, aby byla vytvořena společná evropská obrana. "Američané od nás chtějí, abychom převzali více odpovědnosti za naše okolí," poznamenal k tomu Verhofstadt. Je podle něj také třeba reformovat měnovou a ekonomickou politiku unie a vytvořit nový společný přistěhovalecký a azylový systém, který by se opíral o evropské pohraniční a pobřežní hlídky.

Předseda největší skupiny v europarlamentu, Evropské lidové strany (EPP), Manfred Weber také věří, že evropská mládež stále vidí v EU lepší budoucnost. Evropské národy podle něj nechtějí rozdělenou Evropu, ale chtějí řešení obav a problémů. Dále při vystoupení v plénu po Junckerově projevu prohlásil, že Turecko je významným partnerem, ale nemůže se stát plnohodnotným členem EU.

Lídr druhé nejmenší frakce europarlamentu Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD) Nigel Farage předpověděl v projevu rychlý nárůst opozičních sil. Myslí si také, že bude více referend o členství v EU. "Nezastavíš východoevropské země, které odmítají přistěhovaleckou politiku (německé kancléřky Angely) Merkelové," zvolal na Junckerovu adresu britský politik, který stál v čele úspěšné kampaně za odchod Británie z EU.

Přečteno: 891x
 

Kam dál:

Štítky:  

EU, Nacionalismus, Populismus, Evropská komiseHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo