romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Verhofstadt a Juncker varují před nacionalisty a populisty

15.9.2016 12:01
Jean-Claude Juncker (FOTO: Zinneke, Wikimedia Commons)
Jean-Claude Juncker (FOTO: Zinneke, Wikimedia Commons)

Řešením proti nekontrolované globalizaci a zhoubnému nacionalismu a populismu na starém kontinentu je nová, reformovaná a silnější Evropská unie. Řekl to ve středu předseda Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) Guy Verhofstadt. Reagoval na středeční projev o stavu unie, který přednesl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ten mimo jiné odsoudil sílící populismus v Evropě.

Otázky kolem EU podle šéfa čtvrté nejvýznamnější frakce Evropského parlamentu z celkových osmi rozdělují generace. "Mladí lidé chtějí světlou evropskou budoucnost, vidí možnosti, které EU nabízí. Imigrační vlny, daňové úniky velkých nadnárodních firem, terorismus a mezinárodní zločinnost ale u mnohých starších lidí vyvolaly pocit, že unie už není řešením. V takové situaci není divu, že lidé padají do pasti nacionalistů a populistů, kteří kážou falešný smysl bezpečnosti, návrat ke zdem a plotům," uvedl bývalý belgický premiér Verhofstadt.

Shodl se tak s Junckerem, který ve svém projevu rovněž kritizoval nacionalismus a populismus. "Populismus problémy neřeší, jen vytváří nové. Proti tomu se musíme bránit," prohlásil Juncker, který také odsoudil například nedávné útoky na polské občany v Británii. "Evropané v žádném případě nemohou nikdy přijmout, že jsou polští dělníci obtěžováni, biti a dokonce zavražděni v ulicích Essexu," prohlásil šéf Evropské komise.

Verhofstadt podpořil i Junckerův návrh, aby byla vytvořena společná evropská obrana. "Američané od nás chtějí, abychom převzali více odpovědnosti za naše okolí," poznamenal k tomu Verhofstadt. Je podle něj také třeba reformovat měnovou a ekonomickou politiku unie a vytvořit nový společný přistěhovalecký a azylový systém, který by se opíral o evropské pohraniční a pobřežní hlídky.

Předseda největší skupiny v europarlamentu, Evropské lidové strany (EPP), Manfred Weber také věří, že evropská mládež stále vidí v EU lepší budoucnost. Evropské národy podle něj nechtějí rozdělenou Evropu, ale chtějí řešení obav a problémů. Dále při vystoupení v plénu po Junckerově projevu prohlásil, že Turecko je významným partnerem, ale nemůže se stát plnohodnotným členem EU.

Lídr druhé nejmenší frakce europarlamentu Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD) Nigel Farage předpověděl v projevu rychlý nárůst opozičních sil. Myslí si také, že bude více referend o členství v EU. "Nezastavíš východoevropské země, které odmítají přistěhovaleckou politiku (německé kancléřky Angely) Merkelové," zvolal na Junckerovu adresu britský politik, který stál v čele úspěšné kampaně za odchod Británie z EU.

Přečteno: 872x
 

Kam dál:

Štítky:  

EU, Nacionalismus, Populismus, Evropská komiseHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo