romea - logo
22. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Cecílie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Věznice zatím nebude měnit podmínky Breivikova zadržování

22.4.2016 11:26
Soud v Norsku začal projednávat stížnost teroristy Anderse Behringa Breivika, který kvůli podmínkám svého věznění zažaloval stát za porušování lidských práv. Breivik se hned při příchodu před soud uvedl nacistickým pozdravem. (FOTO: ČTK)
Soud v Norsku začal projednávat stížnost teroristy Anderse Behringa Breivika, který kvůli podmínkám svého věznění zažaloval stát za porušování lidských práv. Breivik se hned při příchodu před soud uvedl nacistickým pozdravem. (FOTO: ČTK)

Podmínky věznění norského teroristy Anderse Behringa Breivika se pro tuto chvíli nebudou měnit. Uvedl to dnes podle listu Dagbladet ředitel norské věznice Skien, kde je pravicový extremista zadržován. Vyjádřil se tak den poté, co norský soud uvedl, že země porušila při věznění některá Breivikova lidská práva.

Breivik, který si odpykává jednadvacetiletý trest vězení za zabití 77 lidí při útocích z roku 2011, v březnu před soudem prohlásil, že je ve vězení vystaven mučení a že se ho norský stát snaží dohnat k sebevraždě. Stěžoval si především, že izolace má negativní vliv na jeho zdraví.

Soud ve středu vyhověl v některých bodech Breivikově stížnosti. Soud kritizoval především držení odsouzeného teroristy v samovazbě a nedostatek pozornosti věnované jeho psychickému zdraví. Breivikův advokát Öystein Storrvik následně prohlásil, že očekává okamžité změny ve prospěch svého klienta.

Ole Kristoffer Borhaug, ředitel věznice Skien, kde je Breivik zadržován v oddělení s nejvyšším stupněm ostrahy, to prozatím odmítá a chce počkat na eventuální odvolací proces. Výrok soudu nepovažuje Borhaug za kritiku věznice, ale za záležitost týkající se norského právního systému jako takového.

"Podmínky zadržování v oddělení s nejvyšším stupněm ostrahy jsou zakotveny v norském právním řádu a v něm je jasně uvedeno, že vězni na tomto oddělení nemají být v kontaktu se zadržovanými z jiných oddělení," řekl Borhaug.

"Pokud bude rozsudek potvrzen a dojde v jeho důsledku k úpravě v pravidlech, zvážíme změnu podmínek věznění (pro Breivika). Dokud se tak nestane, žádné změny nebudou," dodal Borhaug.

Breivik může v káznici využívat tři místnosti - jednu ke spaní, druhou ke studiu a třetí ke cvičení. V cele má k dispozici televizi s DVD přehrávačem, PlayStation, počítač, ale nikoli přístup na internet. Může číst noviny, časopisy a knihy. Dostal také nabídku, že by mohl hrát florbal se zaměstnanci vězení a šachy s dobrovolníky, což odmítl.

Breivik v červenci 2011 ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, jež připravila o život osm lidí. Krátce poté postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya. O rok později ho soud za terorismus poslal na 21 let do vězení, což je nejvyšší jednorázový trest, který je v Norsku možné uložit. Breivikův pobyt ve vězení ale může být prodlužován až na doživotí.

Přečteno: 536x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Breivik, NorskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo