romea - logo
8. března 2021 (pondělí)
svátek má Gabriela

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vídeň postaví pomník homosexuálním obětem nacismu

3.7.2020 11:57
Berlínský památník homosexuálním obětem nacismu. (FOTO:  By Times - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4586636)
Berlínský památník homosexuálním obětem nacismu. (FOTO: By Times - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4586636)

Ve Vídni vyroste památník obětem nacismu z řad homosexuálů. Město vybralo vítězný projekt, který by se měl v centru rakouské metropole objevit už příští rok. O stavbě památníku se ve Vídni jedná už řadu let. Informuje o tom server iRozhlas.cz.

Dílo vytvoří britský umělec Marc Quinn. V jeho podání budou památník tvořit čtyři vzájemně propletené dlaně: ženská ruka bude držet ženskou a mužská mužskou.

Památník bude v parku na Karlově náměstí (Karlsplatzu) v centru Vídně. Na financování se bude podílet nejen město Vídeň, ale také rakouský národní fond. Celkově by cena projektu neměla přesáhnout 300 tisíc eur (v přepočtu přes osm milionů korun). O stavbě se jednalo dlouho - první plány se objevily před deseti lety. 

„Tento pomník bude symbolizovat odsouzení jakékoliv formy homofobie a připomínat lidem, že je naší povinností bojovat za lidská práva pokaždé když se objeví jakýkoliv náznak jejich ohrožení,“ vídeňská radní pro kulturu Veronica-Kaup-Haslerová s tím, že perzekuce homosexuálů byla za éry nacismu pro širokou veřejnost často neviditelná a dodnes se o ní příliš nemluví. 

Minulý měsíc se na sociálních sítích také objevilo video, na kterém vyvěšuje prezident Alexander Van der Bellen z okna prezidentského úřadu duhovou vlajku na podporu LGBT komunity.

Podobný pomník homosexuálním obětem nacismu stojí od roku 2008 také v Berlíně

fk, iRozhlas.cz
Přečteno: 712x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rakousko, homofobie, Nacismus, Pomník obětem holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

Pavla Svrčinová a vtip, který sdílela na svém facebookovém profilu. (Koláž: Romea.cz)

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za rasistický vtip

5.3.2021 20:05
Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za sdílení rasistického vtipu na svém facebookovém profilu. Svrčinovou kontaktovala s žádostí o vysvětlení vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Budoucí hlavní hygienička se podle Válkové v telefonickém rozhovoru za celou věc omluvila a požádala zmocněnkyni o přeposlání její omluvy všem členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

František Lízna (FOTO: repro Česká televize)

Umřel páter František Lízna, který se zastával Romů. Je důležité, aby neztratili svůj romipen, říkával

5.3.2021 14:55
Ve čtvrtek večer zemřel katolický kněz a někdejší chartista František Lízna (79). Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil jezuita Jan Regner. Lízna byl člověkem se srdcem na dlani, dlouho pomáhal Romům a lidem z okraje společnosti vůbec. Dlouhou poutí se vyléčil z rakoviny, v poslední době si stěžoval na plicní embolii, nakonec podlehl koronaviru.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoZÁZNAM VYSÍLÁNÍ: Rozhovor s novým honorárním konzulem Petrem Torákem

5.3.2021 13:53
Záznam živého vysílání rozhovoru s novým honorárním konzulem přímo z místa jeho působiště v Peterborough.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo