romea - logo
18. října 2021 (pondělí)
svátek má Lukáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vídeň postaví pomník homosexuálním obětem nacismu

3.7.2020 11:57
Berlínský památník homosexuálním obětem nacismu. (FOTO:  By Times - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4586636)
Berlínský památník homosexuálním obětem nacismu. (FOTO: By Times - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4586636)

Ve Vídni vyroste památník obětem nacismu z řad homosexuálů. Město vybralo vítězný projekt, který by se měl v centru rakouské metropole objevit už příští rok. O stavbě památníku se ve Vídni jedná už řadu let. Informuje o tom server iRozhlas.cz.

Dílo vytvoří britský umělec Marc Quinn. V jeho podání budou památník tvořit čtyři vzájemně propletené dlaně: ženská ruka bude držet ženskou a mužská mužskou.

Památník bude v parku na Karlově náměstí (Karlsplatzu) v centru Vídně. Na financování se bude podílet nejen město Vídeň, ale také rakouský národní fond. Celkově by cena projektu neměla přesáhnout 300 tisíc eur (v přepočtu přes osm milionů korun). O stavbě se jednalo dlouho - první plány se objevily před deseti lety. 

„Tento pomník bude symbolizovat odsouzení jakékoliv formy homofobie a připomínat lidem, že je naší povinností bojovat za lidská práva pokaždé když se objeví jakýkoliv náznak jejich ohrožení,“ vídeňská radní pro kulturu Veronica-Kaup-Haslerová s tím, že perzekuce homosexuálů byla za éry nacismu pro širokou veřejnost často neviditelná a dodnes se o ní příliš nemluví. 

Minulý měsíc se na sociálních sítích také objevilo video, na kterém vyvěšuje prezident Alexander Van der Bellen z okna prezidentského úřadu duhovou vlajku na podporu LGBT komunity.

Podobný pomník homosexuálním obětem nacismu stojí od roku 2008 také v Berlíně

fk, iRozhlas.cz
Přečteno: 750x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rakousko, homofobie, Nacismus, Pomník obětem holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo