romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vídeň postaví pomník homosexuálním obětem nacismu

3.7.2020 11:57
Berlínský památník homosexuálním obětem nacismu. (FOTO:  By Times - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4586636)
Berlínský památník homosexuálním obětem nacismu. (FOTO: By Times - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4586636)

Ve Vídni vyroste památník obětem nacismu z řad homosexuálů. Město vybralo vítězný projekt, který by se měl v centru rakouské metropole objevit už příští rok. O stavbě památníku se ve Vídni jedná už řadu let. Informuje o tom server iRozhlas.cz.

Dílo vytvoří britský umělec Marc Quinn. V jeho podání budou památník tvořit čtyři vzájemně propletené dlaně: ženská ruka bude držet ženskou a mužská mužskou.

Památník bude v parku na Karlově náměstí (Karlsplatzu) v centru Vídně. Na financování se bude podílet nejen město Vídeň, ale také rakouský národní fond. Celkově by cena projektu neměla přesáhnout 300 tisíc eur (v přepočtu přes osm milionů korun). O stavbě se jednalo dlouho - první plány se objevily před deseti lety. 

„Tento pomník bude symbolizovat odsouzení jakékoliv formy homofobie a připomínat lidem, že je naší povinností bojovat za lidská práva pokaždé když se objeví jakýkoliv náznak jejich ohrožení,“ vídeňská radní pro kulturu Veronica-Kaup-Haslerová s tím, že perzekuce homosexuálů byla za éry nacismu pro širokou veřejnost často neviditelná a dodnes se o ní příliš nemluví. 

Minulý měsíc se na sociálních sítích také objevilo video, na kterém vyvěšuje prezident Alexander Van der Bellen z okna prezidentského úřadu duhovou vlajku na podporu LGBT komunity.

Podobný pomník homosexuálním obětem nacismu stojí od roku 2008 také v Berlíně

fk, iRozhlas.cz
Přečteno: 624x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rakousko, homofobie, Nacismus, Pomník obětem holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo