romea - logo
27. listopadu 2020 (pátek)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vídeň postaví pomník homosexuálním obětem nacismu

3.7.2020 11:57
Berlínský památník homosexuálním obětem nacismu. (FOTO:  By Times - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4586636)
Berlínský památník homosexuálním obětem nacismu. (FOTO: By Times - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4586636)

Ve Vídni vyroste památník obětem nacismu z řad homosexuálů. Město vybralo vítězný projekt, který by se měl v centru rakouské metropole objevit už příští rok. O stavbě památníku se ve Vídni jedná už řadu let. Informuje o tom server iRozhlas.cz.

Dílo vytvoří britský umělec Marc Quinn. V jeho podání budou památník tvořit čtyři vzájemně propletené dlaně: ženská ruka bude držet ženskou a mužská mužskou.

Památník bude v parku na Karlově náměstí (Karlsplatzu) v centru Vídně. Na financování se bude podílet nejen město Vídeň, ale také rakouský národní fond. Celkově by cena projektu neměla přesáhnout 300 tisíc eur (v přepočtu přes osm milionů korun). O stavbě se jednalo dlouho - první plány se objevily před deseti lety. 

„Tento pomník bude symbolizovat odsouzení jakékoliv formy homofobie a připomínat lidem, že je naší povinností bojovat za lidská práva pokaždé když se objeví jakýkoliv náznak jejich ohrožení,“ vídeňská radní pro kulturu Veronica-Kaup-Haslerová s tím, že perzekuce homosexuálů byla za éry nacismu pro širokou veřejnost často neviditelná a dodnes se o ní příliš nemluví. 

Minulý měsíc se na sociálních sítích také objevilo video, na kterém vyvěšuje prezident Alexander Van der Bellen z okna prezidentského úřadu duhovou vlajku na podporu LGBT komunity.

Podobný pomník homosexuálním obětem nacismu stojí od roku 2008 také v Berlíně

fk, iRozhlas.cz
Přečteno: 684x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rakousko, homofobie, Nacismus, Pomník obětem holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo