romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Obrovská radost v romské osadě v Žehre. Po více jak měsíci končí přísná karanténa celé obce

15.5.2020 16:51

Romská osada v Žehre na Slovensku je od dnešních 15:30 celá otevřená. Skončila tím v obci karanténa, která byla vyhlášená 9. dubna. Médiím to oznámil člen permanentního krizového štábu Peter Pollák. Ještě před tím byly zveřejněny výsledky středečního testování téměř 700 osob v posledním sektoru Žehry. Z toho bylo pouze 10 nakažených, kteří byli společně s rodinami přesunuti do karanténní oblasti, která byla v Žehre vybudována.

"S radostí oznamuji, že situaci v Žehre máme pod kontrolou. Podařilo se nám vybudovat karanténní městečko, kde je nyní 42 pozitivních společně s rodinami, celkem 92 lidí," uvedl pro média Peter Pollák. "Poslední karantenizovaná část v osadě, sektor 3, bude dnes v 15:30 otevřená," dodal Pollák krátce po druhé hodině odpoledne.

Peter Pollák pak společně se starostou odešel zprávu oznámit obyvatelům osady. "Dnes v 15:30 můžete jít kam chcete," řekl Pollák a odpovědí mu byl obrovský jásot a skandování. "Chci vás poprosit, noste roušky, buďte zodpovědní a nepouštějte sem cizí lidi, aby vás nenakazili," dodal pak Peter Pollák.

Žehra byla o víkendu rozdělena na tři sektory a bylo zřízeno karanténní středisko. Od pondělí pak probíhalo plošné testování postupně ve všech třech sektorech. První dva sektory byly otevřené už ve středu.

VIDEO

Přečteno: 829x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Nemocnice, Osada, Slovensko, Peter PollákHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo