romea - logo
21. listopadu 2019 (čtvrtek)
svátek má Albert
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Rakušan vzal uprchlíky do auta. Podívejte se, jak to dopadlo!

8.9.2015 15:40
Muž, který odvezl lidi prchající přes Maďarsko do Rakouska (zdroj: www.youtube.com)
Muž, který odvezl lidi prchající přes Maďarsko do Rakouska (zdroj: www.youtube.com)

V neděli oznámila soukromá iniciativa asi stovky Rakušanů, že se v ten samý den dopoledne vydá z Vídně vlastními auty do Maďarska. Cílem cesty bylo jednak předat potřebné věci zoufale čekajícím uprchlíkům, jednak alespoň některé z nich s sebou převézt osobně do Rakouska. Iniciativa na své facebookové stránce vyjádřila přesvědčení, že nová dohoda mezi Rakouskem a Maďarskem takové akce umožňuje, a vyslovila také svoje naděje, že po případném zadržení pohraniční policií neskončí ve vězení.

VIDEO

Na videu z jedné z takových cest z Maďarska do Rakouska je vidět řidiče, který svým spolucestujícím zpívá starou dětskou písničku v jidiš.

Maďarská vláda po mezinárodních protestech proti jejímu nelidskému přístupu k uprchlíkům totiž nakonec podlehla tlaku a v minulých dnech umožnila odvoz více než deseti tisíců uprchlíků zvláštními autobusy na rakouské hranice. Na rakouské straně pak mohli lidé ve své cestě pokračovat autobusy a vlaky, které zajistila rakouská vláda. Mezitím už více než deset tisíc lidí dorazilo do Německa, cílové země většiny uprchlíků z Afriky a Asie. Slovenská i česká vláda nabídly drážní koridor, přes který by mohly německé vlaky dovézt uprchlíky z Maďarska do vysněného Německa.

V Maďarsku se konvoj dobrovolníků z Rakouska rozdělil a díky informacím maďarského spolupracovníka zamířili na města, kde se nadále drželi větší skupiny uprchlíků bez možnosti dopravy.

 

Zdá se, že aktivní občanská společnost, která se zajímá o osudy uprchlíků, může přispět k řešení mezinárodní krize i například tím, že k tomu poskytne svoje auta. Nicméně po tlaku orgánů činných v trestním řízení už není facebooková stránka iniciativy přístupná veřejnosti. K zatčení dobrovolných a bezplatných „pašeráků lidí“ podle pořadatelů akce zatím nedošlo, přesto upozorňují na to, že podle maďarských zákonů mohou být tito převaděči odsouzeni k až osmiletým trestům odnětí svobody. Pokud se chce někdo k výzvě připojit, měl by toto mít na vědomí.

Přečteno: 10080x
 

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Rakousko, Občanská společnost, AktivismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo