romea - logo
20. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Rakušan vzal uprchlíky do auta. Podívejte se, jak to dopadlo!

8.9.2015 15:40
Muž, který odvezl lidi prchající přes Maďarsko do Rakouska (zdroj: www.youtube.com)
Muž, který odvezl lidi prchající přes Maďarsko do Rakouska (zdroj: www.youtube.com)

V neděli oznámila soukromá iniciativa asi stovky Rakušanů, že se v ten samý den dopoledne vydá z Vídně vlastními auty do Maďarska. Cílem cesty bylo jednak předat potřebné věci zoufale čekajícím uprchlíkům, jednak alespoň některé z nich s sebou převézt osobně do Rakouska. Iniciativa na své facebookové stránce vyjádřila přesvědčení, že nová dohoda mezi Rakouskem a Maďarskem takové akce umožňuje, a vyslovila také svoje naděje, že po případném zadržení pohraniční policií neskončí ve vězení.

VIDEO

Na videu z jedné z takových cest z Maďarska do Rakouska je vidět řidiče, který svým spolucestujícím zpívá starou dětskou písničku v jidiš.

Maďarská vláda po mezinárodních protestech proti jejímu nelidskému přístupu k uprchlíkům totiž nakonec podlehla tlaku a v minulých dnech umožnila odvoz více než deseti tisíců uprchlíků zvláštními autobusy na rakouské hranice. Na rakouské straně pak mohli lidé ve své cestě pokračovat autobusy a vlaky, které zajistila rakouská vláda. Mezitím už více než deset tisíc lidí dorazilo do Německa, cílové země většiny uprchlíků z Afriky a Asie. Slovenská i česká vláda nabídly drážní koridor, přes který by mohly německé vlaky dovézt uprchlíky z Maďarska do vysněného Německa.

V Maďarsku se konvoj dobrovolníků z Rakouska rozdělil a díky informacím maďarského spolupracovníka zamířili na města, kde se nadále drželi větší skupiny uprchlíků bez možnosti dopravy.

 

Zdá se, že aktivní občanská společnost, která se zajímá o osudy uprchlíků, může přispět k řešení mezinárodní krize i například tím, že k tomu poskytne svoje auta. Nicméně po tlaku orgánů činných v trestním řízení už není facebooková stránka iniciativy přístupná veřejnosti. K zatčení dobrovolných a bezplatných „pašeráků lidí“ podle pořadatelů akce zatím nedošlo, přesto upozorňují na to, že podle maďarských zákonů mohou být tito převaděči odsouzeni k až osmiletým trestům odnětí svobody. Pokud se chce někdo k výzvě připojit, měl by toto mít na vědomí.

Přečteno: 10095x
 

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Rakousko, Občanská společnost, AktivismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo