romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Rakušan vzal uprchlíky do auta. Podívejte se, jak to dopadlo!

8.9.2015 15:40
Muž, který odvezl lidi prchající přes Maďarsko do Rakouska (zdroj: www.youtube.com)
Muž, který odvezl lidi prchající přes Maďarsko do Rakouska (zdroj: www.youtube.com)

V neděli oznámila soukromá iniciativa asi stovky Rakušanů, že se v ten samý den dopoledne vydá z Vídně vlastními auty do Maďarska. Cílem cesty bylo jednak předat potřebné věci zoufale čekajícím uprchlíkům, jednak alespoň některé z nich s sebou převézt osobně do Rakouska. Iniciativa na své facebookové stránce vyjádřila přesvědčení, že nová dohoda mezi Rakouskem a Maďarskem takové akce umožňuje, a vyslovila také svoje naděje, že po případném zadržení pohraniční policií neskončí ve vězení.

VIDEO

Na videu z jedné z takových cest z Maďarska do Rakouska je vidět řidiče, který svým spolucestujícím zpívá starou dětskou písničku v jidiš.

Maďarská vláda po mezinárodních protestech proti jejímu nelidskému přístupu k uprchlíkům totiž nakonec podlehla tlaku a v minulých dnech umožnila odvoz více než deseti tisíců uprchlíků zvláštními autobusy na rakouské hranice. Na rakouské straně pak mohli lidé ve své cestě pokračovat autobusy a vlaky, které zajistila rakouská vláda. Mezitím už více než deset tisíc lidí dorazilo do Německa, cílové země většiny uprchlíků z Afriky a Asie. Slovenská i česká vláda nabídly drážní koridor, přes který by mohly německé vlaky dovézt uprchlíky z Maďarska do vysněného Německa.

V Maďarsku se konvoj dobrovolníků z Rakouska rozdělil a díky informacím maďarského spolupracovníka zamířili na města, kde se nadále drželi větší skupiny uprchlíků bez možnosti dopravy.

 

Zdá se, že aktivní občanská společnost, která se zajímá o osudy uprchlíků, může přispět k řešení mezinárodní krize i například tím, že k tomu poskytne svoje auta. Nicméně po tlaku orgánů činných v trestním řízení už není facebooková stránka iniciativy přístupná veřejnosti. K zatčení dobrovolných a bezplatných „pašeráků lidí“ podle pořadatelů akce zatím nedošlo, přesto upozorňují na to, že podle maďarských zákonů mohou být tito převaděči odsouzeni k až osmiletým trestům odnětí svobody. Pokud se chce někdo k výzvě připojit, měl by toto mít na vědomí.

Přečteno: 10122x
 

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Rakousko, Občanská společnost, AktivismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo