romea - logo
5. července 2020 (neděle)
svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Hádka dětí a rozbitá hlava romského chlapce. Víme co předcházelo bitce Romů a hasiče v obci Važec

18.12.2019 12:46
Skupina Romů zaútočila ve středu 11. prosince 2019 ve slovenské obci Važec na mladého muže a později na jeho bratra. (FOTO: Repro Youtube.com)
Skupina Romů zaútočila ve středu 11. prosince 2019 ve slovenské obci Važec na mladého muže a později na jeho bratra. (FOTO: Repro Youtube.com)

Policie Slovenské republiky dnes vysvětlila, jak došlo k bitce v obci Važec, o které server Romea.cz informoval již včera. Situaci na videu, které zveřejnila extremistická Kotlebova LSNS, předcházel konflikt dětí. Obviněno je 8 mužů a dvě ženy. Na tři muže byl dán návrh na vzetí do vazby.

"Běsní diskutéři, šiřitelé dezinformací a různé subjekty přihřívající si svou polívčičku mají oproti policii jednu výhodu: v dnešní době mohou na sociálních sítích zveřejnit cokoliv bez jakékoliv osobní odpovědnosti. Na druhé straně policie se řídí zákony a trestním řádem, který jí určuje mantinely, jak může postupovat. To se týká i případu hromadné bitky v obci Važec. Nyní vám řekneme, co policie poslední týden dělala a proč nemůže policejní vyšetřovatel psát na Facebook cokoliv, co si vycucnout z prstu," napsala slovenská policie ve svém vyjádření.

Skutek se stal ve středu 11. prosince. Podle policie měli malou dívka obtěžovat její vrstevníci z osady.

"Dívka zavolala svou mámu, která přišla na místo činu společně s manželem. Matka chtěla jednoho z chlapců zadržet, ale vyklouzl jí a po pádu na zem se udeřil do hlavy. Z "opačného tábora" přišli obyvatelé osady, kteří napadli otce a jeho bratra, který také přišel na místo. Obětí fyzického útoku se stala i matka dívky. Agresoři se měli obětem vyhrožovat zabitím. Na místo přijeli záchranáři, kteří ošetřili dva muže (bratry) a chlapce z osady. Jeden z mužů se bude léčit více než sedm dní," popsala policie podrobně začátek a průběh incidentu.

"Policisté začali konat ihned po příjezdu na místo. Je nutné si uvědomit, že policejní práce přináší v různých částech Slovenské republiky specifika s ohledem na místo spáchání skutku, podezřelé osoby a charakter okolí. Prvořadým úkolem policistů bylo identifikovat osoby, které hasiče napadli. Netřeba asi zvlášť psát, že na místě činu se po příchodu policie nacházelo několik desítek lidí. Policejní vyšetřovatel a operativní pracovníci museli spárovat podezřelé osoby - na základě videa hledali v osadě osoby, které čin opravdu spáchali a to tak, aby svou činností tyto osoby nevarovali a ty by utekli pryč, nebo se začaly schovávat. Policejní práce není o natáčení CSI Miami, ale závisí na množství okolností," uvedla dále policie.

Výsledkem vyšetřován je 8 obviněných mužů ve věku od 19 do 45 let z přečinu výtržnictví v souběhu s přečinem ublížení na zdraví spáchaných formou spolupachatelství a dvě obviněné ženy ve věku 26 a 51 let z přečinu nebezpečného vyhrožování spáchaného formou spolupachatelství. Na tři obviněné muže vzhledem k jejich kriminální minulosti byl zpracován podnět na návrh na vzetí do vazby.

Video z bitky zveřejnila na svém Youtube kanále extremistická Kotlebova strana LSNS. Rasisté tvrdili, že policie případ nevyšetřuje a snažili se ho zneužít ve svůj politický prospěch.

Romové na sociálních sítích nebo romská televize Gipsy television násilné chování Romů již včera odsoudili.

VIDEO

Přečteno: 6897x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

rvačka, Slovensko, konflikt, Policie, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo