romea - logo
17. února 2020 (pondělí)
svátek má Miloslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Hádka dětí a rozbitá hlava romského chlapce. Víme co předcházelo bitce Romů a hasiče v obci Važec

18.12.2019 12:46
Skupina Romů zaútočila ve středu 11. prosince 2019 ve slovenské obci Važec na mladého muže a později na jeho bratra. (FOTO: Repro Youtube.com)
Skupina Romů zaútočila ve středu 11. prosince 2019 ve slovenské obci Važec na mladého muže a později na jeho bratra. (FOTO: Repro Youtube.com)

Policie Slovenské republiky dnes vysvětlila, jak došlo k bitce v obci Važec, o které server Romea.cz informoval již včera. Situaci na videu, které zveřejnila extremistická Kotlebova LSNS, předcházel konflikt dětí. Obviněno je 8 mužů a dvě ženy. Na tři muže byl dán návrh na vzetí do vazby.

"Běsní diskutéři, šiřitelé dezinformací a různé subjekty přihřívající si svou polívčičku mají oproti policii jednu výhodu: v dnešní době mohou na sociálních sítích zveřejnit cokoliv bez jakékoliv osobní odpovědnosti. Na druhé straně policie se řídí zákony a trestním řádem, který jí určuje mantinely, jak může postupovat. To se týká i případu hromadné bitky v obci Važec. Nyní vám řekneme, co policie poslední týden dělala a proč nemůže policejní vyšetřovatel psát na Facebook cokoliv, co si vycucnout z prstu," napsala slovenská policie ve svém vyjádření.

Skutek se stal ve středu 11. prosince. Podle policie měli malou dívka obtěžovat její vrstevníci z osady.

"Dívka zavolala svou mámu, která přišla na místo činu společně s manželem. Matka chtěla jednoho z chlapců zadržet, ale vyklouzl jí a po pádu na zem se udeřil do hlavy. Z "opačného tábora" přišli obyvatelé osady, kteří napadli otce a jeho bratra, který také přišel na místo. Obětí fyzického útoku se stala i matka dívky. Agresoři se měli obětem vyhrožovat zabitím. Na místo přijeli záchranáři, kteří ošetřili dva muže (bratry) a chlapce z osady. Jeden z mužů se bude léčit více než sedm dní," popsala policie podrobně začátek a průběh incidentu.

"Policisté začali konat ihned po příjezdu na místo. Je nutné si uvědomit, že policejní práce přináší v různých částech Slovenské republiky specifika s ohledem na místo spáchání skutku, podezřelé osoby a charakter okolí. Prvořadým úkolem policistů bylo identifikovat osoby, které hasiče napadli. Netřeba asi zvlášť psát, že na místě činu se po příchodu policie nacházelo několik desítek lidí. Policejní vyšetřovatel a operativní pracovníci museli spárovat podezřelé osoby - na základě videa hledali v osadě osoby, které čin opravdu spáchali a to tak, aby svou činností tyto osoby nevarovali a ty by utekli pryč, nebo se začaly schovávat. Policejní práce není o natáčení CSI Miami, ale závisí na množství okolností," uvedla dále policie.

Výsledkem vyšetřován je 8 obviněných mužů ve věku od 19 do 45 let z přečinu výtržnictví v souběhu s přečinem ublížení na zdraví spáchaných formou spolupachatelství a dvě obviněné ženy ve věku 26 a 51 let z přečinu nebezpečného vyhrožování spáchaného formou spolupachatelství. Na tři obviněné muže vzhledem k jejich kriminální minulosti byl zpracován podnět na návrh na vzetí do vazby.

Video z bitky zveřejnila na svém Youtube kanále extremistická Kotlebova strana LSNS. Rasisté tvrdili, že policie případ nevyšetřuje a snažili se ho zneužít ve svůj politický prospěch.

Romové na sociálních sítích nebo romská televize Gipsy television násilné chování Romů již včera odsoudili.

VIDEO

Přečteno: 6426x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

rvačka, Slovensko, konflikt, Policie, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo