romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Video ze záchrany malého chlapce ukazuje hrůzy syrské války

18.8.2016 13:17
Snímek z videa ze záchrany asi pětiletého chlapce z trosek po ničivém náletu na město Halab. (FOTO: Repro YouTube.com)
Snímek z videa ze záchrany asi pětiletého chlapce z trosek po ničivém náletu na město Halab. (FOTO: Repro YouTube.com)

Syrští opoziční aktivisté dnes na internetu zveřejnili video ze záchrany asi pětiletého chlapce z trosek po ničivém náletu na město Halab. Dítě, které záchranář usadil v sanitce do křesla, je pokryté prachem a na hlavě má krev. Navzdory chaosu, který kolem něj panuje, zůstává v tichosti sedět. Ruce má na klíně a čeká na ošetření, jen si protře oko a nahmatá oblast spánku, jako kdyby tam cítil bolest.

Snímek patří mezi nejhojněji sdílené dokumenty a stal se dalším symbolem hrůz, jimiž procházejí civilisté ve válkou zpustošeném městě.

Dítě bylo zachráněno ve středu večer a když se potvrdilo, že nemá žádné vnitřní zranění, bylo po ošetření propuštěno.

Oblasti Halabu, které mají pod kontrolou povstalci, jsou v posledních dnech cílem intenzivních náletů ruského letectva. Moskva v syrském občanském konfliktu bojuje na straně režimu prezidenta Bašára Asada, jehož síly mají část města ve svých rukou.

VIDEO

Zmocněnec OSN pro Sýrii zrušil schůzku o humanitární pomoci

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura předčasně ukončil dnešní pravidelnou schůzku o humanitární pomoci. Řekl, že nemá smysl jednat, když se v Sýrii stále bojuje a OSN není schopna tam dopravit pomoc, informují zahraniční agentury. Koordinační schůzky se konají pravidelně každý týden, tu dnešní de Mistura skončil po osmi minutách.

De Mistura zopakoval, že OSN potřebuje k zajištění konvojů aspoň osmačtyřicetihodinové příměří. Vyzval strany bojující zejména v Halabu, aby umožnily zásobování civilistů a učinily "humánní gesto".

Další schůzka se bude konat za týden. De Mistura usiluje také o obnovu diplomatických rozhovorů o Sýrii a dnes řekl, že věří, že Spojené státy a Rusko mají stále zájem o nevojenské řešení syrského konfliktu.

Halab je několik týdnů ohniskem tvrdých bojů, ve východní čtvrti města uvázlo bez přístupu k zásobování přes 200.000 lidí. OSN dlouhodobě usiluje o dojednání mimořádného příměří, ale zatím se to nepodařilo. Rusko, které bojuje na straně Damašku, mezitím oznámilo, že útoky budou každý den na tři hodiny zastaveny, aby se lidé mohli zásobit. Toto řešení OSN i další organizace označují za nedostatečné a tvrdí, že málo chrání civilisty.

Přečteno: 8922x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sýrie, Válka, Migrace, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo