romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Videozáznam z policejního zásahu na jihu Rumunska: Policisté bili obuškem Romy ležící na zemi s rukama za zády

29.4.2020 15:54
Policejní zákrok na jihu Rumunska vůči skupině Romů ležících na zemi (FOTO: reprofoto Libertatea.ro)
Policejní zákrok na jihu Rumunska vůči skupině Romů ležících na zemi (FOTO: reprofoto Libertatea.ro)

Lidskoprávní organizace v otevřeném dopise vyzvaly rumunského prezidenta, aby odvolal ministra vnitra. Důvodem je incident, kdy měla policie na jihu země napadnout skupinu romských mužů ležících na zemi. Útok byl zachycen na videozáznam, ten minulý čtvrtek zveřejnil rumunský server Libertatea, který záznam označil za "obrázek typický pro zemi ovládanou vojenskou juntou". Informuje o tom i server BalkanInsight.com. Server Romea.cz zveřejňuje celé znění otevřeného dopisu níže.

Videozáznam ukazuje rumunské policisty, kteří chodí mezi muži ležícími na zemi, zatímco jeden z policistů opakovaně bije jednoho z Romů obuškem. Je slyšet rány a mužovo sténání. Policisté na záznamu také vykřikují "Zůstaňte doma!" a množství vulgárních nadávek. Video vyvolalo silný odpor mnoha tamních lidskoprávních aktivistů.

Krátké video vzniklo během policejního zásahu na dvoře soukromého domu ve městě Bolintin Vale v provincii Giurgiu v jižním Rumunsku. Muž v civilu, který bije muže ležícího obličejem k zemi, by měl být podle informací serveru BalkanInsight.com dokonce policejní šéf města Bolintina Vale. V současné době je postaven mimo službu a bylo s ním zahájeno trestní stíhání.

Dvě nevládní organizace zabývající se romskými právy, Romské centrum pro sociální intervenci a studia (Romani CRISS) a Občanská unie mladých Romů, vyzvaly rumunského prezidenta Klause Iohannise, aby vystřelil ministra vnitra Marcela Vela a jeho předsedu kabinetu Traiana Berbeceanua. Ten podle serveru před časem uvedl, že policie by měl na násilí reagovat násilím.

Obě nevládní organizace obviňují Velu a jeho podřízeného z „povzbuzování policie, aby páchala násilí na svých vlastních občanech“ a uvádí seznam případů, v nichž mělo poté, co prezident vyhlásil 16. března nouzový stav, dojít ke zneužití policejních pravomocí.

OTEVŘENÝ DOPIS: ROLÍ POLICIE JE UPLATŇOVAT ZÁKON, NE MLÁTIT A ZABÍJET OBČANY!

Vážení,

my, níže podepsané nevládní organizace Romské centrum pro sociální intervenci a studia (Romani CRISS) a Občanská unie mladých Romů z Rumunska (UCTRR) požadujeme okamžité odvolání ministra vnitra Marcela Vely a náčelníka štábu Traiana Berbeceana z důvodu nezodpovědného chování, katastrofálního vedení a nabádání rumunské policie k páchání násilných činů na vlastních občanech.

V současném kontextu výjimečného stavu, který nedávno vyhlásily rumunské úřady, došlo k mnoha incidentům v místních komunitách s velkým počtem Romů i v romských komunitách.

V případě, který se týká obytného bloku Micro 6 v župě Hunedoara, uvedlo několik osob z řad Romů i etnických Rumunů, že je zbila policie, protože se jim chtěla “pomstít” za předchozí konfrontaci. Na veřejně dostupném videozáznamu je vidět, jak na schodišti uvnitř činžovního domu speciální jednotky bijí muže a poblíž domu násilně napadají 14leté dítě. Policie vnikla do mnoha domácností bez soudního povolení, na obyvatele použila slzný plyn, a to i na ženy a nezletilé děti (jednomu dítěti bylo 11 let). Speciální jednotky zbily dva muže, kteří chtěli podat stížnost týkající se policejního násilí.

V případě, k němuž došlo v bukurešťské čtvrti Rahova, umístil muž známý pod pseudonymem Spartacus na svou stránku na Facebooku video. Muž v něm má oteklou tvář a policii se omlouvá za předchozí události. Vzhledem k tomu, že byl v tu dobu ve vazbě, není jasné, za jakých okolností k těmto zraněním došlo či jak mohl video dát na Facebook. Umístění této videonahrávky na Facebook vytváří dojem, že policisté, kteří se podíleli na případu “Spartacus”, chtěli muže ponížit tím, že ho donutili k veřejné omluvě. Na své Facebookové stránce ho zesměšnila i Svaz Europol při Rumunské policii. Několik osob včetně nezletilých dětí z čtvrti Rahova si stěžovalo, že je policie zbila poté, co její příslušníci při hledání Spartaca údajně vnikli na nesprávnou adresu a později se při odchodu omlouvali za způsobený zmatek.

Co se týče případu z Bolintin-Vale v župě Giurgiu, z videozáznamu, který je k dispozici v masmédiích, je zřejmé, že několik Romů, kteří leželi na zemi spoutaní, bila policie tak brutálně, že napadení křičeli bolestí. Policista je na videozáznamu obviňuje z toho, že mluvili romsky a že na internetu vysílali živé video přenosy. Kvůli strachu z policejního násilí spí mnoho romských dětí venku na poli, kde se schovávají se před policií.

Vážení,

ministr vnitra Marcel Vela zcela selhal při řešení současné situace. Během velikonočních svátků vyjádřil svůj záměr použít policii jako kurýra rumunské pravoslavné církve, a občany tak nezodpovědně vystavit obzvlášť destruktivnímu dopadu koronaviru. Poté se však jeho postoj zhoršil: podpořil policejní násilí spáchané na občanech Rumunska, konkrétně na romských občanech, ale nejen na nich.

Náčelník štábu Traian Berbeceanu jasně představil postoj ministerstva, když veřejně prohlásil, že „násilí je třeba čelit násilím“. V právním státě je takový přístup nepřípustný a očividně porušuje lidskoprávní principy.

V rámci této logiky podporování násilí, podněcovaného z vyšších politických úrovní ministerstva vnitra, je snadnější rozumět výše uvedeným činům a opatřením. Nejvyšší stupně vedení ministerstva vnitra (pod nekompetentním a nezodpovědným vedením Marcela Vely a Traiana Berbeceana) aktivně podporovaly eskalování násilí a nabádaly příslušníky policie, aby na občany Rumunska použili hrubé násilí. A policisté uposlechli: v Bukurešti policisté zastřelili muže a videozáznam z Bolintin-Vale dokazuje, že se policisté dopustili závažných případů mučení. Vážený pane prezidente a vážený pane premiére, pokud nezasáhnete a neodvoláte oba muže z vedoucích pozic na ministerstvu vnitra, policisté budou v těchto závažných přečinech pravděpodobně pokračovat dál.

Jak víte, na základě článku 15 požádalo Rumunsko o odchylku od uplatnění Evropské úmluvy o lidských právech po dobu trvání výjimečného stavu. Níže podepsané organizace vyjadřují své naprosté rozhořčení nad těmito závažnými případy násilí a porušování lidských práv, kterých se v tomto období policie dopustila, i nad otevřeným podněcování násilí z nejvyšších míst ministerstva vnitra. Odmítáme uvěřit, že Rumunsko o odchylku požádalo, aby mohlo docházet k těmto závažným porušováním lidských práv rumunských občanů. I proto máme plnou důvěru v to, že na rozdíl od ministra vnitra a náčelníka štábu Vy, pane prezidente, coby hlava státu a Vy, pane premiére, coby osoba zodpovědná za exekutivu okamžitě podniknete nezbytná opatření k ukončení těchto násilností, a podpoříte tak znovunastolení klimatu zákonnosti a odpovědnosti v naší společnosti.

V této náročné době je obzvlášť důležité, aby policie zůstala svým občanům nablízku, podporovala je a objektivně uplatňovala zákon. Společenskou rolí policie je vymáhat právo: dopustí-li se určité osoby protizákonného jednání, úkolem policie je zakročit proti nim a postavit je před soud. V Ústavě našeho státu (či v relevantní legislativě) nikde nestojí ani zmínka o tom, že by policie měla podněcovat násilí, bít spoutané občany, násilně napadat nezletilé děti, zabíjet vlastní občany střelnou zbraní nebo je mučit na základě toho, že mluví svým mateřským jazykem.

Na závěr Vás tímto informujeme, že se rovněž obrátíme na kompetentní soudní úřady. Avšak znova zdůrazňujeme uctivou žádost o okamžité odvolání ministra vnitra a náčelníka štábu a jmenování nových osob do čela ministerstva vnitra, které budou prosazovat uplatňování stávajícího právního řádu Rumunska, a nikoliv zákona „pěsti a násilí“. 

Vážený pane prezidente a vážený pane premiére, věříme, že na naši písemnou žádost odpovíte. Prosím, přijměte naše uctivé pozdravy.

S úctou,

Mandache Costică Marian, výkonný ředitel Romani CRISS, a Iuonas Norbert, prezident UCTRR
 

Přečteno: 1958x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rumunsko, Násilí, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo