romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Viktor Chovka: Romové bojují v ukrajinské armádě proti ruským okupantům. Ukrajina je místo, kde se narodili a brání jí

25.2.2022 21:50
Ilustrační koláž: Romea.cz, FOTO: Facebook Myroslava Horvata
Ilustrační koláž: Romea.cz, FOTO: Facebook Myroslava Horvata

V ukrajinské armádě bojují proti ruským okupantům i Romové. Uvedl to v rozhovoru pro švédské Radio Romano Viktor Chovka, redaktor stanice TV21 Ungar z Užhorodu. On sám se právě vrací z Anglie za rodinou na Ukrajinu. Ruská armáda zahájila rozsáhlý letecký, námořní i pozemní útok na Ukrajinu ve čtvrtek brzy ráno. Zahájila tak největší pozemní válku v Evropě od druhé světové války. V pátek se útoky soustředily na hlavní město Kyjev.

"Mnoho Romů se bojí, chtějí odejít, protože mají rodinu na Slovensku, v Česku, v Anglii, po celém světě mají Romové rodiny," uvedl v rozhovoru Chovka s tím, že mnoho Romů nemůže odejít, protože jsou v ukrajinské armádě. "Romských vojáků je hodně u nás na Ukrajině," dodal Viktor Chovka.

"Hodně Romů, kteří se stali vojáky, už dávno podepsali smlouvy s ukrajinskou armádou a ti nemůžou odejít, protože je už nikam nepustí přes hranici, ti musí jít do války bojovat. A je i hodně Romů, kteří do války chtějí jít, protože to je naše místo, kde jsme se narodili - na Ukrajině," dodal Chovka.

"Romové jsou v šoku, je tu velký stres, protože je velmi složité si koupit třeba jen potraviny," uvedl pro Radio Romano romský aktivista Myroslav Horvat s tím, že velká část Romů má obavy z čeho bude žít, protože se začátkem války přišli o práci. Horvat na svém profilu na sociální síti Facebook s ukrajinskou vlajkou sdílí fotky romských vojáků v ukrajinské armádě.

"Všichni se snažíme zůstat co nejvíce v bezpečí, být s rodinou a být připraveni bránit své domovy. Spoléháme na naši armádu a budeme bránit naši zem," popisuje situaci Romů  v Kyjevě další romský aktivista Julian Kondur z organizace Čirikli.

Všeobecnou mobilizaci nařídil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek před půlnocí. Po dobu válečného stavu, který nyní v zemi platí, nesmějí Ukrajinu opustit muži ve věku od 18 do 60 let. Mobilizace se týká Ukrajinců, kteří podléhají branné povinnosti a záložníků.

ryz, z romštiny přeložil Michal Beníšek, Štefan Balog, Michal Mižigár
Přečteno: 4349x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Válka, Romové, RuskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo