romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Virtuální asistentka Amazonu čerpá odpovědi z protižidovských webů. Je to neakceptovatelné, reaguje Amazon

2.12.2020 13:00
Virtuální asistent Amzano Alexa (FOTO: Wikimedia Commons, Rayso)
Virtuální asistent Amzano Alexa (FOTO: Wikimedia Commons, Rayso)

Britští poslanci, kteří aktivně vystupují proti antisemitismu, se obrátili na společnost Amazon se svými zjištěními ohledně virtuální asistentky Alexy, kterou Amazon využívá. Podle poslanců totiž Alexa na dotazy, kdo kontroluje světová média nebo kdo kontroluje svět, odpovídala citacemi antisemitských konspiračních teorií. Informuje o tom server Novinky.cz.

Amazonu dotaz položili zástupci celoparlamentní poslanecké skupiny, která se zabývá antisemitismem a bojem proti němu. V dopise zároveň poslanci uvedli několik příkladů dotazů, na které Alexa odpovídala zmíněným způsobem.

Na dotaz, zda židé kontrolují média, odpověděla hlasová asistentka: „Tady je něco, co jsem našla na stránkách wikipedie o Jew Watch (antisemitská stránka, která například popírá existenci Holocaustu - pozn. red.). Jew Watch tvrdí, že židé kontrolují většinu světových finančních systémů a světová média.“

Podobnou odpověď měla Alexa i na otázku, zda sionští mudrcové kontrolují svět. „Podle palwatch.org Protokoly sionských mudrců, sionských podvodníků, odhalily jejich plány na podrobení si národů a získání kontroly nad světem,“ odpověděla podle informací na Novinky.cz Alexa.

Protokoly sionských mudrců jsou zfalšovaný text, který má obsahovat "tajný plán" na ovládnutí světa sionisty. Tento dokument od počátku minulého století používaly a stále používají různé skupiny jako argument pro antisemitské útoky. Palestinské hnutí Hamas jimi například ospravedlňuje teroristické útoky na Izrael.

Důvodem je chyba ve filtrování

Podle zjištění v tomto případě nejde o antisemitismus v podobě, v jaké například některé umělé inteligence začaly uplatňovat rasistické a sexistické rozhodování, kdy upřednostňovaly bělochy, respektive muže. I umělé inteligence to dělaly na základě lidských dat, v případě Alexy jde však zřejmě o chybu ve filtrování zdrojů, ze kterých Alexa čerpá. A neuvádí dostatečný kontext.

„Antisemitismus a jakákoliv diskriminace jsou pro nás neakceptovatelné,“ uvedl podle Novinky.cz v reakci ve svém prohlášení Amazon. „Případ prošetřujeme a nahlášené odpovědi jsme zablokovali,“ uvedla společnost.

Přečteno: 522x
 

Kam dál:

Štítky:  

Internet, Antisemitismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo