romea - logo
22. ledna 2021 (pátek)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Virtuální asistentka Amazonu čerpá odpovědi z protižidovských webů. Je to neakceptovatelné, reaguje Amazon

2.12.2020 13:00
Virtuální asistent Amzano Alexa (FOTO: Wikimedia Commons, Rayso)
Virtuální asistent Amzano Alexa (FOTO: Wikimedia Commons, Rayso)

Britští poslanci, kteří aktivně vystupují proti antisemitismu, se obrátili na společnost Amazon se svými zjištěními ohledně virtuální asistentky Alexy, kterou Amazon využívá. Podle poslanců totiž Alexa na dotazy, kdo kontroluje světová média nebo kdo kontroluje svět, odpovídala citacemi antisemitských konspiračních teorií. Informuje o tom server Novinky.cz.

Amazonu dotaz položili zástupci celoparlamentní poslanecké skupiny, která se zabývá antisemitismem a bojem proti němu. V dopise zároveň poslanci uvedli několik příkladů dotazů, na které Alexa odpovídala zmíněným způsobem.

Na dotaz, zda židé kontrolují média, odpověděla hlasová asistentka: „Tady je něco, co jsem našla na stránkách wikipedie o Jew Watch (antisemitská stránka, která například popírá existenci Holocaustu - pozn. red.). Jew Watch tvrdí, že židé kontrolují většinu světových finančních systémů a světová média.“

Podobnou odpověď měla Alexa i na otázku, zda sionští mudrcové kontrolují svět. „Podle palwatch.org Protokoly sionských mudrců, sionských podvodníků, odhalily jejich plány na podrobení si národů a získání kontroly nad světem,“ odpověděla podle informací na Novinky.cz Alexa.

Protokoly sionských mudrců jsou zfalšovaný text, který má obsahovat "tajný plán" na ovládnutí světa sionisty. Tento dokument od počátku minulého století používaly a stále používají různé skupiny jako argument pro antisemitské útoky. Palestinské hnutí Hamas jimi například ospravedlňuje teroristické útoky na Izrael.

Důvodem je chyba ve filtrování

Podle zjištění v tomto případě nejde o antisemitismus v podobě, v jaké například některé umělé inteligence začaly uplatňovat rasistické a sexistické rozhodování, kdy upřednostňovaly bělochy, respektive muže. I umělé inteligence to dělaly na základě lidských dat, v případě Alexy jde však zřejmě o chybu ve filtrování zdrojů, ze kterých Alexa čerpá. A neuvádí dostatečný kontext.

„Antisemitismus a jakákoliv diskriminace jsou pro nás neakceptovatelné,“ uvedl podle Novinky.cz v reakci ve svém prohlášení Amazon. „Případ prošetřujeme a nahlášené odpovědi jsme zablokovali,“ uvedla společnost.

Přečteno: 481x
 

Kam dál:

Štítky:  

Internet, Antisemitismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo