romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Volby prezidenta na Slovensku: Jasná vítězka 1. kola Zuzana Čaputová poděkovala za hlasy i v romštině

17.3.2019 0:09
Zuzana Čaputová (FOTO: Ivodo, Wikimedia Commons)
Zuzana Čaputová (FOTO: Ivodo, Wikimedia Commons)

Právnička Zuzana Čaputová vyhrála 1. kolo prezidentských voleb na Slovensku. Čaputová vyhrála se ziskem přes 40,5 procenta, na druhém místě skončil místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič s 18,7 procenty. Volební účast dosáhla 46,04 procenta.

Zuzana Čaputová poděkovala všem voličům za hlasy a její díky zaznělo i v romštině.

 

Současný prezident Andrej Kiska už blahopřál Zuzaně Čaputové k vítězství v 1. kole.

Na třetím místě skončil soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin s 14,35 procenty a čtvrté místo obsadil s 10,4 procenty šéf fašistické strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba.

O příštím prezidentovi Slovenska rozhodne druhé kolo voleb 30. března. Do něj postupují dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola hlasování.

Místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko Čaputová se v kampani vymezila vůči nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, která v prezidentských volbách podporuje Šefčoviče. Kontroverzní soudce Harabin na rozdíl od Čaputové a Šefčoviče kritizuje EU, netají se také vstřícným postojem vůči Rusku.

Zatímco Čaputová v kampani podpořila možnost adopcí dětí homosexuálními páry, Šefčovič se přihlásil k tradiční rodině a ke křesťanským hodnotám. Ani jeden ze zmiňované dvojice nemá zkušenosti z vysoké politiky na Slovensku, Šefčovič dlouhá léta působí v diplomacii a členem Evropské komise je od roku 2009. Harabin byl dříve ministrem spravedlnosti a šéfem slovenského nejvyššího soudu.

Přečteno: 3945x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, VolbyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo