Vražda na Slovensku vyvolala vlnu xenofobie a rasismu. Policie jí bleskově vyřešila, nešlo o terorismus

Slovenská policie dokázala velice rychle vyřešit případ víkendové vraždy v centru Bratislavy, který vyvolal vášně proti přistěhovalcům. Ze zločinu je obviněn Slovák původem z Indie, uvedl list Sme na své internetové stránce a připomněl, že podíl cizinců na násilné kriminalitě na Slovensku se zásadně nemění.
"Skutečnost, že obviněný muž z Indie má slovenské občanství, znamená, že předtím musel mít na Slovensku trvalý pobyt nejméně osm let," upozornil deník. Dotyčný také musel být bezúhonný, tedy nebyl odsouzen za úmyslný trestný čin, ani nebyl trestně stíhán.
Sedmatřicetiletý Bratislavan Branislav Balucha se v noci z pátku na sobotu stal obětí vraždy při incidentu mezi dvěma skupinami znesvářených mužů. Útočník jej pořezal nožem na krku a záchranáři mu již nedokázali pomoci, vylíčil server. Balucha byl napaden spolu s třiatřicetiletým Ukrajincem, kterého útočník pořezal ve tváři. Sanitka jej odvezla do nemocnice k ošetření. Potyčka se odehrála ve čtvrt na tři v noci poblíž německého velvyslanectví. Na místo nosili blízcí oběti květiny a zapalovali svíčky.
Policie vypátrala podezřelého velmi rychle i díky záznamům z bezpečnostních kamer. V neděli oznámila, že z vraždy obvinila sedmatřicetiletého slovenského občana, původem z Indie. "Podle dosavadních informací napadl své oběti nožem po předchozím slovním konfliktu," uvedla policejní mluvčí Lucia Mihalíková.
V případě usvědčení hrozí muži od 15 do 20 let vězení.
Bulvární média uváděla, že útočník byl tmavé pleti. První zprávy o vraždě vyvolaly na internetu nenávistné reakce proti migrantům. I proto policie podle Sme.sk zdůraznila, že nešlo o případ terorismu, jaké se vyskytly během migrační krize v řadě zemí.
"Stále platí, že je nám velice jedno, z jaké země pocházejí pachatelé. Přistupujeme ke všem stejně," ujistila policie v reakci na "konspirační teorie", že případ bude utajen, protože útočníkem není rodilý Slovák.
Podíl cizinců na násilné kriminalitě na Slovensku se v posledních letech podle serveru zásadně nezměnil: v roce 2014 to bylo 73 případů, o rok později 68 a loni 88.
"Je to méně než před deseti lety, kdy v roce 2007 čelilo obviněním z násilností 95 cizinců," poznamenal Sme.sk a dodal, že za osm měsíců letošního roku z celkem 3331 obviněných násilníků bylo 51 cizinců, a to většinou z evropských států: Česka, Maďarska, Rumunska, Srbska či Ukrajiny.
Kam dál:
- Romské uprchlíky z Ukrajiny tady nechceme, křičí starostka ODS z Prahy 5. Stejně tak se nelíbí stanové městečko v Malešicích starostce Prahy 10
- Fotbalista Kristián Bari debutoval v první lize. Na rozdíl od svého otce se nepotkává s rasismem
- Hnisající krize, romských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze si všiml list The Guardian
- Podcast BEZ OBALU: Patnáctiletý Petr si vymyslel útok Romů. Od břeclavské lži uplynulo 10 let
- Magda Faltová k vládním změnám podpory uprchlíkům z Ukrajiny: Jsem zklamaná a rozzlobená, opatření s námi nikdo nekonzultoval
- Univerzita Karlova i Koleje UK se distancovaly od e-mailu, podle kterého má být na koleji v pražské Troji kvůli uprchlíkům z Ukrajiny zvýšena bezpečnostní opatření
- Cigánski diabli v červnu odstartují turné po Slovensku. Slaví 15 let na hudební scéně
- Miloš Zeman označil 2 tisíce romských uprchlíků z Ukrajiny za ekonomické migranty
- Pět obcí na Slovensku se zapojilo do evropského sociálního projektu. Svépomocná výstavba pomůže s bydlením i uplatněním na trhu práce
- Emmanuel Macron byl znovuzvolen francouzským prezidentem. Podle prvních projekcí obhájil mandát s asi 58 procenty hlasů
- Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se u příležitosti Mezinárodního dne Romů setkala s romskými studenty
- Obří zátah proti neonacistům v Německu. Zadrženy čtyři osoby, padesát lidí bylo obviněno
Štítky:
Kriminalita, Slovensko, Xenofobie, VraždaHLAVNÍ ZPRÁVY

Počet romských uprchlíků přespávajících na Hlavním nádraží klesl. Z neděle na pondělí tam spalo 310 lidí
23.5.2022 13:53