romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vůdce řeckých neonacistů Michaloliákos popřel holokaust. Jeho stranu Zlatý úsvit volilo hodně policistů

Atény, Řecko, 17.5.2012 11:10, (ROMEA)
Nikos Michaloliakos.

Vůdce řecké parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos považuje pece a plynové komory v nacistických koncentračních táborech za lež. Popírání holokaustu se dopustil v nedělním rozhovoru pro tamní soukromou televizi Mega. Řecká vláda v úterý jeho vyjádření ostře odsoudila. Neonacistickému Zlatému úsvitu dali v nedávných parlamentních volbách hodně hlasů policisté.

"Plynové komory a pece neexistovaly"

"Nebyly tam žádné pece ani plynové komory, považuji to za lež. Osvětim, jaký Osvětim? Nebyl jsem tam, co se tam stalo? Vy jste tam byli? " řekl lídr neonacistického hnutí, které se jako první představitel krajní pravice po 40 letech dostalo do řeckého parlamentu.

 Mluvčí vlády v Aténách označil jeho výroky za "velkou urážku památky obětí" a "pokus o revizi" historických událostí, jejichž obětí byli i "desetitisíce řeckých Židů".

Hodina strachu pro zrádce

Zlatý úsvit šel do voleb s protiimigrantským heslem „musíme zemi zbavit špíny“, má ve znaku svastiku připomínající hákový kříž a na jejích mítincích se hajluje. Připomíná to server Česká pozice.

Předvolební recept neonacistů na řešení ekonomické krize v zemi vypadal jednoduše: vyhoštění stovek tisíc přistěhovalců a zaminování hranic s okolními státy, odkud nejčastěji přicházejí. "Chceme vyhnat všechny nezákonné přistěhovalce. Chceme odtud dostat jejich zápach," prohlásil podle agentury Reuters jeden z představitelů strany Frangiskos Porichis.

"Nastala hodina strachu pro zrádce vlasti," zahřímal na svolané tiskové konferenci, z níž nechal podle serveru deníku To Vima vyhodit některé novináře, kteří při jeho příchodu nepovstali. "Tohle je teprve začátek," řekl také Michaloliákos podle agentury AFP nevraživě směrem k zahraničním dopisovatelům, které jeho hnutí obviňuje z šíření lží o jeho ideologii.


Řečtí neonacisté v akci. Nikos Michaloliákos kráčí v modré košili, v levé části fotografie v popředí.

Neonacisty volili policisté

Server Česká pozice také zmiňuje znepokojivou analýzu publikovanou deníkem To Vima, jíž si všiml například ruský server RT.com. Podle ní velká část hlasů, jež neonacisté získali ve volbách 6. května, pocházela od policistů.

Novináři zkoumali volební výsledky v několika volebních obvodech v Aténách, kde 5 000 policistů v aktivní službě volí. V některých okrscích získal Zlatý úsvit překvapujících 19 až 24 procent. Podle listu v jedenácti okrscích (čísla 806 až 816) blízko policejní stanice Ellas pak strana dokonce obdržela většinu hlasů! Ve čtyřech okrscích nedaleko policejní stanice MAT získala strana 13 až 19 procent.

Podle volebních seznamů volilo v každém ze zkoumaných okrsků zhruba 550 až 700 lidí, z nichž 20 až 30 procent byli policisté. Z analýzy podle listu To Vima vyplývá, že 45 až 59 procent z nich volilo Zlatý úsvit.

Server Česká pozice soudí, že důvod, proč policisté volili extremisty, může být více pragmatický než ideologický. Právě bezpečnostní složky by v případě podílu Zlatého úsvitu na vládnutí měly pré, respektive by určitě nepřišly o své výhody. Naopak by ještě nabyly na důležitosti. V současné situaci naopak škrty a úsporná opatření musejí nutně dopadnout i na policisty.

Zisk 21 poslaneckých křesel zaručily neonacistickému Zlatému úsvitu výsledky nedávných parlamentních voleb. Stranu Zlatý úsvit volilo sedm procent Řeků. Jejich výsledky však znemožnily vytvořit novou vládu, takže Řecko čekají nové volby.

KAM DÁL?
Česká pozice:Řecko: Voličským pilířem neonacistů jsou policisté
Zlatý úsvit: Chceme z Řecka dostat přistěhovalce a jejich zápach. A pak zaminovat hranice
Řečtí neonacisté získali ve volbách 20 poslaneckých křesel. V Evropě je tak již osm zemí, kde jsou extremisté v parlamentu

František Kostlán, Připravil
Přečteno: 1629x
 

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, AntisemitismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo