romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vůdce řeckých neonacistů Michaloliákos popřel holokaust. Jeho stranu Zlatý úsvit volilo hodně policistů

Atény, Řecko, 17.5.2012 11:10, (ROMEA)
Nikos Michaloliakos.

Vůdce řecké parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos považuje pece a plynové komory v nacistických koncentračních táborech za lež. Popírání holokaustu se dopustil v nedělním rozhovoru pro tamní soukromou televizi Mega. Řecká vláda v úterý jeho vyjádření ostře odsoudila. Neonacistickému Zlatému úsvitu dali v nedávných parlamentních volbách hodně hlasů policisté.

"Plynové komory a pece neexistovaly"

"Nebyly tam žádné pece ani plynové komory, považuji to za lež. Osvětim, jaký Osvětim? Nebyl jsem tam, co se tam stalo? Vy jste tam byli? " řekl lídr neonacistického hnutí, které se jako první představitel krajní pravice po 40 letech dostalo do řeckého parlamentu.

 Mluvčí vlády v Aténách označil jeho výroky za "velkou urážku památky obětí" a "pokus o revizi" historických událostí, jejichž obětí byli i "desetitisíce řeckých Židů".

Hodina strachu pro zrádce

Zlatý úsvit šel do voleb s protiimigrantským heslem „musíme zemi zbavit špíny“, má ve znaku svastiku připomínající hákový kříž a na jejích mítincích se hajluje. Připomíná to server Česká pozice.

Předvolební recept neonacistů na řešení ekonomické krize v zemi vypadal jednoduše: vyhoštění stovek tisíc přistěhovalců a zaminování hranic s okolními státy, odkud nejčastěji přicházejí. "Chceme vyhnat všechny nezákonné přistěhovalce. Chceme odtud dostat jejich zápach," prohlásil podle agentury Reuters jeden z představitelů strany Frangiskos Porichis.

"Nastala hodina strachu pro zrádce vlasti," zahřímal na svolané tiskové konferenci, z níž nechal podle serveru deníku To Vima vyhodit některé novináře, kteří při jeho příchodu nepovstali. "Tohle je teprve začátek," řekl také Michaloliákos podle agentury AFP nevraživě směrem k zahraničním dopisovatelům, které jeho hnutí obviňuje z šíření lží o jeho ideologii.


Řečtí neonacisté v akci. Nikos Michaloliákos kráčí v modré košili, v levé části fotografie v popředí.

Neonacisty volili policisté

Server Česká pozice také zmiňuje znepokojivou analýzu publikovanou deníkem To Vima, jíž si všiml například ruský server RT.com. Podle ní velká část hlasů, jež neonacisté získali ve volbách 6. května, pocházela od policistů.

Novináři zkoumali volební výsledky v několika volebních obvodech v Aténách, kde 5 000 policistů v aktivní službě volí. V některých okrscích získal Zlatý úsvit překvapujících 19 až 24 procent. Podle listu v jedenácti okrscích (čísla 806 až 816) blízko policejní stanice Ellas pak strana dokonce obdržela většinu hlasů! Ve čtyřech okrscích nedaleko policejní stanice MAT získala strana 13 až 19 procent.

Podle volebních seznamů volilo v každém ze zkoumaných okrsků zhruba 550 až 700 lidí, z nichž 20 až 30 procent byli policisté. Z analýzy podle listu To Vima vyplývá, že 45 až 59 procent z nich volilo Zlatý úsvit.

Server Česká pozice soudí, že důvod, proč policisté volili extremisty, může být více pragmatický než ideologický. Právě bezpečnostní složky by v případě podílu Zlatého úsvitu na vládnutí měly pré, respektive by určitě nepřišly o své výhody. Naopak by ještě nabyly na důležitosti. V současné situaci naopak škrty a úsporná opatření musejí nutně dopadnout i na policisty.

Zisk 21 poslaneckých křesel zaručily neonacistickému Zlatému úsvitu výsledky nedávných parlamentních voleb. Stranu Zlatý úsvit volilo sedm procent Řeků. Jejich výsledky však znemožnily vytvořit novou vládu, takže Řecko čekají nové volby.

KAM DÁL?
Česká pozice:Řecko: Voličským pilířem neonacistů jsou policisté
Zlatý úsvit: Chceme z Řecka dostat přistěhovalce a jejich zápach. A pak zaminovat hranice
Řečtí neonacisté získali ve volbách 20 poslaneckých křesel. V Evropě je tak již osm zemí, kde jsou extremisté v parlamentu

František Kostlán, Připravil
Přečteno: 1634x
 

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, AntisemitismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo