romea - logo
29. září 2022 (čtvrtek)
svátek má Michal

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Výbor OSN: Na Slovensku stále přetrvává rasová diskriminace Romů

31.8.2022 11:52
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Na Slovensku navzdory přijetí antidiskriminačního zákona nadále přetrvává rasová diskriminace zejména Romů a osob afrického původu. Uvedl to Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace (CERD) ve své zprávě zveřejněné v úterý, informuje TASR.

Osmnáct nezávislých expertů vyjádřilo také znepokojení nad tím, že soudní řízení v případech rasové diskriminace jsou příliš zdlouhavá, což podle nich brání obětem v efektivním přístupu ke spravedlnosti.

CERD doporučil, aby Slovensko "přijalo vhodná opatření k řešení problému zdlouhavých soudních řízení a podniklo potřebné kroky k zajištění toho, aby všechny oběti rasové diskriminace měly možnost podat adekvátní opravné prostředky".

Výbor OSN rovněž vyjádřil znepokojení nad neúměrným negativním vlivem na vzdělávání romských dětí během pandemie onemocnění COVID-19 v důsledku zavírání škol. Experti poukázali na skutečnost, že mnoho romských dětí se kvůli nedostatečnému přístupu na internet nemohlo účastnit on-line vzdělávání.

Experti ve své zprávě apelovali na Slovensko, aby přijalo nezbytná opatření k řešení základních příčin diskriminace a segregace romských dětí ve vzdělávacím systému a zintenzivnilo úsilí o zajištění rovných příležitostí pro romské děti v přístupu ke kvalitnímu vzdělávání.

Přečteno: 591x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Diskriminace, Slovensko, OSN, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo