Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Výbor OSN pro lidská práva žádá slovenskou vládu, aby zřídila nezávislý orgán na vyšetření násilných sterilizací romských žen

18. listopadu 2016
Čtení na 3 minuty

Výbor OSN pro lidská práva vyzval slovenskou vládu, aby převzala zodpovědnost za vyšetřování případů násilných sterilizací romských žen v minulosti a aby pro tento účel zřídila nezávislý vyšetřovací orgán. Vyplývá to ze závěrečných zpráv, které Výbor OSN vydal po svém říjnovém zasedání a diskuzích se slovenskou vládní delegací v Ženevě.

Nevládní organizace Poradna pro občanská a lidská práva (POĽP), Centrum pro reprodukční práva (CRR), Občan, demokracie a zodpovědnost (ODZ) a Ženské kruhy poskytly Výboru OSN informace o aktuální situaci v oblasti ochrany lidských práv na Slovensku. Ve zprávách zaslaných výboru informovaly hlavně o přetrvávajícím porušování práv romské menšiny a také o porušování reprodukčních práv žen včetně násilných sterilizací romských žen.

Ve svých závěrečných zjištěních výbor poukázal na mnohé závažné a neřešené problémy v oblasti ochrany lidských práv. Věnoval se nedostatkům týkajících se ochrany práv žen a různých menšinových skupin žijících na Slovensku. Vyjádřil mimo jiné hluboké znepokojení nad přetrvávající diskriminací a sociálním vyloučením znevýhodněných Romů a Romek a zdůraznil potřebu odstranění segregace ve vzdělávání i bydlení.

Během diskuse se slovenskou vládou na zasedání v Ženevě věnoval výbor značnou pozornost otázce násilných sterilizací romských žen prováděných bez jejich informovaného souhlasu, kterou v roce 2002 zdokumentovaly POĽP a CRR ve své zprávě s názvem Tělo a duše. Výbor v tomto směru zjevně reagoval na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který v letech 2011 a 2012 odsoudil Slovensko ve třech konkrétních případech a vláda následně odškodnila několik násilně sterilizovaných romských žen. Slovenská vláda na zasedání s výborem naopak poukazovala na v minulosti vedené vyšetřování ze strany orgánů činných v trestním řízení, v nichž žádné porušení zákona nebylo shledáno.

Případy romských žen, které se domohly spravedlnosti soudní cestou, považuje vláda za rozhodnutí v individuálních případech, které poukázaly na individuální pochybení při provádění sterilizace. Podle slovenské vlády nejsou  v tomto směru evidovány žádné stížnosti a ženy, které se cítí poškozeny, se mohou obrátit na orgány činné v trestním řízení nebo na soudy. Výbor však ve svých doporučeních odmítl uvedený postoj vlády a žádá od ní, aby převzala odpovědnost za vyšetřování praxe násilných sterilizací romských žen. Od vlády výslovně požaduje, aby k tomuto účelu zřídila nezávislý orgán, který by vyšetřil celý rozsah této praxe v minulosti a zajistil finanční a další náhradu všem poškozeným ženám.

Vyjádření k uvedenému doporučení Výboru OSN Vandy Durbákové, advokátky spolupracující s POĽP, která úspěšně zastupovala několik násilně sterilizovaných romských žen v soudních řízeních: “Velmi mě těší, že Výbor ve svém doporučení tlumočí slovenské vládě to, co dlouhá léta v POĽP prosazujeme. Jsem přesvědčena, že policie a soudy nemusí být vždy tou nejefektivnější cestou, jak zajistit nápravu při podezření ze závažného systémového porušování lidských práv menšin, jako jsou násilné sterilizace romských žen, ke kterým docházelo v bývalém komunistickém Československu a které přetrvávaly po změně režimu na Slovensku. O to více to platí tehdy, pokud policie a místní soudy v tomto směru dlouhá léta selhávaly. Za posledních více než 12 let, kdy tyto případy právně zastupuji, existuje jen jediné rozhodnutí slovenských soudů, které je v souladu s dosaženými rozhodnutími Evropského soudu a které přiznalo přiměřené odškodnění násilně sterilizované romské ženě. Trvalo však neuvěřitelných 10 let, než jsme tohoto rozhodnutí dosáhli, přičemž je to stále jen rozhodnutí soudu prvního stupně. Je iluzorní domnívat se, že v současné situaci se budou poškozené ženy obracet na policii či soudy. Navíc soudy rozhodují o jednotlivých případech, skrze které se nelze podívat na tento problém komplexně a zdokumentovat, jaký byl vlastně celkový charakter a rozsah této praxe.”

“Chci zdůraznit, že výbor nežádá nic výjimečného. Podobným způsobem se s praxí nezákonných sterilizací žen z etnických menšin či zdravotně znevýhodněných osob vyrovnávaly v minulosti i jiné země jako Sˇvédsko, Švýcarsko či Norsko. Ostatně i v Cěské republice se o odškodnění nezákonně sterilizovaných romských žen další roky diskutovalo na vládní úrovni. /…/ Je nejvyšší čas, aby se otázce zabezpečení spravedlnosti pro násilně sterilizované romské ženy začala do důsledků věnovat i slovenská vláda,” uvedla advokátka Vanda Durbáková.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon