romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vychází nová publikace o Evě Davidové "Romové na Slovensku"

Prešov, 30.1.2013 10:52, (ROMEA)
Obal nově vycházející knihy
Obal nově vycházející knihy "Rómovia na slovensku"

Občanské sdružení Jekhetane - Spolu, které již 23 let vydává celoslovenské romské noviny Romano nevo ľil, což v překladu znamená Romský nový list přes neuvěřitelně těžký rok vydalo na sklonku prosince 2012 atraktivní publikaci. Knížku unikátních fotografií významné československé socioložky, etnografky, historičky umění, romistky-spoluzakladatelky romistiky v Čechách a na Slovensku a fotografky Evy Davidové.

Občanské sdružení Jekhetane - Spolu po několikaleté pauze ve své knižní vydavatelské činnosti tak učinilo na poli vydavatelském významný počin. Publikace s názvem "Romové na Slovensku" je černo bílá. Má přes 120 stran. Jsou v ní desítky fotografií z půlstoletí života Romů na Slovensku. Toho půlstoletí, ve kterém již Romové nesměli kočovat, což výrazně ovlivnilo jejich život. Kniha je cenná tím, že poskytuje autentické záběry z konkrétních lokalit a zejména tím, že přináší záběry konkrétních lidí, v konkrétním čase. Právě kvůli tomu má publikace ambici vyplnit prázdné místo v historii romského národa a ještě větší prázdnotu z historie Romů ve slovenských a evropských dějinách.

Výpovědní hodnotu knihy umocňují texty ve slovenském jazyce i v překladu do romského jazyka, což je dalším unikátním přínosem publikace. Knížka pod kterou se redakčně podepsala Daniela Obšasníková vyšla v nákladu 700 kusů. Má vysokou uměleckou a faktickou hodnotu a může být vítaným zdrojem informací pro školství na Slovensku, ale i pro vědu a umění.

Jak v knize Romové na Slovensku zdůraznil Zdeněk Uherek, PhDr, CSc z Etnologického ústavu Akademie věd České republiky "Eva Davidová je osobností a její dokumentaristické práce je jednou z oblastí, které jsou na jejím díle nejcennější. Soustředila se téměř výhradně na dokumentární fotografii Romů av této oblasti dosáhla výsledků, které nemají pouze hodnotu vynikajících dat, ale mají také uměleckou hodnotu. A právě fotografie z oblasti života romských komunit provázejí celé její dílo. Dokumentovala život Romů hlavně na Slovensku a v českém prostředí. 

S fotografováním Romů začala již během studii. Byla první, kdo se pokoušel Romy vizuálně zachycovat a její fotografie z konce 50.let a ze začátku let 60. mají dnes výjimečnou historickou hodnotu. Je na nich zachyceno například olašské kočování, které je z autentických fotografií známé jen velmi málo. Další fotografie Evy Davidové vznikaly, když pracovala v letech 1965 - 1968 v osvětovém ústavu av letech 1968 - 1976 v Ústavu pro filozofii a sociologii ČSAV. Její fotografie i z tohoto období jsou unikátní dokumentací romských řemesel, bydlení a výstavby obydlí, rodinného a společenského života v českém prostředí i na Slovensku. "

Kniha Romové na Slovensku vznikla díky podpoře Úřadu vlády SR z programu Kultura národnostních menšin 2012.
brf, Jekhetane - Spolu (SK)
Přečteno: 891x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Kultura, Knihy, Historie, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo