romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vychází nová publikace o Evě Davidové "Romové na Slovensku"

Prešov, 30.1.2013 10:52, (ROMEA)
Obal nově vycházející knihy
Obal nově vycházející knihy "Rómovia na slovensku"

Občanské sdružení Jekhetane - Spolu, které již 23 let vydává celoslovenské romské noviny Romano nevo ľil, což v překladu znamená Romský nový list přes neuvěřitelně těžký rok vydalo na sklonku prosince 2012 atraktivní publikaci. Knížku unikátních fotografií významné československé socioložky, etnografky, historičky umění, romistky-spoluzakladatelky romistiky v Čechách a na Slovensku a fotografky Evy Davidové.

Občanské sdružení Jekhetane - Spolu po několikaleté pauze ve své knižní vydavatelské činnosti tak učinilo na poli vydavatelském významný počin. Publikace s názvem "Romové na Slovensku" je černo bílá. Má přes 120 stran. Jsou v ní desítky fotografií z půlstoletí života Romů na Slovensku. Toho půlstoletí, ve kterém již Romové nesměli kočovat, což výrazně ovlivnilo jejich život. Kniha je cenná tím, že poskytuje autentické záběry z konkrétních lokalit a zejména tím, že přináší záběry konkrétních lidí, v konkrétním čase. Právě kvůli tomu má publikace ambici vyplnit prázdné místo v historii romského národa a ještě větší prázdnotu z historie Romů ve slovenských a evropských dějinách.

Výpovědní hodnotu knihy umocňují texty ve slovenském jazyce i v překladu do romského jazyka, což je dalším unikátním přínosem publikace. Knížka pod kterou se redakčně podepsala Daniela Obšasníková vyšla v nákladu 700 kusů. Má vysokou uměleckou a faktickou hodnotu a může být vítaným zdrojem informací pro školství na Slovensku, ale i pro vědu a umění.

Jak v knize Romové na Slovensku zdůraznil Zdeněk Uherek, PhDr, CSc z Etnologického ústavu Akademie věd České republiky "Eva Davidová je osobností a její dokumentaristické práce je jednou z oblastí, které jsou na jejím díle nejcennější. Soustředila se téměř výhradně na dokumentární fotografii Romů av této oblasti dosáhla výsledků, které nemají pouze hodnotu vynikajících dat, ale mají také uměleckou hodnotu. A právě fotografie z oblasti života romských komunit provázejí celé její dílo. Dokumentovala život Romů hlavně na Slovensku a v českém prostředí. 

S fotografováním Romů začala již během studii. Byla první, kdo se pokoušel Romy vizuálně zachycovat a její fotografie z konce 50.let a ze začátku let 60. mají dnes výjimečnou historickou hodnotu. Je na nich zachyceno například olašské kočování, které je z autentických fotografií známé jen velmi málo. Další fotografie Evy Davidové vznikaly, když pracovala v letech 1965 - 1968 v osvětovém ústavu av letech 1968 - 1976 v Ústavu pro filozofii a sociologii ČSAV. Její fotografie i z tohoto období jsou unikátní dokumentací romských řemesel, bydlení a výstavby obydlí, rodinného a společenského života v českém prostředí i na Slovensku. "

Kniha Romové na Slovensku vznikla díky podpoře Úřadu vlády SR z programu Kultura národnostních menšin 2012.
brf, Jekhetane - Spolu (SK)
Přečteno: 926x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Kultura, Knihy, Historie, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo