Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Vysoká komisařka OSN vyzvala všechny země: Nepopírejte rasismus, odstraňujte ho!

28. června 2021
Čtení na 2 minuty

Lidé s africkými kořeny jsou podle zprávy Rady pro lidská práva OSN mnohde oběťmi strukturálního rasismu. Stovky let násilí a diskriminace v mnoha zemích vytvořily struktury, v nichž jsou černoši systematicky znevýhodňováni, uvádí se ve dnes zveřejněné zprávě, kterou nechal orgán OSN vypracovat v návaznosti na vraždu Afroameričana George Floyda.

Experti mapovali nerovnosti v přístupu k etnickým skupinám a zejména zkoumali, zda jsou černoši diskriminováni jen na individuální úrovni, nebo také při kontaktu s policií a úřady i prostřednictvím zákonů a nařízení nebo při zaměstnávání. Floyd zemřel v květnu 2020 při zatýkání, když mu policista Derek Chauvin více než devět minut klečel na krku. Minulý týden byl Chavin odsouzen k více než 22 letům vězení za vraždu druhého stupně.

“Současný stav je neudržitelný,” řekla dnes vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. “Vyzývám všechny země, aby už rasismus nepopíraly, ale aby ho odstraňovaly,” vyzvala Bacheletová.

V mnoha zemích jsou podle OSN lidé s africkými kořeny vytlačováni na okraj společnosti sociálně, politicky i ekonomicky. Především v severní a latinské Americe a Evropě podle zprávy žije nepoměrně mnoho lidí v chudobě a mají obtížný přístup ke vzdělání, zdravotním službám, práci, přiměřenému bydlení a čisté vodě.

Stereotypy vznikají částečně už v dětství, když učitelé dětem s africkými kořeny méně důvěřují a navádějí je ke vzdělávání, které jim skýtá méně šancí. Pokud jde o výkony, jsou prý černoši zmiňováni jen v oblastech jako sport, hudba a tanec. Jako ponižující pak zpráva kritizuje amerického exprezidenta Donalda Trumpa za to, že označil účastníky protestů proti rasismu za “nemocné a duševně narušené anarchisty a agitátory”.

V mnoha zemích existují iniciativy usilující o nápravu, ale není jich dostatek, uvádí zpráva OSN. Pochválila však například německou vládu za to, že nedávno uznala za genocidu zvěrstva, která koloniální Německo páchalo na namibijských kmenech Hererů a Namů, a chce oficiálně poprosit o odpuštění.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon