romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Výtvarník Tomáš Rafa pomaloval segregační zdi v Michalovcích, Ostrovanech, Sečovcích a naposledy ve Velké Ide

Velká Ida, Slovensko, 19.8.2013 12:36, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Doufám, že už nebudu malovat na protiromské zdi, tvrdí umělec Tomáš Rafa. V rámci projektu Nový nacionalismus pomaloval segregační stavby v Michalovcích, Ostrovanech, Sečovcích a nejnověji i ve Velké Ide. Samozřejmě, že nejvíce protiromských zdí máme na Slovensku, je to zde současný trend, říká Rafa. Nevylučuje však, že se k malování vrátí. Informoval o tom server Romovia.sme.sk.

Tomáš Rafa je autorem projektu česko-romských vlajek, který v České republice vzbudil rozruch mezi nacionalisty i některými Romy.

"Sportovní zdi"

Výtvarník se problematikou zdí zabývá od roku 2009, kdy se na Slovenku začala rozmáhat jejich výstavba. Fenoménem "sportovních" zdí jsem se začal zabývat, když vznikla první "sportovní" zeď v Michalovcích, říká aktivista. Jako umělec chtěl zareagovat na fakt, že taková stavba vznikla.

Spolu se čtyřmi dobrovolníky v srpnu letošního roku pomalovali 200 metrů dlouhou zeď ve Velké Ide v okrese Košice - okolí. Reakce lidí z osady byla spíše opatrná. Mysleli si, že jde o nějaký projekt obce, vysvětluje. Samospráva podle jeho slov pomalování zdi "akceptovala" a byla "nápomocná".

O bezpečnost akce se starali samotné romské hlídky a místní vajda zase vysvětlil obyvatelům osady, co se u zdi děje.
"Námět romské vlajky vznikl až po zásahu obce. Původně jsem chtěl použít barvy duhy, ale starosta obce (Július Beluscsák) tam nechtěl mít tolik barev. Řekl ať použijeme pouze modrou a zelenou," vzpomíná Rafa.

Do malování se zapojilo během pěti dnů přibližně 100 Romů. Překvapilo ho, že po příchodu do osady zprvu vnímali aktivisty jako cizích, ale poslední den je při odchodu objímali.

Akci přišli podpořit i romští rapeři a aktivisti z českého města Krupka. Na romské kapely Dela Negra a Black Style se přišla podívat i většina obyvatel osady.

"Ve Velké Ide žije 3 tisíce obyvatel, Romů je přibližně polovina, z nich 650 žije v přilehlé osadě. Od silniční komunikace v obci odděluje osadu dlouhá betonová zeď vysoká téměř 3 metry. Postavena byla na začátku roku 2013 a většina obyvatel osady si o zdi myslí, že je ještě více izoluje. Stavění betonových zdí nepřispívá k soužití, ale k dalšímu prohloubení vylučování Romů ze společnosti a předznamenává vznik vážných konfliktů, jak to dnes vidíme u našich sousedů v České republice, "říká Rafa, který ve svém dlouhodobém projektu Nový nacionalismus v srdci Evropy sleduje a dokumentuje projevy extremismu.

Vandalismus v Praze

Aktuální realizace na východě Slovenska přišla paralelně s otevřením Rafovy pražské výstavy "Výběrové řízení na česko - romskou vlajku" v galerii ArtWall,která v Čechách vyvolala velkou diskusi.

Průběh výstavy byl narušen ničením autorových návrhů neznámou osobou a podáním trestního oznámení na něj českou extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti.

Nacionalismus v srdci Evropy

Produkci projektu zastřešilo žilinské občanské sdružení Truc sphérique ve spolupráci se sdruženími Periferní centra a Slam poetry.
Tomáš Rafa se tématu extremismu věnuje nejen na Slovensku ale i v Polsku a České rpeublice. Za projekt Nový nacionalismus v srdci Evropy získal cenu Oskára Čepana 2011 pro mladého umělce. Často se ocitá v centru dění nebo místního konfliktu, cestuje a dělá i další angažované umělecké aktivity, nejčastěji ve veřejném prostoru.

Je absolventem Akademie umění v Banské Bystrici a Akademie krásných umění ve Varšavě. Projekt Sportovní zdi 2013 podpořil Island, Lichtenštejnsko a Norsko prostřednictvím Programu Aktivní občanství a inkluze, který realizuje Nadace Ekopolis ve spolupráci s Nadací pro děti Slovenska a SOCIA - nadace pro sociální změny.

Přečteno: 1298x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Slovensko, Tomáš Rafa, segregace, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo