romea - logo
23. února 2020 (neděle)
svátek má Svatopluk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Výzkum prokázal, že Slováci přistupují k Romům mnohem přísněji než sami k sobě či k Maďarům

9.11.2015 13:34
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Tým slovenských vědců v čele se sociologem Andrejem Findorem z Univerzity Komenského uskutečnil výzkum, v rámci kterého zjišťoval, jak budou respondenti hodnotit stejný přestupek, pokud ho spáchá Rom, Slovák či Maďar. Oproti ostatním skupinám zcela jasně nejpřísněji posuzovali Romy. Informuje o tom server DenníkN.sk.

Účastníci výzkumu si měli přečíst příběh o muži, který pracuje načerno, a jeho rodina přitom pobírá sociální dávky. Následně měli tuto situaci blíže hodnotit a určit, kdo je za ni zodpovědný a proč. V případě romské rodiny to respondenti ve velké míře hodnotili jako chybu v charakteru samotných Romů, u slovenské nebo maďarské rodiny vinu přenášeli na nepříznivé okolnosti, vysokou nezaměstnanost apod.

"Zjistili jsme, že Slováci morálně přísněji posuzují a trestají stejné činy, pokud je vykonali Romové, než když by je spáchali Slováci nebo Maďaři. Tento dvojitý morální stanndard úzce souvisí se stereotypy o Romech, které jsou negativnější než ty o Slovácích a Maďarech," uvedl pro Denník N sociolog Findor.

Vědci tento nepoměr vysvětlují tak, že k lidem, s kterými se sami identifikujeme (např. jsou stejné národnosti/etnika), přistupujeme více shovívavě, zatímco k lidem, kteří "nám" jsou vzdálenější, býváme také mnohem kritičtější a více netolerantní.

Přečteno: 665x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo