romea - logo
19. září 2019 (čtvrtek)
svátek má Zita
Loading
rozšířené vyhledávaní

Výzkum prokázal, že Slováci přistupují k Romům mnohem přísněji než sami k sobě či k Maďarům

9.11.2015 13:34
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Tým slovenských vědců v čele se sociologem Andrejem Findorem z Univerzity Komenského uskutečnil výzkum, v rámci kterého zjišťoval, jak budou respondenti hodnotit stejný přestupek, pokud ho spáchá Rom, Slovák či Maďar. Oproti ostatním skupinám zcela jasně nejpřísněji posuzovali Romy. Informuje o tom server DenníkN.sk.

Účastníci výzkumu si měli přečíst příběh o muži, který pracuje načerno, a jeho rodina přitom pobírá sociální dávky. Následně měli tuto situaci blíže hodnotit a určit, kdo je za ni zodpovědný a proč. V případě romské rodiny to respondenti ve velké míře hodnotili jako chybu v charakteru samotných Romů, u slovenské nebo maďarské rodiny vinu přenášeli na nepříznivé okolnosti, vysokou nezaměstnanost apod.

"Zjistili jsme, že Slováci morálně přísněji posuzují a trestají stejné činy, pokud je vykonali Romové, než když by je spáchali Slováci nebo Maďaři. Tento dvojitý morální stanndard úzce souvisí se stereotypy o Romech, které jsou negativnější než ty o Slovácích a Maďarech," uvedl pro Denník N sociolog Findor.

Vědci tento nepoměr vysvětlují tak, že k lidem, s kterými se sami identifikujeme (např. jsou stejné národnosti/etnika), přistupujeme více shovívavě, zatímco k lidem, kteří "nám" jsou vzdálenější, býváme také mnohem kritičtější a více netolerantní.

Přečteno: 663x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo