romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vzdělávání romských dětí během krizového stavu v Bulharsku pokračuje díky práci pedagogických asistentů

20.4.2020 12:34
Pedagogičtí pracovníci zajišťují výuku žáků v době omezení kvůli nákaze COVID - 19 (FOTO: Roma Civil Monitor)
Pedagogičtí pracovníci zajišťují výuku žáků v době omezení kvůli nákaze COVID - 19 (FOTO: Roma Civil Monitor)

Pandemie koronaviru dramaticky změnila běh našich životů, nicméně i v těchto nestandardních podmínkách je nutné zajistit kontinuitu vzdělávání romských dětí. Uzavření škol si vynutilo radikální změny v organizaci a metodách výuky. Vzdělávání nyní probíhá především formou vzdálené výuky online, což vyžaduje tvorbu digitálního obsahu, s kterou řada pedagogů nemá žádné zkušenosti. 

Nicméně, jelikož spoustu romských dětí nemá přístup k internetu nebo nemají počítač, do terénu byli nasazeni pedagogičtí asistenti, kteří se snaží dětem přístup k online výuce zajistit nebo jim nosí učební materiály v papírové formě. Tito lidé, stejně jako další profesionálové přicházející do kontaktu s lidmi, denně riskují svůj život. 

Některé školy vybavily asistenty ochrannými prostředky, ale mnohé nikoliv. V některých městech masky nejsou dostupné a asistenti se musí spoléhat na vlastní zdroje. Navzdory těmto nedostatkům, žádný z asistentů nepřestal vykonávat svou práci. 

Je tedy na místě vyjádřit uznání i této skupině pracovníků. Tito asistenti totiž často plní i funkci sociálních pracovníků a mediátorů mezi komunitou a úřady. Nejen že pomáhají rodinám řešit problémy v souvislosti s karanténou a nabádají k dodržování karanténních opatření, asistenti mají čerstvé informace z terénu a vedou evidenci o lidech, kteří se vrátili ze zahraničí. Tím také přispívají k tomu, aby se počet nakažených nezvyšoval. 

Těžké časy nás nutí uvědomit si, co je v životě důležité a za co můžeme být vděční. Proto nezapomeňme děkovat a vyjádřit podporu pracovníkům všech profesí, kteří denně zajišťují kontinuitu našich životů a podílí se na řešení problémů spojených s krizí.

Článek je volným překladem příspěvku Denitsy Ivanovy z Amalipe Centra pro interetnický dialog a toleranci, jež je členem platformy Roma Civil Monitor.
 

Přečteno: 364x
 

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Bulharsko, Tanec, škola, pedagogičtí pracovníciHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo