romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vzdělávání romských dětí během krizového stavu v Bulharsku pokračuje díky práci pedagogických asistentů

20.4.2020 12:34
Pedagogičtí pracovníci zajišťují výuku žáků v době omezení kvůli nákaze COVID - 19 (FOTO: Roma Civil Monitor)
Pedagogičtí pracovníci zajišťují výuku žáků v době omezení kvůli nákaze COVID - 19 (FOTO: Roma Civil Monitor)

Pandemie koronaviru dramaticky změnila běh našich životů, nicméně i v těchto nestandardních podmínkách je nutné zajistit kontinuitu vzdělávání romských dětí. Uzavření škol si vynutilo radikální změny v organizaci a metodách výuky. Vzdělávání nyní probíhá především formou vzdálené výuky online, což vyžaduje tvorbu digitálního obsahu, s kterou řada pedagogů nemá žádné zkušenosti. 

Nicméně, jelikož spoustu romských dětí nemá přístup k internetu nebo nemají počítač, do terénu byli nasazeni pedagogičtí asistenti, kteří se snaží dětem přístup k online výuce zajistit nebo jim nosí učební materiály v papírové formě. Tito lidé, stejně jako další profesionálové přicházející do kontaktu s lidmi, denně riskují svůj život. 

Některé školy vybavily asistenty ochrannými prostředky, ale mnohé nikoliv. V některých městech masky nejsou dostupné a asistenti se musí spoléhat na vlastní zdroje. Navzdory těmto nedostatkům, žádný z asistentů nepřestal vykonávat svou práci. 

Je tedy na místě vyjádřit uznání i této skupině pracovníků. Tito asistenti totiž často plní i funkci sociálních pracovníků a mediátorů mezi komunitou a úřady. Nejen že pomáhají rodinám řešit problémy v souvislosti s karanténou a nabádají k dodržování karanténních opatření, asistenti mají čerstvé informace z terénu a vedou evidenci o lidech, kteří se vrátili ze zahraničí. Tím také přispívají k tomu, aby se počet nakažených nezvyšoval. 

Těžké časy nás nutí uvědomit si, co je v životě důležité a za co můžeme být vděční. Proto nezapomeňme děkovat a vyjádřit podporu pracovníkům všech profesí, kteří denně zajišťují kontinuitu našich životů a podílí se na řešení problémů spojených s krizí.

Článek je volným překladem příspěvku Denitsy Ivanovy z Amalipe Centra pro interetnický dialog a toleranci, jež je členem platformy Roma Civil Monitor.
 

Přečteno: 368x
 

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Bulharsko, Tanec, škola, pedagogičtí pracovníciHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo