romea - logo
28. října 2021 (čtvrtek)
svátek má Státní svátek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vzdělávání romských dětí během krizového stavu v Bulharsku pokračuje díky práci pedagogických asistentů

20.4.2020 12:34
Pedagogičtí pracovníci zajišťují výuku žáků v době omezení kvůli nákaze COVID - 19 (FOTO: Roma Civil Monitor)
Pedagogičtí pracovníci zajišťují výuku žáků v době omezení kvůli nákaze COVID - 19 (FOTO: Roma Civil Monitor)

Pandemie koronaviru dramaticky změnila běh našich životů, nicméně i v těchto nestandardních podmínkách je nutné zajistit kontinuitu vzdělávání romských dětí. Uzavření škol si vynutilo radikální změny v organizaci a metodách výuky. Vzdělávání nyní probíhá především formou vzdálené výuky online, což vyžaduje tvorbu digitálního obsahu, s kterou řada pedagogů nemá žádné zkušenosti. 

Nicméně, jelikož spoustu romských dětí nemá přístup k internetu nebo nemají počítač, do terénu byli nasazeni pedagogičtí asistenti, kteří se snaží dětem přístup k online výuce zajistit nebo jim nosí učební materiály v papírové formě. Tito lidé, stejně jako další profesionálové přicházející do kontaktu s lidmi, denně riskují svůj život. 

Některé školy vybavily asistenty ochrannými prostředky, ale mnohé nikoliv. V některých městech masky nejsou dostupné a asistenti se musí spoléhat na vlastní zdroje. Navzdory těmto nedostatkům, žádný z asistentů nepřestal vykonávat svou práci. 

Je tedy na místě vyjádřit uznání i této skupině pracovníků. Tito asistenti totiž často plní i funkci sociálních pracovníků a mediátorů mezi komunitou a úřady. Nejen že pomáhají rodinám řešit problémy v souvislosti s karanténou a nabádají k dodržování karanténních opatření, asistenti mají čerstvé informace z terénu a vedou evidenci o lidech, kteří se vrátili ze zahraničí. Tím také přispívají k tomu, aby se počet nakažených nezvyšoval. 

Těžké časy nás nutí uvědomit si, co je v životě důležité a za co můžeme být vděční. Proto nezapomeňme děkovat a vyjádřit podporu pracovníkům všech profesí, kteří denně zajišťují kontinuitu našich životů a podílí se na řešení problémů spojených s krizí.

Článek je volným překladem příspěvku Denitsy Ivanovy z Amalipe Centra pro interetnický dialog a toleranci, jež je členem platformy Roma Civil Monitor.
 

Přečteno: 412x
 

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Bulharsko, Tanec, škola, pedagogičtí pracovníciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo