romea - logo
21. dubna 2021 (středa)
svátek má Alexandra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vzkaz OSN Francii a Bulharsku: Přestaňte vyhánět Romy

11.9.2015 22:37
Zajd Raad Husajn
Zajd Raad Husajn

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn dnes vyzval Francii a Bulharsko, aby přestaly násilně vyklízet romské tábory. Francouzské úřady podle něj z této praxe zjevně učinily od roku 2012 svou "systematickou politiku".

Husajn podle agentury AP poukázal na vyhnání více než 150 obyvatel romského tábořiště na pařížském předměstí La Courneuve z minulého měsíce. Vystěhovaní žijí ve stanech a jsou odkázáni na lidskoprávních aktivistů, kteří  se snaží zajistit, aby děti navštěvovaly školy, navzdory neochotě úřadů k jejich registraci. "Z hlediska práv dítěte je to velmi znepokojující," uvedl vysoký komisař..

Ve svém dnešním prohlášení vysoký komisař rovněž uvedl, že bulharské úřady tento týden vystěhovaly 41 lidí, většinou dětí, z jejich obydlí ve městě Gurmen. "Apeluji na Bulharsko, aby zastavilo násilná stěhování, které jsou pro postiženou komunitu zničující," prohlásil Zajd Raad Husajn, podle kterého by měli země respektovat doporučení  lidských práv a nikdo by neměl být bez domova.

AP připomíná, že úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva v posledních letech opakovaně pranýřoval vystěhovávání Romů v evropských zemích, jako jsou Česká republika, Albánie, Řecko, Maďarsko, Itálie, Rumunsko, Rusko, Srbsko, Turecko a Británie.

Jako pozitivní zmínil Zajd Raad Husajn zastavení vystěhování v srbském městě Grmec. "Tento vývoj vítám," řekl vysoký komisař. "Apeluji na ostatní státy, aby postupovaly obdobně," uvedl Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.

Přečteno: 1085x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Bulharsko, EU, Vystěhování, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo