romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vzkaz OSN Francii a Bulharsku: Přestaňte vyhánět Romy

11.9.2015 22:37
Zajd Raad Husajn
Zajd Raad Husajn

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn dnes vyzval Francii a Bulharsko, aby přestaly násilně vyklízet romské tábory. Francouzské úřady podle něj z této praxe zjevně učinily od roku 2012 svou "systematickou politiku".

Husajn podle agentury AP poukázal na vyhnání více než 150 obyvatel romského tábořiště na pařížském předměstí La Courneuve z minulého měsíce. Vystěhovaní žijí ve stanech a jsou odkázáni na lidskoprávních aktivistů, kteří  se snaží zajistit, aby děti navštěvovaly školy, navzdory neochotě úřadů k jejich registraci. "Z hlediska práv dítěte je to velmi znepokojující," uvedl vysoký komisař..

Ve svém dnešním prohlášení vysoký komisař rovněž uvedl, že bulharské úřady tento týden vystěhovaly 41 lidí, většinou dětí, z jejich obydlí ve městě Gurmen. "Apeluji na Bulharsko, aby zastavilo násilná stěhování, které jsou pro postiženou komunitu zničující," prohlásil Zajd Raad Husajn, podle kterého by měli země respektovat doporučení  lidských práv a nikdo by neměl být bez domova.

AP připomíná, že úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva v posledních letech opakovaně pranýřoval vystěhovávání Romů v evropských zemích, jako jsou Česká republika, Albánie, Řecko, Maďarsko, Itálie, Rumunsko, Rusko, Srbsko, Turecko a Británie.

Jako pozitivní zmínil Zajd Raad Husajn zastavení vystěhování v srbském městě Grmec. "Tento vývoj vítám," řekl vysoký komisař. "Apeluji na ostatní státy, aby postupovaly obdobně," uvedl Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.

Přečteno: 1052x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Bulharsko, EU, Vystěhování, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo