romea - logo
26. června 2019 (středa)
svátek má Adriana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vznikla petice za romskou vlajku mezi oficiálními emoji symboly používanými na internetu

3.4.2019 12:23
Romská vlajka (FOTO: Velvyslanectví USA)
Romská vlajka (FOTO: Velvyslanectví USA)

European Roma Rights Centre inicioval petici adresovanou Unicode konsorciu, které spravuje tzv. unicode standart dnes již celosvětově sdílený a používaný všemi sociálními sítěmi. Unicode konsorcium vydalo 14. března 2019 aktualizovaný v pořadí již 12. seznam emoji symbolů, na kterém přibylo na 50 nových emoji, mimo jiné i lenochod, plaměňák, kostka ledu nebo wafle. Romská vlajka ale na seznamu stále chybí, což se nyní ERRC snaží peticí změnit.

Novou emoji nemůže vytvořit svévolně jen tak někdo. Aby mohla být používána a sdílená napříč programy a sociálními sítěmi, musí jí Unicode konsorcium přidělit vlastní kód. Takový kód má každý tzv. smajlík, které dnes již běžně používáme. Např. kód klasického usmívajícího se žlutého obličeje je 1F642. Romská vlajka na svůj vlastní jedinečný kód ale stále čeká.

Unicode Consortium je nevýdělečná organizace sídlící v Kalifornii, založená v roce 1991 pro vývoj, rozšiřování a podporu používání tzv. Unicode Standardu. Ten za pomoci univerzálních kódů specifikuje reprezentaci textu v moderních softwarových produktech a standardech. Členy konsorcia jsou veškeré významné korporace a organizace z počítačového průmyslu a z informačních technologií jako jsou Adobe Systems, Apple, Microsoft, Google, IBM a další.

Podle webové stránky konsorcia je celé financováno pouze členskými poplatky, přičemž členství v Unicode konsorciu je otevřené pro organizace a jednotlivce kdekoli na světě, kteří podporují Unicode Standard a přejí si pomáhat při jeho rozšiřování a implementaci.

„Petici jsem podepsala, protože vnímám za velice důležité promítnutí romské identity nebo řekněme naší národní hrdosti i do on-line světa. Elektronická komunikace je nedílnou součástí našich životů, stejně tak jako naše vlajka je součástí naší identity, našeho romství. Je proto pro mě velice důležité, aby toto uznání přešlo i na naše obrazovky, do našich zpráv a celkově do on-line světa, ve kterém nyní trávíme hodně času,“ uvedla pro Romea.cz Gabriela Hrabaňová, ředitelka organizace ERGO Network a jedna ze signatářek petice.

Petici za romskou vlajku můžete podepsat zde: #RomaniFlagEmoji!

Přečteno: 550x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociální sítě, Romové, ERRC, PeticeHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo