romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vznikla petice za romskou vlajku mezi oficiálními emoji symboly používanými na internetu

3.4.2019 12:23
Romská vlajka (FOTO: Velvyslanectví USA)
Romská vlajka (FOTO: Velvyslanectví USA)

European Roma Rights Centre inicioval petici adresovanou Unicode konsorciu, které spravuje tzv. unicode standart dnes již celosvětově sdílený a používaný všemi sociálními sítěmi. Unicode konsorcium vydalo 14. března 2019 aktualizovaný v pořadí již 12. seznam emoji symbolů, na kterém přibylo na 50 nových emoji, mimo jiné i lenochod, plaměňák, kostka ledu nebo wafle. Romská vlajka ale na seznamu stále chybí, což se nyní ERRC snaží peticí změnit.

Novou emoji nemůže vytvořit svévolně jen tak někdo. Aby mohla být používána a sdílená napříč programy a sociálními sítěmi, musí jí Unicode konsorcium přidělit vlastní kód. Takový kód má každý tzv. smajlík, které dnes již běžně používáme. Např. kód klasického usmívajícího se žlutého obličeje je 1F642. Romská vlajka na svůj vlastní jedinečný kód ale stále čeká.

Unicode Consortium je nevýdělečná organizace sídlící v Kalifornii, založená v roce 1991 pro vývoj, rozšiřování a podporu používání tzv. Unicode Standardu. Ten za pomoci univerzálních kódů specifikuje reprezentaci textu v moderních softwarových produktech a standardech. Členy konsorcia jsou veškeré významné korporace a organizace z počítačového průmyslu a z informačních technologií jako jsou Adobe Systems, Apple, Microsoft, Google, IBM a další.

Podle webové stránky konsorcia je celé financováno pouze členskými poplatky, přičemž členství v Unicode konsorciu je otevřené pro organizace a jednotlivce kdekoli na světě, kteří podporují Unicode Standard a přejí si pomáhat při jeho rozšiřování a implementaci.

„Petici jsem podepsala, protože vnímám za velice důležité promítnutí romské identity nebo řekněme naší národní hrdosti i do on-line světa. Elektronická komunikace je nedílnou součástí našich životů, stejně tak jako naše vlajka je součástí naší identity, našeho romství. Je proto pro mě velice důležité, aby toto uznání přešlo i na naše obrazovky, do našich zpráv a celkově do on-line světa, ve kterém nyní trávíme hodně času,“ uvedla pro Romea.cz Gabriela Hrabaňová, ředitelka organizace ERGO Network a jedna ze signatářek petice.

Petici za romskou vlajku můžete podepsat zde: #RomaniFlagEmoji!

Přečteno: 736x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociální sítě, Romové, ERRC, PeticeHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo