romea - logo
23. srpna 2019 (pátek)
svátek má Sandra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vznikla petice za romskou vlajku mezi oficiálními emoji symboly používanými na internetu

3.4.2019 12:23
Romská vlajka (FOTO: Velvyslanectví USA)
Romská vlajka (FOTO: Velvyslanectví USA)

European Roma Rights Centre inicioval petici adresovanou Unicode konsorciu, které spravuje tzv. unicode standart dnes již celosvětově sdílený a používaný všemi sociálními sítěmi. Unicode konsorcium vydalo 14. března 2019 aktualizovaný v pořadí již 12. seznam emoji symbolů, na kterém přibylo na 50 nových emoji, mimo jiné i lenochod, plaměňák, kostka ledu nebo wafle. Romská vlajka ale na seznamu stále chybí, což se nyní ERRC snaží peticí změnit.

Novou emoji nemůže vytvořit svévolně jen tak někdo. Aby mohla být používána a sdílená napříč programy a sociálními sítěmi, musí jí Unicode konsorcium přidělit vlastní kód. Takový kód má každý tzv. smajlík, které dnes již běžně používáme. Např. kód klasického usmívajícího se žlutého obličeje je 1F642. Romská vlajka na svůj vlastní jedinečný kód ale stále čeká.

Unicode Consortium je nevýdělečná organizace sídlící v Kalifornii, založená v roce 1991 pro vývoj, rozšiřování a podporu používání tzv. Unicode Standardu. Ten za pomoci univerzálních kódů specifikuje reprezentaci textu v moderních softwarových produktech a standardech. Členy konsorcia jsou veškeré významné korporace a organizace z počítačového průmyslu a z informačních technologií jako jsou Adobe Systems, Apple, Microsoft, Google, IBM a další.

Podle webové stránky konsorcia je celé financováno pouze členskými poplatky, přičemž členství v Unicode konsorciu je otevřené pro organizace a jednotlivce kdekoli na světě, kteří podporují Unicode Standard a přejí si pomáhat při jeho rozšiřování a implementaci.

„Petici jsem podepsala, protože vnímám za velice důležité promítnutí romské identity nebo řekněme naší národní hrdosti i do on-line světa. Elektronická komunikace je nedílnou součástí našich životů, stejně tak jako naše vlajka je součástí naší identity, našeho romství. Je proto pro mě velice důležité, aby toto uznání přešlo i na naše obrazovky, do našich zpráv a celkově do on-line světa, ve kterém nyní trávíme hodně času,“ uvedla pro Romea.cz Gabriela Hrabaňová, ředitelka organizace ERGO Network a jedna ze signatářek petice.

Petici za romskou vlajku můžete podepsat zde: #RomaniFlagEmoji!

Přečteno: 576x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociální sítě, Romové, ERRC, PeticeHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo