romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vznikla petice za romskou vlajku mezi oficiálními emoji symboly používanými na internetu

3.4.2019 12:23
Romská vlajka.
Romská vlajka.

European Roma Rights Centre inicioval petici adresovanou Unicode konsorciu, které spravuje tzv. unicode standart dnes již celosvětově sdílený a používaný všemi sociálními sítěmi. Unicode konsorcium vydalo 14. března 2019 aktualizovaný v pořadí již 12. seznam emoji symbolů, na kterém přibylo na 50 nových emoji, mimo jiné i lenochod, plaměňák, kostka ledu nebo wafle. Romská vlajka ale na seznamu stále chybí, což se nyní ERRC snaží peticí změnit.

Novou emoji nemůže vytvořit svévolně jen tak někdo. Aby mohla být používána a sdílená napříč programy a sociálními sítěmi, musí jí Unicode konsorcium přidělit vlastní kód. Takový kód má každý tzv. smajlík, které dnes již běžně používáme. Např. kód klasického usmívajícího se žlutého obličeje je 1F642. Romská vlajka na svůj vlastní jedinečný kód ale stále čeká.

Unicode Consortium je nevýdělečná organizace sídlící v Kalifornii, založená v roce 1991 pro vývoj, rozšiřování a podporu používání tzv. Unicode Standardu. Ten za pomoci univerzálních kódů specifikuje reprezentaci textu v moderních softwarových produktech a standardech. Členy konsorcia jsou veškeré významné korporace a organizace z počítačového průmyslu a z informačních technologií jako jsou Adobe Systems, Apple, Microsoft, Google, IBM a další.

Podle webové stránky konsorcia je celé financováno pouze členskými poplatky, přičemž členství v Unicode konsorciu je otevřené pro organizace a jednotlivce kdekoli na světě, kteří podporují Unicode Standard a přejí si pomáhat při jeho rozšiřování a implementaci.

„Petici jsem podepsala, protože vnímám za velice důležité promítnutí romské identity nebo řekněme naší národní hrdosti i do on-line světa. Elektronická komunikace je nedílnou součástí našich životů, stejně tak jako naše vlajka je součástí naší identity, našeho romství. Je proto pro mě velice důležité, aby toto uznání přešlo i na naše obrazovky, do našich zpráv a celkově do on-line světa, ve kterém nyní trávíme hodně času,“ uvedla pro Romea.cz Gabriela Hrabaňová, ředitelka organizace ERGO Network a jedna ze signatářek petice.

Petici za romskou vlajku můžete podepsat zde: #RomaniFlagEmoji!

Přečteno: 1010x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociální sítě, Romové, ERRC, PeticeHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo