romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Xenofob a antisemita chystal teroristický útok v Polsku. Inspiroval ho Breivik

Varšava, 20.11.2012 18:10, (ROMEA)
Polská policie zmařila připravovaný bombový útok na vrcholné představitele země, atentátník byl zadržen v Krakově na jihu země. (FOTO: ABW)
Polská policie zmařila připravovaný bombový útok na vrcholné představitele země, atentátník byl zadržen v Krakově na jihu země. (FOTO: ABW)

Polská policie zmařila připravovaný bombový útok na vrcholné představitele země, atentátník byl zadržen v Krakově na jihu země. Oznámila to krakovská prokuratura. Zadržený nejdříve obvinění odmítl, později začal s úřady spolupracovat. Policie u něj nalezla výbušniny, zbraně i munici, k chystanému útoku verboval spolupracovníky.

Muž chtěl odpálit silnou nálož před budovou parlamentu v době, kdy by se zasedání účastnili premiér Donald Tusk a prezident Bronislaw Komorowski. Oba o případu několik dní věděli.

"Podezřelý nepatří k žádné politické skupině nebo straně. Tvrdí, že jednal na základě nacionalistických, antisemitských a xenofobních motivů," prohlásil prokurátor Piotr Krasoń. Pokud soud jeho vinu uzná, hrozí mu podle AP až pět let vězení.

Šéf krakovské prokuratury Artur Wrona na mimořádné tiskové konferenci polské kontrarozvědky označil hrozbu za skutečnou. Útočník prý provedl testovací exploze, na samotný atentát pak připravoval čtyři tuny výbušnin.

Policie u muže našla zbraně, zhruba 1000 kusů munice, odbornou pyrotechnickou literaturu, zahraniční i polské registrační značky na automobily, vojenské oblečení, kevlarovou neprůstřelnou vestu, rozbušky a výbušniny jako hexogen, pentrit, TNT a střelný prach. Nalezen byl také plán parlamentu. K výbušninám měl přístup jako vědecký pracovník na zemědělské univerzitě v Krakově. Právě ve škole, kde podle všeho učil chemii, přechovával nejvíce materiálu.

Muže sledovala policie od konce roku 2011, letos 9. listopadu ho pak zadržela. Ve vazbě skončili kvůli nepovolenému držení zbraní také dva lidé, kteří s ním spolupracovali, další dva policie vyslechla. Vyšetřování Wrona označil za velmi dynamické a nevyloučil další zatýkání.

Někteří rekruti podle neoficiálních informací spolupracovali s kontrarozvědkou a zřejmě jeden z nich byl jejím agentem. Podle zjištění TVN24 atentátník jako jednu z možností zvažoval prorazit bránu parlamentu a proniknout co nejblíže k zasedacímu sálu, v takovém případě prý nevylučoval sebevražednou misi.

Polská média uvádějí, že se inspiroval norským masovým vrahem Andersem Behringem Breivikem, který loni v srpnu v Oslu a na ostrově Utöya zabil 77 lidí, a bombovým atentátem na americké federální úřady v Oklahoma City v roce 1995. Při mohutné explozi tehdy zahynulo 168 lidí, dalších 700 bylo zraněno.

Polsko podle serveru agentury Bloomberg nemá v moderní historii žádnou zkušenost s podobnou formou násilí. Společnost je prý hluboce rozdělena mezi příznivce liberálních hodnot a ty, kteří tvrdí, že Polsko upouští od svých katolický kořenů a podléhá zahraničnímu vlivu.

Přečteno: 854x
 

Kam dál:

Štítky:  

Polsko, EU, Terorismus, Extremismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo