romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Z 200 lidí umístili kvůli onemocnění COVID-19 do karantény pouze devět romských hudebníků

23.3.2020 12:20
Z konvoje o 200 lidech bylo vzato kvůli onemocnění COVID-19 do karantény pouze devět romských hudebníků (FOTO: www.errc.com)
Z konvoje o 200 lidech bylo vzato kvůli onemocnění COVID-19 do karantény pouze devět romských hudebníků (FOTO: www.errc.com)

Z konvoje o 200 lidech, který byl zastaven na hranicích Makedonie, bylo vzato kvůli onemocnění COVID-19 do karantény pouze devět romských hudebníků. Šlo o jednu z prvních skupin lidí, která se po zavedení bezpečnostních opatření vracela domů. Jediní z konvoje, kteří byli zadrženi, a to i přesto, že nevykazovali příznaky onemocnění COVID-19, a i když podepsali prohlášení, kde souhlasili s povinnou izolací doma, bylo devět Romů. Informovalo o tom Evropské středisko pro práva Romů (ERRC).

Makedonský ministr zdravotnictví Venko Filipce oznámil 17. března, že celá skupina 200 lidí přicházejících na hraniční přechod Deve Bair bude umístěna do karantény, protože cestovali z Rakouska a Itálie, které jsou v probíhající pandemii považovány za středně a vysoce rizikové země. Oznámil, že "všichni budou umístěni do skupinové karantény v budově Prepelistské armády v Krivolaku, kde bude lékařský tým provádět kontroly, bude jim zajištěna strava a vše, co je potřeba."

Podobné vyjádření zveřejnila na své oficiální stránce na Facebooku i ministryně obrany Radmila Shekerinska.

Později se ukázalo, že z 200 lidí, byla převezena na Prepeliste pouze skupina devíti romských hudebníků z Orkestar Veseli Momci, kteří cestovali ze Salzburku do své vlasti. Skupina izolovaných Romů pak zveřejnila video na sociálních sítích, kde ukazují, že jsou opravdu jediní v této karanténě a ve velmi špatných hygienických podmínkách. 

"Chceme být pouze otestováni, a pokud to bude potřeba, zůstaneme izolováni v domácí karanténě, nejen 14, ale i 30 dní. Tady jsou hrozné podmínky. Celý svět hovoří o hygieně, ale tady ji není možné udržovat. Lhali nám, že tu bude umístěna celá skupina 200 lidí, jsme tu jen my, nás devět, všichni Romové," řekli romští hudebníci ve videu. 

Evropské středisko pro práva Romů (ERRC) zjistilo, že těchto devět romských mužů, kteří byli po zveřejněni videa převezeni na místo v Demir Kapija, mělo testy na virus COVID-19 negativní. O výsledcích je nikdo osobně neinformoval, dozvěděli se je prostřednictvím veřejného oznámení starosty Demir Kapije na jeho facebookovém profilu.

ERRC bude případ nadále sledovat.

Přečteno: 1171x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Makedonie, Rasismus, Anticiganismus, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo