romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Z 200 lidí umístili kvůli onemocnění COVID-19 do karantény pouze devět romských hudebníků

23.3.2020 12:20
Z konvoje o 200 lidech bylo vzato kvůli onemocnění COVID-19 do karantény pouze devět romských hudebníků (FOTO: www.errc.com)
Z konvoje o 200 lidech bylo vzato kvůli onemocnění COVID-19 do karantény pouze devět romských hudebníků (FOTO: www.errc.com)

Z konvoje o 200 lidech, který byl zastaven na hranicích Makedonie, bylo vzato kvůli onemocnění COVID-19 do karantény pouze devět romských hudebníků. Šlo o jednu z prvních skupin lidí, která se po zavedení bezpečnostních opatření vracela domů. Jediní z konvoje, kteří byli zadrženi, a to i přesto, že nevykazovali příznaky onemocnění COVID-19, a i když podepsali prohlášení, kde souhlasili s povinnou izolací doma, bylo devět Romů. Informovalo o tom Evropské středisko pro práva Romů (ERRC).

Makedonský ministr zdravotnictví Venko Filipce oznámil 17. března, že celá skupina 200 lidí přicházejících na hraniční přechod Deve Bair bude umístěna do karantény, protože cestovali z Rakouska a Itálie, které jsou v probíhající pandemii považovány za středně a vysoce rizikové země. Oznámil, že "všichni budou umístěni do skupinové karantény v budově Prepelistské armády v Krivolaku, kde bude lékařský tým provádět kontroly, bude jim zajištěna strava a vše, co je potřeba."

Podobné vyjádření zveřejnila na své oficiální stránce na Facebooku i ministryně obrany Radmila Shekerinska.

Později se ukázalo, že z 200 lidí, byla převezena na Prepeliste pouze skupina devíti romských hudebníků z Orkestar Veseli Momci, kteří cestovali ze Salzburku do své vlasti. Skupina izolovaných Romů pak zveřejnila video na sociálních sítích, kde ukazují, že jsou opravdu jediní v této karanténě a ve velmi špatných hygienických podmínkách. 

"Chceme být pouze otestováni, a pokud to bude potřeba, zůstaneme izolováni v domácí karanténě, nejen 14, ale i 30 dní. Tady jsou hrozné podmínky. Celý svět hovoří o hygieně, ale tady ji není možné udržovat. Lhali nám, že tu bude umístěna celá skupina 200 lidí, jsme tu jen my, nás devět, všichni Romové," řekli romští hudebníci ve videu. 

Evropské středisko pro práva Romů (ERRC) zjistilo, že těchto devět romských mužů, kteří byli po zveřejněni videa převezeni na místo v Demir Kapija, mělo testy na virus COVID-19 negativní. O výsledcích je nikdo osobně neinformoval, dozvěděli se je prostřednictvím veřejného oznámení starosty Demir Kapije na jeho facebookovém profilu.

ERRC bude případ nadále sledovat.

Přečteno: 1259x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Makedonie, Rasismus, Anticiganismus, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo