romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Z 200 lidí umístili kvůli onemocnění COVID-19 do karantény pouze devět romských hudebníků

23.3.2020 12:20
Z konvoje o 200 lidech bylo vzato kvůli onemocnění COVID-19 do karantény pouze devět romských hudebníků (FOTO: www.errc.com)
Z konvoje o 200 lidech bylo vzato kvůli onemocnění COVID-19 do karantény pouze devět romských hudebníků (FOTO: www.errc.com)

Z konvoje o 200 lidech, který byl zastaven na hranicích Makedonie, bylo vzato kvůli onemocnění COVID-19 do karantény pouze devět romských hudebníků. Šlo o jednu z prvních skupin lidí, která se po zavedení bezpečnostních opatření vracela domů. Jediní z konvoje, kteří byli zadrženi, a to i přesto, že nevykazovali příznaky onemocnění COVID-19, a i když podepsali prohlášení, kde souhlasili s povinnou izolací doma, bylo devět Romů. Informovalo o tom Evropské středisko pro práva Romů (ERRC).

Makedonský ministr zdravotnictví Venko Filipce oznámil 17. března, že celá skupina 200 lidí přicházejících na hraniční přechod Deve Bair bude umístěna do karantény, protože cestovali z Rakouska a Itálie, které jsou v probíhající pandemii považovány za středně a vysoce rizikové země. Oznámil, že "všichni budou umístěni do skupinové karantény v budově Prepelistské armády v Krivolaku, kde bude lékařský tým provádět kontroly, bude jim zajištěna strava a vše, co je potřeba."

Podobné vyjádření zveřejnila na své oficiální stránce na Facebooku i ministryně obrany Radmila Shekerinska.

Později se ukázalo, že z 200 lidí, byla převezena na Prepeliste pouze skupina devíti romských hudebníků z Orkestar Veseli Momci, kteří cestovali ze Salzburku do své vlasti. Skupina izolovaných Romů pak zveřejnila video na sociálních sítích, kde ukazují, že jsou opravdu jediní v této karanténě a ve velmi špatných hygienických podmínkách. 

"Chceme být pouze otestováni, a pokud to bude potřeba, zůstaneme izolováni v domácí karanténě, nejen 14, ale i 30 dní. Tady jsou hrozné podmínky. Celý svět hovoří o hygieně, ale tady ji není možné udržovat. Lhali nám, že tu bude umístěna celá skupina 200 lidí, jsme tu jen my, nás devět, všichni Romové," řekli romští hudebníci ve videu. 

Evropské středisko pro práva Romů (ERRC) zjistilo, že těchto devět romských mužů, kteří byli po zveřejněni videa převezeni na místo v Demir Kapija, mělo testy na virus COVID-19 negativní. O výsledcích je nikdo osobně neinformoval, dozvěděli se je prostřednictvím veřejného oznámení starosty Demir Kapije na jeho facebookovém profilu.

ERRC bude případ nadále sledovat.

Přečteno: 1038x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Makedonie, Rasismus, Anticiganismus, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo