romea - logo
5. července 2020 (neděle)
svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Z 200 lidí umístili kvůli onemocnění COVID-19 do karantény pouze devět romských hudebníků

23.3.2020 12:20
Z konvoje o 200 lidech bylo vzato kvůli onemocnění COVID-19 do karantény pouze devět romských hudebníků (FOTO: www.errc.com)
Z konvoje o 200 lidech bylo vzato kvůli onemocnění COVID-19 do karantény pouze devět romských hudebníků (FOTO: www.errc.com)

Z konvoje o 200 lidech, který byl zastaven na hranicích Makedonie, bylo vzato kvůli onemocnění COVID-19 do karantény pouze devět romských hudebníků. Šlo o jednu z prvních skupin lidí, která se po zavedení bezpečnostních opatření vracela domů. Jediní z konvoje, kteří byli zadrženi, a to i přesto, že nevykazovali příznaky onemocnění COVID-19, a i když podepsali prohlášení, kde souhlasili s povinnou izolací doma, bylo devět Romů. Informovalo o tom Evropské středisko pro práva Romů (ERRC).

Makedonský ministr zdravotnictví Venko Filipce oznámil 17. března, že celá skupina 200 lidí přicházejících na hraniční přechod Deve Bair bude umístěna do karantény, protože cestovali z Rakouska a Itálie, které jsou v probíhající pandemii považovány za středně a vysoce rizikové země. Oznámil, že "všichni budou umístěni do skupinové karantény v budově Prepelistské armády v Krivolaku, kde bude lékařský tým provádět kontroly, bude jim zajištěna strava a vše, co je potřeba."

Podobné vyjádření zveřejnila na své oficiální stránce na Facebooku i ministryně obrany Radmila Shekerinska.

Později se ukázalo, že z 200 lidí, byla převezena na Prepeliste pouze skupina devíti romských hudebníků z Orkestar Veseli Momci, kteří cestovali ze Salzburku do své vlasti. Skupina izolovaných Romů pak zveřejnila video na sociálních sítích, kde ukazují, že jsou opravdu jediní v této karanténě a ve velmi špatných hygienických podmínkách. 

"Chceme být pouze otestováni, a pokud to bude potřeba, zůstaneme izolováni v domácí karanténě, nejen 14, ale i 30 dní. Tady jsou hrozné podmínky. Celý svět hovoří o hygieně, ale tady ji není možné udržovat. Lhali nám, že tu bude umístěna celá skupina 200 lidí, jsme tu jen my, nás devět, všichni Romové," řekli romští hudebníci ve videu. 

Evropské středisko pro práva Romů (ERRC) zjistilo, že těchto devět romských mužů, kteří byli po zveřejněni videa převezeni na místo v Demir Kapija, mělo testy na virus COVID-19 negativní. O výsledcích je nikdo osobně neinformoval, dozvěděli se je prostřednictvím veřejného oznámení starosty Demir Kapije na jeho facebookovém profilu.

ERRC bude případ nadále sledovat.

Přečteno: 1156x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Makedonie, Rasismus, Anticiganismus, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo