romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Za násilné vystěhování musí rumunské úřady Romům zaplatit téměř 11 milionů korun

16.9.2021 8:35
Ilustrační FOTO: ERRC
Ilustrační FOTO: ERRC

Rumunský odvolací soud potvrdil dřívější rozhodnutí soudního tribunálu v Konstance, který nařídil starostovi města Eforie zaplatit odškodnění romským rodinám vystěhovaným v roce 2013 z jejich domovů. Informovalo o tom Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) v tiskové zprávě.

Případ se týká 12 Romů a Romek vystěhovaných z ulice Agricola a každý má získat zhruba 36 000 EUR (přes 900 tisíc korun). Navíc musí úřady zajistit každé rodině sociální bydlení.

Případ byl k soudu podán organizacemi ERRC a rumunskou neziskovou organizací RomaJust.

“Je to velký úspěch této romské komunity a důležitá zpráva pro ty, kteří násilně vystěhovávají Romy v Rumunsku a v dalších evropských zemích,” zdůraznil prezident ERRC Dorde Jovanović.

K vystěhování došlo 27. září 2013 a týkalo se Romů žijící ve 22 domech na ulici Agricola téměř 40 let. Akci provedlo asi 80 policistů a pracovníků města s pomocí buldozerů pod osobním dohledem zástupce starosty Eforie. Více než 100 lidí včetně 55 dětí se stalo bezdomovci, kdy jejich domovy byly zničeny bez jakýchkoli konzultací nebo zajištění přiměřeného alternativního ubytování. Místní média psala, že zástupce starosty údajně vyhrožoval vzdorujícím Romům, že pokud neodejdou, tak budou zabiti.

Tisková zpráva ERRC závěrem uvádí, že další pokus o vystěhování Romů z kontejnerových „obydlí“ byl z rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva zastaven v březnu 2016, a  původní vystěhování z roku 2013 bylo na základě podání ERRC soudem prohlášeno za nelegální a diskriminační 1. června 2016.

Přečteno: 1663x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rumunsko, Bydlení, Vystěhování, Diskriminace, odškodnění, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo