romea - logo
24. května 2022 (úterý)
svátek má Jana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Za propagaci neonacismu odsouzený Kotleba přišel o poslanecký mandát. Zaniká i poslanecký klub LSNS

20.4.2022 12:53
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Marián Kotleba, kterého nejvyšší slovenský soud v Bratislavě uznal vinným za přečin projevů sympatií k hnutí směřujícímu k potlačování základních lidských práv a svobod, přišel o poslanecký mandát v Národní radě Slovenské republiky.

Díky tomu zaniká i celý poslanecký klub LSNS – bez Kotleby totiž nemá zákonem předepsaný minimální počet poslanců, tedy osm. Bez mandátu svého předsedy, který zanikl 5. dubna, kdy se stal rozsudek soudu právoplatným, má strana v klubu poslanců jen sedm.

„Do momentu složení slibu jeho náhradnice (26.4.) tak poslanecký klub LSNS nemá zákonem předepsaný počet poslanců potřebný na další existenci poslaneckého klubu. Jeho kolegové se stávají nezařazenými poslanci,“ uvedl místopředseda Národní rady Gábor Grendel na svém facebookovém účtu.

Kotleba byl uznám vinným v kauze rozdávání šeků v hodnotě 1488 Euro, přičemž čísla 14 a 88 jsou neonacistickými šiframi. Nejvyšší soud mu udělil trest odnětí svobody na 6 měsíců s podmíněným odkladem na rok a 6 měsíců po té, co zrušil rozsudek Specializovaného trestního soudu, který ho posílal na 4 roky a 4 měsíce do vězení.

 

Přečteno: 483x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo