romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Za vraždu George Floyda žádá obžaloba pro expolicistu Chauvina 30 let vězení

3.6.2021 10:23
George Floyd leží spoutaný na zemi, policista mu kolenem tlačí na krk. Foto z videa.
George Floyd leží spoutaný na zemi, policista mu kolenem tlačí na krk. Foto z videa.

Obžaloba žádá pro bývalého policistu Dereka Chauvina, který je odpovědný za smrt George Floyda, trest vězení ve výši 30 let. Naopak obhajoba chce, aby dostal jen podmínku a zároveň se mu do trestu započítala doba, kterou stráví ve vazbě. Informovaly o tom agentury. Soudní porota Chauvina v dubnu shledala vinným z vraždy a zabití Floyda. Soudce rozhodnutí o délce trestu oznámí 25. června.

Soudce Peter Cahill minulý měsíc dospěl k závěru, že smrt Floyda provázely přitěžující okolnosti. To mu umožňuje vyměřit Chauvinovi trest vyšší než 15 let doporučených podle pravidel platných ve státu Minnesota.

Podle obžaloby byly Chauvinovy činy ohavné a trest odnětí svobody v délce 30 let by „naprosto odpovídal dopadům, jaké Chauvinovo chování mělo na oběť samotnou, její rodinu i celou komunitu“.

Podle Chauvinova obhájce Erica Nelsona si jeho mandant zaslouží podmínku, protože doposud měl čistý trestní rejstřík, těší se podpoře rodiny i přátel. Pětačtyřicetiletého expolicistu označil za produkt „porouchaného“ systému.

Porota v dubnu bývalého policistu shledala vinným ze dvou různě závažných obvinění z vraždy a ze zabití. Podle zákonů státu Minnesota nicméně dostane trest pouze za nejzávažnější zločin.

Chauvin byl loni v květnu jedním ze čtyř policistů, kteří byli přivoláni kvůli podezření majitele místní samoobsluhy, že Floyd zaplatil falešnou bankovkou. Floyd zemřel poté, co mu Chauvin při zatýkání devět a půl minuty klečel na krku, i když si dotyčný stěžoval, že nemůže dýchat.

Případ vyvolal rozsáhlé protesty proti rasismu a policejnímu násilí v USA i jinde ve světě.

Přečteno: 589x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Georg Floyd, Vražda, USA, Soud, trest, Policie, Násilí, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo